نمایش جزئیات

فرار بازار مسکن از ترکش های افزایش قیمت دلار / گله مشاوران ملکی از سامانه املاک و مستغلات

چکیده خبر


رئیس اتحادیه مشاوران املاک، راهکار به تعادل رسیدن بازار مسکن را اینگونه عنوان کرد: به تعادل رساندن بازار مسکن امری امکان‌پذیر است


افزایش قیمت دلار در چند روز اخیر، باعث نگرانی مردم و التهاب بازار شده است. با توجه به به نزدیک شدن به پایان سال و نوسان قیمت دلار، ذهنیتی مبنی بر افزایش قیمت مسکن در ذهن عموم شکل می‌گیرد. هزینه‌های مسکن بخش بزرگی از سبد معیشت خانوارها را در بر می‌گیرد، به همین دلیل با هر نوسانی که در بازار رخ می‌دهد، بیشتر مردم به خصوص مستاجران، نگران افزایش نرخ رهن و اجاره مسکن مسکن می‌شوند.

برای اطلاع از آخرین وضعیت از بازار مسکن به سراغ کیانوش گودرزی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک رفتیم، تا اثر افزایش قیمت دلار بر بازار ملک را از دیدگاه وی بررسی کنیم.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک در خصوص احتمال تلاطم در بازار مسکن در پی افزایش اخیر قیمت دلار، گفت: درحال‌حاضر قیمت‌ها در بازار مسکن طبق روال قبل است و خوشبختانه شاهد افزایش قیمت مسکن در پی افزایش قیمت دلار نبوده‌ایم و امیدوار هستیم در دو ماه پیش رو نیز با افزایش قیمت در بازار مسکن رو به رو نشویم.

وی در ادامه افزود: در رابطه با افزایش قیمت مسکن در آستانه سال نو، در یکی دو سال گذشته شاهد اتفاقی نادر در این زمینه بودیم که پیش از اسفند ماه، شاهد افزایش قیمت مسکن بودیم، اما به طور معمول در گذشته به این صورت بود که افزایش قیمت مسکن بعد از سال نو اتفاق می‌افتاد، دلیل این موضوع هم آن بود که اکثرا به دنبال این بودند که در سال آینده چه تورمی ایجاد می‌شود و بر آن مبنا، در بهمن و اسفند ماه رکود کاری ایجاد می‌شد، اما درحال‌حاضر خوشبختانه می‌توان گفت اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، شرایط بازار مسکن تحت کنترل است.

افزایش رونق ساخت‌وساز مسکن

گودرزی در پاسخ به سوال تیتر کوتاه مبنی بر افزایش صدور پروانه‌های ساختمانی و رونق ساخت‌وساز، توضیح داد: آمار شهرداری از صدور پروانه‌های ساختمانی این حکایت را دارد که ساخت‌وساز مسکن روند افزایشی داشته است. طبق سیاست‌های دولت و وزارت راه و شهرسازی مبنی بر افزایش تولید مسکن، احتمالا این آمار صحیح است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک در مورد روند پیشرفت پروژه‌های نهضت ملی مسکن و همینطور مسکن مهر بیان کرد: این یک واقعیت است که در شرایط فعلی، تکمیل پروژه مسکن مهر، روند مطلوبی را طی می‌کند. در رابطه با نهضت ملی مسکن هم با توجه به اطلاعات و آماری که من از استانداری‌ها و فرمانداری‌ها دارم و همینطور اراده و عزم دولت مبنی بر ساخت واحدهای مسکونی و واگذاری زمین به متقاضیان واجد شرایط، شاهد پیشرفت این پروژه ملی نیز هستیم.

تاثیر مثبت پروژه‌های دولتی مسکن بر بازار

وی در پاسخ به سوال خبرنگار تیتر کوتاه مبنی بر تاثیر پیشرفت پروژه‌های دولتی مسکن بر بهبود وضعیت بازار مسکن، عنوان کرد: قطعا این نوع پروژه‌ها بر بازار مسکن تاثیر مثبتی دارند. به عنوان مثال، زمانی در شهر جدید پردیس، قیمت یک واحد آپارتمانی حدود ۳ و نیم میلیارد تومان بود، سپس با ورود وزارت راه و شهرسازی و واگذاری ۷۰۰۰ واحد مسکونی به متقاضیان، همزمان با عرضه واحدهای مسکونی در دست بانک‌ها در آن زمان، قیمت خانه حدود یک میلیارد کاهش پیدا کرد.

کیانوش گودرزی در خصوص وضعیت قیمت مسکن در تهران یادآوری کرد: تمامی افرادی که در حوزه مسکن فعالیت دارند، باید آمار و اطلاعات بانکی لازم در زمینه مسکن را در اختیار داشته باشند که متاسفانه ما در موضوع آمار و بانک اطلاعاتی ضعیف هستیم، زیرا اطلاعاتی نظیر تعداد خانه‌های خالی، تعداد مستاجران و شرایط سنی و تحصیلی آنها و توان مالی این افراد را در دست نداریم و حتی اطلاعاتی در رابطه با قشر آسیب پذیر و شرایط آنها نداریم. می‌بایست بدانیم که حداقل کدام گروه از مستاجرها ضعیف تر هستند تا بتوانیم آنها را در اولویت جایگزینی قرار دهیم.

شکایت مشاوران ملکی از سامانه املاک و مستغلات

گودرزی همچنین در مورد سامانه املاک و مستغلات و چالش‌های ایجاد شده در نتیجه استفاده از این سامانه گفت: برخی موارد مانند تنظیم اجاره نامه در سامانه املاک و مستغلات، تا حدودی با خصوصیات صنف مشاوران املاک مغایرت دارد. شاید هدف از اجرای چنین طرحی، خدمت به مردم باشد، اما از طرفی دیگر منجر به آسیب رسیدن به گروهی دیگر می‌شود، زیرا مشکل مردم تنها حق الزحمه مشاوران املاک نیست. اگر موضوع تهیه مسکن برای مردم حل شود، دیگر مشکلی از جهت مسائلی مانند پرداخت هزینه‌های مشاوران املاک برای مردم مطرح نیست.

شفاف‌سازی چالش‌های بازار مسکن به کمک بانک اطلاعاتی

رئیس اتحادیه مشاوران املاک، راهکار به تعادل رسیدن بازار مسکن را اینگونه عنوان کرد: به تعادل رساندن بازار مسکن امری امکان‌پذیر است، به شرطی که مسئولان بر اهم و فی الاهم مسائل واقف باشند و دولت و وزارت راه و شهرسازی بر تولید مسکن و ارائه بانک اطلاعاتی متمرکز شوند. در مجموع در این زمینه تقاضا از عرضه بیشتر است. بانک اطلاعاتی شامل تعداد خانه‌های خالی، خانه‌های در اختیار مردم و دولت، نشان می‌دهد چه نواقصی و کمبودهایی در این زمینه وجود دارد و چشم‌انداز مشخصی از آینده بازار را در اختیار مسئولان و مردم قرار می‌دهد. بنابراین برنامه‌ریزی، کنترل و نظارت بر بازار مسکن از طریق این داده‌ها به راحتی امکان‌پذیر می‌شود.

سخن پایانی

چالش‌ها و مشکلات بازار مسکن با راهکارهای کوتاه مدت قابل حل نیستند. درحال‌حاضر، رکود مانند قفلی بر این بازار است که شکستن آن به راحتی امکان‌پذیر نیست مگر با عزم و اراده جدی دولت و مسئولان مربوط به این حوزه. دغدغه اصلی مردم از گذشته تا کنون، تهیه مسکن بوده است. در شرایط کنونی که خرید مسکن به آرزویی محال تبدیل شده است، افزایش نرخ اجاره خانه به کابوس هر روزه مردم تبدیل شده است. امید است تا با تمرکز دولت بر حل مشکل مسکن، شاهد رونق روافزون در بازار مسکن باشیم.

 

ارسال دیدگاه : برای ارسال نظر حتما باید ثبت نام کنید
دیدگاه کاربران
0 دیدگاه