نمایش جزئیات

اجاره گروهی مسکن غیرقانونی است

چکیده خبر


اجاره گروهی مسکن غیرقانونی است


کیانوش گودرزی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک در این زمینه به «خانمان» گفت: از سال‌ها قبل بخشنامه شده که اتباع بیگانه مجاز منوط به دارا بودن کارت شناسایی معتبر و استعلام از اداره کل امور مهاجرین خارجی می‌توانند ملکی را اجاره کنند و در صورتی که مشاوران املاک بدون رعایت ضوابط ابلاغی تنظیم قرارداد اجاره و یا رهن کنند، پلمب خواهند شد.

وی ادامه داد: بنده تا به امروز شاهد اجاره گروهی اتباع بیگانه نبودم، اما شاید در خارج از تهران این اتفاق افتاده باشد. چراکه در سطح شهر بعید می‌دانم مالک با چنین شرایطی واحد مسکونی خود را اجاره دهد. در هر صورت اگر چنین اتفاقی هم افتاده، غیرقانونی است و باید برخورد شود.

کاستی‌های سامانه خودنویس

وی افزود: در گذشته در دفاتر مشاور املاک موجر و مستاجر روئیت می‌شدند و حتی در اجاره‌نامه قید می‌شد که مستاجر چه تعداد فرزند دارد، اما نقصی که در سامانه خودنویس وجود دارد، موجب می‌شود تا اتباع خارجی تا به راحتی بتوانند در این زمینه تخلف کنند.‌ البته ناگفته نماند که سامانه خودنویس و یا هر سامانه‌ای قابلیت شفاف‌سازی و نظارت را دارد، اما وقتی موجر و مستاجر می‌توانند قرارداد اجاره منعقد کنند، چنین تخلفاتی هم پیش می‌آید. این در حالی است که اگر عقد قرارداد در دفاتر مشاوران املاک انجام شود، صحت و سقم مدارک بررسی می‌شود و هشدارهای لازم به طرفین داده می‌شود و در صورت بروز اختلاف حل و فصل خواهد شد. حتی اگر زمانی موجر ادعا کند که شخص دیگری به عنوان مستاجر در ملک وی حضور دارد، مشاور املاک می‌تواند به عنوان شاهد ورود کند.

به گرانی اجاره دامن زدند

رئیس اتحادیه مشاوران املاک در پاسخ به این سوال که آیا اجاره گروهی توسط اتباع خارجی موجب گرانی قیمت در بازار اجاره خواهد شد یا خیر، گفت: طبیعتا وقتی به صورت گروهی ملکی اجاره شود، هزینه‌ها سرشکن خواهد شد و نمی‌توان ادعا کرد که تاثیرگذار نخواهد بود.

 

 

 

ارسال دیدگاه : برای ارسال نظر حتما باید ثبت نام کنید
دیدگاه کاربران
0 دیدگاه