«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروز دوشنبه 1399/04/23پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

خبرگزاری ایرنا - افزایش قیمت مسکن در سال 98 کمتر از نرخ تورم خواهد بود


تهران- ایرنا- نماینده رئیس اتاق اصناف ایران در کمیسیون تخصصی مشاوران املاک کشور، با اشاره به افزایش جهشی قیمت مسکن در سال 97، پیش بینی کرد که افزایش قیمت مسکن در سال 98 کمتر از نرخ تورم خواهد بود

کد خبر: 83227161 | تاریخ خبر: 10/12/1397 - 17:14

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «مصطفی قلی‌خسروی» عصر جمعه در نشستی خبری که در حاشیه ششمین نمایشگاه بین المللی املاک و مستغلات ایران برگزار شد، افزود: در سال‌های 68 ،86، 91 و 97 به دلیل رشد قیمت چهار مولفه ارز، انرژی، بورس و طلا شاهد جهش قیمت مسکن در کشور بودیم.
وی با بیان اینکه قدرت خرید مردم برای مسکن بسیار کاهش پیدا کرده است، گفت: این مساله موجب کسادی بازار شده و پیش بینی می شود که سال آینده رشد قیمت مسکن جهشی نخواهد بود.
خسروی با اشاره به اینکه افزایش قیمت در بازار مسکن، کسب و کار را به سمت کسادی هدایت می کند، گفت: اتحادیه مشاوران املاک خواستار افزایش قیمت‌ مسکن نیست بلکه به دنبال ثبات قیمت هاست تا شاهد رونق کسب و کار در این بخش مهم اقتصادی باشیم.
نماینده رئیس اتاق اصناف ایران در کمیسیون تخصصی مشاوران املاک، با اشاره به زیان های خرید مسکن در کشورهای خارجی منطقه گفت: هموطنان که در گرجستان خانه خریدند، با قوانین جدید این کشور دیگر نمی توانند ملک خود را به فروش برسانند و در این کشور سرمایه های آنها عملا به هدر رفته است.
وی افزود: خرید مسکن در ترکیه نیز به هیچ عنوان توصیه نمی شود زیرا واحدهای مسکونی در این کشور باید دو سند داشته باشند که سند اول را شهرداری برای ساخت آن عرضه می‌کند اما سند دوم زمانی صادر می شود که خریدار در مسکن مورد نظر خود ساکن و آن را به تصرف دربیاورد.
خسروی یادآور شد: برای جلوگیری از خروج ارز و خرید مسکن در ترکیه با هماهنگی های انجام شده با هلدینگ بانک ملت خریداران مسکن در این کشور می توانند به این هلدینگ مراجعه و پول خود را پرداخت کنند اما این هلدینگ به جای ارز مصالح ساختمانی تولید ایران را به این کشور ارسال می کند تا به این وسیله، از خروج ارز نیز از کشور جلوگیری شود.
وی خواستار امنیت هرگونه سرمایه گذاری هموطنان شد و افزود: طبق قوانین و مقررات، مردم حاکم اموال خود هستند اما نباید این اموال و سرمایه های خود را در کشورهای خارجی به هدر دهند.
رئیس اتاق اصناف ایران در کمیسیون تخصصی مشاوران املاک کشور با اشاره به خرید و فروش مسکن در فضای مجازی نیز یادآور شد: ما در دوران استفاده از فناوری‌های جدید هستیم و نمی توان استفاده از این تکنولوژی ها را کنار گذاشت اما باید سعی کنیم در این زمینه تفاهمی بین خریداران، مشاوران املاک و سایت ها فضای مجازی به عمل آید تا کسی از خرید مسکن و یا فروش آن در سایت‌های مجازی متضرر نشود.
وی با اشاره به آگهی های فروش مسکن در سایت های اینترنتی گفت: هرچند با اخذ مجوز از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات کسب و کارهای الکترونیکی رونق گرفته اما مردم برای خرید مسکن باید قیمت مشاوران املاک را ملاک عمل خود قرار دهند.
خسروی یادآور شد: بسیار شاهد بوده ایم فردی که قیمت هر متر واحد مسکونی آن 12 میلیون تومان بوده، آن را در سایت‌های مجازی 17 میلیون اعلام کرده و خریداران زیادی به این صورت متضرر شده اند در حالیکه باید هرگونه خرید فروش مسکن در کشور در دفاتر مشاوران املاک با اخذ کد رهگیری انجام شود
وی افزود: بیشترین خرید و فروش مسکن در جهان در فضای مجازی به هند و سپس به آمریکا تعلق دارد اما باز هم دفاتر مشاوران املاک کار اصلی خرید فروش مسکن در این کشورها برعهده دارند و در ایران نیز باید به همین منوال باشد.
نماینده رئیس اتاق اصناف ایران در کمیسیون تخصصی املاک کشور تاکید کرد: به همه سایت ها در فضای مجازی توصیه می کنیم که هرگونه فعالیت خود در این فضا را با هماهنگی مشاوران املاک انجام دهند، در غیر این صورت خودشان بیشتر متضرر خواهند شد.
وی با اشاره به اهمیت برگزاری نمایشگاه املاک و مستغلات گفت: در ششمین نمایشگاه بین المللی املاک و مستغلات ایران برخی شرکتهای ساختمانی واحدهای مسکونی خود را بین 5 تا 10 درصد کمتر از قیمت بازار عرضه کردند و از سال آینده سعی می کنیم با دعوت از انبوه سازان، شرکت های زیادی در این نمایشگاه فروش واحدهای مسکونی خود را به خریداران با قیمت کمتر عرضه کنند.
به گزارش ایرنا، ششمین نمایشگاه بین المللی املاک و مستغلات کشور با حضور بیش از 40 شرکت داخلی و خارجی دهم تا سیزدهم اسفندماه سال جاری در تهران برگزار شد و دو شرکت خارجی از کشورهای ترکیه و قبرس در این نمایشگاه حضور داشتند

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید