«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروز سه شنبه 1399/07/01پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

خبرگزاری تابناک


خرید هشت هزار واحد مسکونی در ازمیر توسط ایرانی ها

به تازگی دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گزارش وضعیت مسکن در شهر تهران در بهمن ماه سال جاری را منتشر نموده است. این گزارش نشان می‌دهد که قیمت مسکن در مقایسه با ماه قبل باز هم افزایش یافته است و در نتیجه این ادامه افزایش قیمت، معاملات مسکن نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۹ درصد کاهش یافته است.

به گزارش تابناک اقتصادی، دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی که ماهانه وضعیت معاملات مسکن در شهر تهران را گزارش می‌دهد، به تازگی گزارش وضعیت معاملات و قیمت مسکن در شهر تهران در بهمن ماه سال جاری را منتشر نموده است. آمار‌های این گزارش نشان می‌دهد که میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان در شهر تهران در بهمن ماه سال جاری به ۱۰ میلیون و ۶۶ هزار تومان رسیده است.

 

این میانگین قیمت در حالی است که در دی ماه سال جاری قیمت هر مترمربع آپارتمان ۹ میلیون و ۷۷۸ هزار تومان گزارش شده بود. این اعداد نشان می‌دهد که قیمت هر مترمربع مسکن در بهمن ماه سال جاری در مقایسه با ماه گذشته ۲.۹ درصد رشد داشته است. همچنین در بهمن ماه سال گذشته میانگین قیمت هر مترمربع مسکن ۵ میلیون و ۴۰۶ هزار تومان بوده است که این رقم نشان می‌دهد میانگین قیمت هر مترمربع مسکن در بهمن ماه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد ۸۶ درصدی را تجربه نموده است.

هر چند که برخی از کارشناسان پیش بینی می‌کردند که از بهمن ماه سال جاری میانگین قیمت هر مترمربع مسکن روند نزولی را آغاز کند، اما این گزارش نشان داد که این پیش بینی‌ها درست نبوده و همچنان قیمت مسکن در حال افزایش است.

مطابق با این گزارش، منطقه یک تهران به مانند ماه‌های گذشته، در بهمن ماه نیز به عنوان گرانترین منطقه به لحاظ مسکن مطرح بوده است و میانگین قیمت هر مترمربع مسکن در این منطقه در بهمن ماه ۲۱ میلیون و ۶۲۴ هزار تومان گزارش شده است. البته میانگین قیمت هر مترمربع مسکن در این منطقه در ماه گذشته (دی ماه) ۲۲ میلیون و ۹۷۴ هزار تومان بوده است که این رقم نشان می‌دهد در بهمن ماه سال جاری میانگین قیمت هر مترمربع مسکن در این منطقه کاهشی ۵.۸ درصدی را تجربه نموده است.  

پس از منطقه یک، گرانترین منطقه به لحاظ مسکن منطقه سه بوده است که میانگین قیمت هر مترمربع مسکن در این منطقه در بهمن ماه سال جاری ۱۷ میلیون و ۷۵۱ هزار تومان برآورد شده است. در رتبه ۳ نیز منطقه دو تهران با متوسط قیمت هر مترمربع ۱۵ میلیون و ۳۷۹ هزار تومان قرار دارد. ارزانترین منطقه تهران در معاملات بهمن ماه بازار مسکن به منطقه ۱۸ با متوسط قیمت هر مترمربع ۴ میلیون و ۵۶۵ هزار تومان اختصاص داشته است.

با افزایش ۸۶ درصدی قیمت مسکن در بهمن ماه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، معاملات کاهشی ۴۹ درصدی را تجربه نموده و به ۹۵۳۱ فقره معامله رسیده است. البته نکته مثبت این گزارش این است که تعداد معاملات در مقایسه با ماه گذشته (دی ماه) افزایش ۳۸.۸ درصدی را داشته است.

بیشترین تعداد معاملات انجام شده در بهمن ماه سال جاری در شهر تهران به منطقه پنج با هزار و ۱۷۹ فقره معامله اختصاص داشته است و پس از آن مناطق ۴ و ۲ به ترتیب با ۷۵۶ و ۶۴۹ فقره معامله مسکن در رتبه‌های بعدی قرار گرفته اند. کمترین تعداد معامله نیز به منطقه ۱۹ تهران با ۶۰ فقره معامله مسکن اختصاص داشته و پس از آن مناطق ۲۲ و ۹ به ترتیب با ۹۲ و ۱۲۰ فقره معامله در رده‌های بعدی کمترین میزان معامله مسکن قرار گرفته اند.

کارشناسان عمده‌ترین دلیل افزایش قیمت مسکن را کاهش عرضه آن در چند سال اخیر عنوان نموده اند. البته افزایش معاملات به منظور حفظ ارزش دارایی‌ها در این بازار نیز یکی دیگر از عوامل افزایش قیمت چشمگیر مسکن بوده است.

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید