«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروز دوشنبه 1399/06/31پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

گروه اقتصادی - حوزه راه و مسکن


رئیس اتحادیه مشاوران املاک در پاسخ به فارس عنوان کرد ثبات قیمت مسکن در صورت ادامه کاهش نرخ ارز

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اینکه اگر روند نزولی نرخ ارز ادامه یابد قیمت مسکن نیز به ثبات می‌رسد، گفت: نمی‌توان با قاطعیت در خصوص رشد و یا کاهش قیمت مسکن اظهارنظر کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، مصطفی‌قلی خسروی امروز در حاشیه اولین همایش توسعه بازار املاک و مستغلات در پاسخ به این سؤال که روند نزولی نرخ ارز چند روزی است که ادامه دارد، آیا احتمال دارد که سرمایه‌ها از این بخش به بخش مسکن منتقل شود و یا اینکه آیا احتمال کاهش قیمت مسکن نیز وجود دارد یا خیر، گفت: بارها اعلام کرده‌ام که خریداران ارز و سکه مراقب باشند که مانند اتفاقی که در دوره بعد از موافقت با قطعنامه 598 صورت گرفت، در این برهه نیز این اتفاق رخ ندهد. بنابراین عده‌ای اقدام به خرید دلار و سکه کردند و متأسفانه الان با کاهش قیمت، در صف فروش قرار گرفتند.

وی افزود: اکثر مسئولان تلاش می‌کنند که بازار و ارز به ثبات برسد. بنابراین حالا که نرخ ارز پایین آمده تأثیر کاهش بر قیمت مسکن نیز نخواهیم داشت، پس مدتی می‌گذرد و آن وقت است که بازار مسکن حالت مشخص خود را پیدا می‌کند. 

خسروی با اشاره به اینکه زمانی که نرخ دلار افزایش یافته بود، برخی قیمت مسکن را با نرخ ارز محاسبه می‌کردند، گفت: با توجه به اینکه بیش از 85 درصد مصالح ساختمان تولید داخل است، به نظر می‌رسد، دولت این بازار را نیز رها خواهد کرد، بنابراین اگر روند نزولی نرخ ارز ادامه پیدا کند، باید شاهد ثبات قیمتی در بازار مسکن باشیم. 

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اینکه معاملات مسکن در ابتدای سال تاکنون سه درصد در کل کشور رشد داشته است، گفت: میزان تنظیم قرارداد اجاره نیز نشان می‌دهد که 24 درصد اجاره قراردادها کاهش یافته است و این موضوع به این دلیل است که برخی از مستأجران مدت قرارداد خود را تمدید و یا عده‌ای نیز صاحب مسکن شده‌اند.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که پرسید عده‌ای عنوان می‌کنند که مسکن دیگر کشش رشد قیمت ندارد، گفت: سال گذشته نیز برخی عنوان می‌کردند که قیمت مسکن افزایش نمی‌یابد و کشش ندارد، اما دیدیم که قیمت مسکن افزایش یافت، پس بنابراین وجود نقدینگی سرگردان و ورود آن به هر بازاری آن بازار را دستخوش تغییرات قیمتی می‌کند.

خسروی تأکید کرد: اگر روند نرخ ارز که کاهشی است ادامه یابد مسکن ثبات پیدا می‌کند، اما درباره اینکه با قاطعیت بگوییم قیمت مسکن افزایش و یا کاهش خواهد یافت، نمی‌توان اظهارنظر کرد. 

رئیس اتحادیه مشاوران املاک  در مورد اعلام وجود 2.5 میلیون خانه خالی از سکنه در کشور نیز گفت: اتفاقاً وجود درصدی از خانه‌های خالی از سکنه یک امر طبیعی است، چرا که وقتی 30 میلیون واحد مسکونی در کشور داریم، خالی بودن 10 درصد آن یک امر طبیعی است. 

وی تأکید کرد: اتفاقاً خانه‌های خالی از سکنه مربوط به بانک‌هاست و هیچ فردی خانه خریداری نمی‌کند که آن را خالی نگه دارد.

خسروی تأکید کرد: توصیه من به متقاضیان و مردم این است که اگر مسکن نیاز دارند، خریداری کنند،چرا که یک قانون در ملک وجود دارد که می‌گوید ملک را خریداری کن و 5 سال نگه دار، آن ملک تو را 50 سال نگه خواهد داشت. 

رئیس اتحادیه مشاوران املاک  همچنین در مورد فعالیت استارت‌آپ‌های فعال در حوزه مسکن گفت: بنده به عنوان رئیس اتحادیه نمی‌پذیرم که مردم از آژانس و مشاوران املاک شکایت داشته باشند، پس مشاوران املاک نباید شاکی داشته باشند. 

وی با اشاره به اقدام برخی استارت‌آپ‌ها در حوزه املاک گفت: کسی حق ندارد قراردادی که منعقد می‌کند امضای آن را در بنگاه‌های مشاور املاک نگه دارد، چرا که احتمال تبانی میان خریدار و فروشنده وجود دارد. 

خسروی با بیان اینکه به هر میزان اپلیکیشن و استارت‌آپ در حوزه ملک افزایش یابد دلالی مسکن نباید از بین برود و نخواهد رفت، گفت: اینکه گفته می‌شود در حوزه کسب و کارهای آنلاین و یا استارت‌آپ‌ها ما حاضر هستیم، دیوار را خراب کنیم و یا اینکه شیپور را خواهم شکست باید اذعان کنم که اینها تکنولوژی هستند و هیچ کس حق ندارد با ورود تکنولوژی مخالفت کند. 

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اضافه کرد: نباید این اپلیکیشن‌ها از روی دوش مشاوران املاک بپرند، پس باید به صنف ما احترام بگذارند. پس باز هم تأکید می‌کنم که اپلیکیشن‌هایی که با هر عنوانی در حوزه ملک فعالیت می‌کنند، نباید کاری بکنند که مردم امنیت نداشته باشند.

وی با اشاره به اینکه املاکی‌ها محافظ امنیت مالی و زیانی مردم هستند، گفت: هدف از اپلیکیشن‌ها اگر همکاری با املاکی‌ها و اعتماد مردم احداث شده باشد، ما دست آنها را می‌بوسیم.

خسروی با اشاره به جلسه دیروز خود با اعضای کمیسیون عمران، گفت: ما به دنبال کاهش مالیات ارزش افزوده در معاملات ملک هستیم هر چند که نمایندگان مجلس اعلام می‌کنند که 62 درصد بودجه کشور بر اساس مالیات بسته می‌شود. بنابراین امیدواریم عدالت مالیاتی اجرا شود.

وی در مورد اینکه در آن جلسه اعلام کردم بازدارنده‌ترین اقدام در حوزه مالیات، اخذ مالیات از ساخت‌وسازاست، گفت: نمایندگان مجلس با این اظهارات بنده موافقت کرده و اعلام کردند که نباید از سازنده‌های مسکن مالیات دریافت کنیم.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک در باره قانون پیش‌فروش ساختمان گفت: 9 سال است که قانون پیش‌فروش ساختمان اجرایی نشده است، چرا که حق ما در آن قانون دیده نشده است.

همچنین در این همایش رضا اربابیان مدیرعامل یکی از اپلیکیشن‌های فعال در نیازمندی‌های آنلاین که امروز با یکی از اپلیکیشن‌ها که در حوزه املاک آنلاین فعالیت می‌کند، ادغام شد، گفت: قطعاً سایت‌های نیازمندی آنلاین در حوزه مسکن نقش مؤثری در سهولت کاری متقاضیان خرید، فروش و اجاره دارند و به این افراد کمک می‌کنند تا با سهولت و در کمترین زمان به بهترین قرارداد ممکن دست یابند.

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص راهکارهای افزایش مراجعه مردم به سایت های نیازمندی های آنلاین مسکن گفت: یکی از راهکارهای موثر در این میان، ایجاد سایت های با خدمات کامل برای گروه های کاری مختلف مرتبط با معاملات مسکن است. به نحوی که اخیرا با ادغام مجموعه ای در شیپور، شاهد شکل گیری یک مجموعه کارامدتر برای مردم و فعالان صنف مشاور املاک هستیم.
رضا اربابیان تاکید کرد: سایت های نیازمندی املاک بدون همراهی و پستیبانی دفاتر مشاورین املاک نمی توانند در بازار نقش موثری داشته باشند. همکاری سایت های نیازمندی آنلاین با مشاورین املاک باعث امنیت بالای معاملات برای مردم می شود. سایت های نیازمندی املاک با تعاملات گسترده با اتحادیه مشاورین املاک می توانند از به وجود آمدن قیمت های کاذب در بازار جلوگیری کنند.

اربابیان با اشاره به اولین همایش توسعه بازار املاک و مستغلات در حوزه آنلاین که می‌‌تواند به این بازار کمک شایانی کند، گفت: باید هدف ارائه بهترین خدمات به مردم باشد، بنابراین این همایش می‌تواند باعث توانمندی‌ بیشتر در بازار املاک حوزه آنلاین شود. 

وی اظهار امیدواری کرد که با ثبات نسبی در بازار ارز، شاهد رونق مجدد بازار املاک باشیم. از دید وی، سفته بازی در بخش های ارز و طلا، کمکی به اشتغال پایدار کشور نمی کند. در حالی که ساخت و ساز و خرید و فروش ملک، از ظرفیت اشتغال آفرینی تا سقف 20 درصد از متقاضیان کار در جامعه برخوردار است و می تواند بدون آن که به بودجه دولتی نیاز باشد، به دولت در حل معضل بیکاری کمک کند.
وی افزود: افزایش شدید قیمت ملک، نه خواسته صنف مشاور املاک و سازندگان ساختمانی است و نه سایت های نیازمندی های آنلاین مسکن به دنبال چنین هدفی هستند. اما رونق کسب و کارهای املاک، مورد توجه همه فعالان این بخش است؛ زیرا می تواند به جذب سرمایه در این بخش کمک کند.

وی با بیان اینکه سیستم CRM می‌تواند کمک شایانی به دفاتر مشاور املاک ارائه دهد، گفت: این امکان فراهم است که فعالان بازار ملک با یک اپلیکیشن واحد همه نیازهای خود در زمینه مشاوره، خرید و فروش نه اجاره از یک اپلیکیشن تأمین کنند و همچنین قرارهای کاری را با بهینه‌ترین روش ممکن مدیریت کنند.

 اربابیان با تأکید بر اینکه از دید ما این اپلیکیشن‌ها رفیق بنگاه‌های املاک هستند، ادامه داد: همکاری سایت‌های نیازمندی آنلاین با مشاوران املاک باعث امنیت بالای معاملات برای مردم می‌شود.

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید