نمایش جزئیات

در نشست هم‌اندیشی مشاوران املاک سراسر کشور، دولت و مجلس بررسی شد : رفع موانع ایجادشده در صنف املاک

چکیده خبر


در نشست هم‌اندیشی مشاوران املاک سراسر کشور، دولت و مجلس بررسی شد : رفع موانع ایجادشده در صنف املاک


 

به گزارش روابط عمومی روزسه شنبه 19 اردیبهشت 1403 جلسه هم اندیشی مشاوران املاک سراسرکشور به دعوت و میزبانی  اعضاء کمیسیون تخصصی مشاوران املاک اتاق اصناف ایران باحضور چندین تن از روسای اتحادیه های املاک کشور ، تنی چند از مسئولین و بسیج اصناف ،  نوروزی دبیر کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ، فیاضی نماینده منتخب نوروچمستان ، ساسانی مدیر سامانه خودنویس و صوفی مشاوررئیس اتاق ایران در محل اتاق اصناف ایران برگزار شد . 

در این نشست درخصوص دغدغه های بوجودآمده پیرامون عملکرد سامانه خودنویس نقطه نظرات کارشناسی روسای اتحادیه های املاک به سمع و نظر حضار و مسئولین رسید و مقرر گردید برابر مقررات و داده ها برای رفع موانع ایجادشده درصنف املاک اقدامات قانونی انجام شود . 
رئیس کمیسیون تخصصی مشاوران املاک اتاق اصناف ایران در این نشست بیان کرد: پس از سال‌ها همکاری مشاوران املاک با وزارت صمت، وقتی مدیریت سامانه تخصصی املاک به وزارت راه و شهرسازی منتقل شد، متاسفانه شاهد تضعیف بنیه صنف مشاوران املاک شدیم که آسیب‌های زیادی به جامعه و شرایط اقتصادی کشور وارد خواهدکرد. به عنوان نمونه، پیش‌تر توافقی با رئیس سازمان امور مالیاتی درخصوص پرداخت های موضوع مالیات برارزش افزوده در سامانه املاک و مستغلات داشتیم که به یک باره سامانه خودنویس روی کار آمد و این توافقات را بی‌نتیجه ساخت. 
گودرزی گفت: در قانون تجارت و دلالی، به مشاوران املاک به عنوان واسطه نگاه شده است. لذا روش درست این است که فعالیت متعاملین در خارج از دفاتر املاک اصلاح شود تا رفع اختلافات طرفین به ورودی دادگاه‎ها و فرایندهای طولانی کشانده نشود.

وی بیان کرد: پیشنهاد ما این است که فعالیت مشاوران املاک در قالب قوانین اصلاحی در راستای نظارت حداکثری براعضاء صنف قرار گیرد و نه اینکه هر فردی که دانشی درباره معامله ملک ندارد خودسرانه اقدام به تنظیم و عقد قرارداد کند. ما نیازمند تغییر برخی از فرهنگ‌ها هستیم اما شرح وظایفی که برای مشاوران املاک وجود داشت، بهترین روش برای کشور ما بود. 
همچنین روسای اتحادیه ها  به حفظ کرامت انسانی فعالان اقتصادی حوزه مسکن و مشاوران املاک تاکید کرده و خواستار اصلاح بازرسی های قهرآمیز شدند لذا دراین خصوص مصوبه ای به امضا حضار رسید .
در پایان این نشست روسای اتحادیه ضمن تشکر از اعضاء کمیسیون تخصصی مشاوران املاک اتاق اصناف ایران  از تلاشهای ایشان قدردانی نموده و از عملکردشان دفاع تمام قد داشتند . همچنین روسای اتحادیه های صنفی آمادگی خود را بابت همکاری اعلام کرده و مقرر شد تمام ایرادات و اشکالات حوزه مسکن و مشاوران املاک طی گزارشی از ناحیه اتحادیه های کل کشور به کمیسیون تخصصی اتاق ایران ارسال شود .  
نیکوراد از اتحادیه اهواز ، علیزاده از تبریز ، احسن از سنندج ، حقیقی از کیش ، جمالی از همدان ، اسدی از نجف آباد ، زکی زاده و قشقایی و تیموری از بندر ماهشهر ، یاسینی از یزد ، حجازی ازاصفهان ، توانا از شهرری  و اصفهانی از پیشوا از جمله شرکت کنندگان در این نشست بودند . 

 

 

 

 

 

ارسال دیدگاه : برای ارسال نظر حتما باید ثبت نام کنید
دیدگاه کاربران
0 دیدگاه