«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروزیکشنبه 1402/03/21پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

روزنامه ابتکار - رئیس اتحادیه مشاوران املاک : اگر مشاور املاک اضافه دریافت کرد، به اتحادیه شکایت کنید


رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه قانون نظام صنفی، بازدارندگی کافی را برای برخورد با تخلفات صنف مشاوران املاک ندارد گفت: حق الزحمه مشاوران املاک 25 صدم درصد از هر طرف معامله است که بالغ بر 85 درصد مشاوران به این نرخ پایبند هستند

رئیس اتحادیه مشاوران املاک :

 اگر مشاور املاک اضافه دریافت کرد، به اتحادیه شکایت کنید

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه قانون نظام صنفی، بازدارندگی کافی را برای برخورد با تخلفات صنف مشاوران املاک ندارد گفت: حق الزحمه مشاوران املاک 25 صدم درصد از هر طرف معامله است که بالغ بر 85 درصد مشاوران به این نرخ پایبند هستند اما اگر یک واحد صنفی بیشتر از رقم مذکور دریافت کرد، متعاملین به اتحادیه شکایت کنند و حق و حقوق آنها بازگردانده می شود. به گزارش ایسنا، مصطفی قلی خسروی درباره اضافه دریافت بالاتر از نرخ مصوب توسط برخی مشاوران املاک اظهار کرد: مهرماه سال گذشته، دولت قبل در یک اقدام غیرکارشناسی و دستوری، حق الزحمه مشاوران املاک را که تا پیش از آن نیم درصد از ثمن معامله از هریک از طرفین بود به 25 صدم درصد کاهش داد که این اقدام آنها منجر به تشدید تخلفات و دور زدن قانون توسط عده کمی از مشاوران شده است.

خواستار افزایش تعرفه مشاوران املاک هستیم

وی افزود: طبق بررسی های ما 85 درصد اعضای صنف نسبت به نرخ مصوب تمکین دارند. البته هیات مدیره و اعضای صنف نسبت به این نرخ معترض هستند. اخیرا نیز به اتاق اصناف، نامه نوشتیم و خواستار تجدیدنظر در حق الزحمه مشاوران املاک شدیم؛ چرا که کاهش دستوری نرخ منجر به افزایش جرم شده است. خسروی با بیان اینکه قانون نظام صنفی، نرخ گذاری برای اصناف را بر عهده کمیسیون نظارت گذاشته است گفت: برخی آقایان مسئول، هیچ یک از سازمانهای ایجاد شده را قبول ندارند و دائما با مصاحبه و کوبیدن اصناف، آنها را ضعیف و ضعیف تر می کنند. حمایت از مصرف کننده، اتاق اصناف و کمیسیون تشخیص و نرخ گذاری این اتاق، سازمانهایی عریض و طویل هستند. از وظایف کمیسیون نظارت، نرخ گذاری برای اصناف است. چرا برخی مسئولان، اینها را قبول ندارند و یک شبه، تمام تشکیلات و قوانین را نقض می کنند؟ نتیجه نقض قوانین، این می شود که معیشت فعال صنفی به مخاطره می افتد و سعی می کند خدای نکرده متعاملین را دور بزند. اینکه رئیس تعزیرات بیاید درباره نرخ مشاوران املاک صحبت کند را متوجه نمی شوم. چرا بزرگان در کار دستگاه های دیگر دخالت می کنند؟ هرکس کار خودش را انجام دهد.

شماره تلفن 7334 آماده دریافت شکایات و انتقادات است

وی گفت: آقایان تلفن می زنند و می گویند فلان مشاور از ما اضافه دریافت کرده است. کجای دنیا با تلفن، کار حل می شود؟ تلفن 7334 اتحادیه مشاوران املاک برای دریافت شکایات وجود دارد اما در مراحل بعد، شاکی باید بیاید به صورت مکتوب شکایت خود را بنویسد. ما مطابق قانون نظام صنفی، چندین کمیسیون در اتحادیه داریم؛ از جمله کمیسیون شکایات، کمیسیون فنی، کمیسیون بازرسی، کمیسیون آموزش و الی آخر. اینها هرکدام فعالیت خودشان را انجام می دهند. وقتی شکایتی مبنی بر اضافه دریافت به کمیسیون شکایات ما می آید اول به واحد صنفی تلفن می زنیم و می گوییم که رضایت فرد مذکور را حاصل کن. اگر این کار انجام نداد برابر قانون با او برخورد می شود. او را به کمیسیون شکایات دعوت می کنیم و اگر تمکین نکرد برابر ماده 28 واحد صنفی را تعطیل می کنیم .

تعرفه مشاوران املاک در کشورهای توسعه یافته 6 درصد است

وی، دلال را به معنای دلالت کننده و دلیل آورنده دانست و افزود: دلال تلاش می کند با دلالت ، دو نفر ر ا به هم برساند اما بعضی افراد نمی خواهند دلال را به این نام بشناسند. حقوق دلالان در سال 1307 اینطور تعیین شده که حق و حقوقش را خودش باید تعیین کند. حالا در کشورهای پیشرفته درصد معقولی را تعیین کرده اند. تعرفه مشاوران املاک در کشورهای توسعه یافته 6 درصد از فروشنده است. چرا ما نباید مثل کشورهای پیشرفته عمل کنیم؟ خسروی، بخش مسکن را پیشران اقتصاد دانست و گفت: مشاوران املاک نوک پیکان بخش مسکن هستند که اگر ضعیف شوند اقتصاد ضعیف می شود. بخش مسکن با 178 شغل کلیدی در ارتباط است. مشاور املاک به معنای ریل استیت در جهان دارای اعتبار و اهمیت است اما در کشور ما برخی افراد نسبت به شاغلان این بخش، کم لطفی می کنند. اگر ارزش ریل استیت درک شود اقتصاد رونق خواهد گرفت. اما طی دهه های گذشته ساده انگارانه و سطحی با این شغل رفتار شده است. رئیس اتحادیه مشاوران املاک یادآور شد: دولت روحانی، خود را از اصناف جدا کرده بود و به آنها بها نداد. از دولت آقای رئیسی انتظار داریم با اصناف و بخش خصوصی تعامل و هم افزایی داشته باشد. این کار به نفع دولت و مردم خواهد بود. وی تاکید کرد: اتحادیه مشاوران املاک 100 بازرس در سطح شهر تهران دارد که در تمام مناطق فعال هستند. منتها مشکلاتی وجود دارد که باید با ادارات دیگر حل شود. قانون نظام صنفی برای من حد و حدود را مشخص کرده و اتاق اصناف، صمت و تعزیرات در صنف نظارت دارند. مجلس اگر درد را متوجه شده قانون بگذارد وگرنه اینکه هر روز مصاحبه کنند و بگویند مشاوران املاک ، رها هستند هیچ تاثیری جز ایجاد بدبینی و دلسردی نخواهد داشت.

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید