«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروز پنج شنبه 1401/03/05پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

روزنامه ابرار - رئیس اتحادیه املاک : توافق‌بشود‌قیمت‌خانه‌پایین‌می‌آید


رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه تورم بازار مسکن در ۹ ماه گذشته نزدیک صفر بوده است گفت: با فضای امیدوارکننده ای که در مذاکرات 1+4 ایجاد شده احتمال کاهش قیمت مسکن وجود دارد

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه تورم بازار مسکن در ۹ ماه گذشته نزدیک صفر بوده است گفت: با فضای امیدوارکننده ای که در مذاکرات 1+4 ایجاد شده احتمال کاهش قیمت مسکن وجود دارد. مصطفی قلی خسروی در گفت وگو با مهر اظهار کرد: این روزها اخبار خوبی از پیشرفت مذاکرات هسته ای شنیده می شود که به نوعی موضع عزت مندانه دولت آیت اله رئیسی در تعاملات بین المللی را نشان می دهد. همین مسأله باعث شده تا انتظارات افزایشی، جای خود را به انتظارات کاهشی در بازارهای طلا، ارز و به خصوص مسکن بدهد. وی افزود: با وجود آنکه برخی (بخر و بفروش ها) و سوداگران نهایت تلاش خود را برای افزایش قیمت مسکن به کار گرفتند، از ۹ ماه قبل تا کنون بازار مسکن  با تورم صفر مواجه بوده است. روند امیدوارکننده مذاکرات 1+4 نیز تأثیر تقریبا مثبتی بر بازار مسکن خواهد داشت. رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه من دائماً وضعیت کف بازار مسکن را رصد می کنم گفت: هیچ نوع افزایشی از اسفندماه سال گذشته تا کنون در بازار رخ نداده و به همین دلیل از آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار که نشان دهنده رشد ولو جزئی در بازار است تعجب می کنم. ریز نوسانات ماهیانه در بازار مسکن وجود داشته اما به طور کلی مسیر خطی را طی کرده است. رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه قانون نظام صنفی، بازدارندگی کافی را برای برخورد با تخلفات صنف مشاوران املاک ندارد گفت: حق الزحمه مشاوران املاک ۲۵ صدم درصد از هر طرف معامله است که بالغ بر ۸۵ درصد مشاوران به این نرخ پایبند هستند اما اگر یک واحد صنفی بیشتر از رقم مذکور دریافت کرد، متعاملین به اتحادیه شکایت کنند و حق و حقوق آنها بازگردانده می شود. مصطفی قلی خسروی درباره اضافه دریافت بالاتر از نرخ مصوب توسط برخی مشاوران املاک اظهار کرد: مهرماه سال گذشته، دولت قبل در یک اقدام غیرکارشناسی و دستوری، حق الزحمه مشاوران املاک را که تا پیش از آن نیم درصد از ثمن معامله از هریک از طرفین بود به ۲۵ صدم درصد کاهش داد که این اقدام آنها منجر به تشدید تخلفات و دور زدن قانون توسط عده کمی از مشاوران شده است. وی افزود: طبق بررسیهای ما ۸۵ درصد اعضای صنف نسبت به نرخ مصوب تمکین دارند. البته هیات مدیره و اعضای صنف نسبت به این نرخ معترض هستند. اخیرا نیز به اتاق اصناف، نامه نوشتیم و خواستار تجدیدنظر در حق الزحمه مشاوران املاک شدیم؛ چرا که کاهش دستوری نرخ منجر به افزایش جرم شده است. خسروی با بیان اینکه قانون نظام صنفی، نرخ گذاری برای اصناف را بر عهده کمیسیون نظارت گذاشته است گفت: برخی آقایان مسئول، هیچ یک از سازمانهای ایجاد شده را قبول ندارند و دائماً با مصاحبه و کوبیدن اصناف، آنها را ضعیف و ضعیف تر می کنند. حمایت از مصرف کننده کننده، اتاق اصناف و کمیسیون تشخیص و نرخ گذاری این اتاق، سازمانهایی عریض و طویل هستند. از وظایف کمیسیون نظارت، نرخ گذاری برای اصناف است. چرا برخی مسئولان ، اینها را قبول ندارند و یک شبه، تمام تشکیلات و قوانین را نقض می کنند؟ نتیجه نقض قوانین، این می شود که معیشت فعال صنفی به مخاطره می افتد و سعی  می کند خدای نکرده متعاملین را دور بزند. رییس اتحادیه مشاوران املاک تاکید کرد: اینکه رییس تعزیرات بیاید درباره نرخ مشاوران املاک صحبت کند را متوجه نمی شوم. چرا بزرگان در کار دستگاههای دیگر دخالت می کنند؟ هرکس کار خودش را انجام دهد.

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید