«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروز جمعه 1399/06/28پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

خبرگزاری دانشجویان ایران " ایسنا "


چالش های دفاتر املاک

با وجودی که نیاز به گذار از سیستم سنتی به روش‌های نوین در دفاتر املاک به شدت احساس می‌شود ولی در بدیهی‌ترین موضوعات از جمله قانون پیش‌فروش یا کد رهگیری که تضمینی برای امنیت معاملات است دچار مشکل هستیم.

رییس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به این‌که عضویت ایران در FIABCI موضوع مهمی برای صنف متبوعش تلقی می‌شود از کسانی که جلوی رشد علمی و توسعه این صنف را گرفته گلایه کرد.

مصطفی‌قلی خسروی گفت: فدراسیون بین‌المللی املاک و مستغلات کتاب‌هایی را در اختیار ما قرار داده که مواردی همچون مهندسی، معماری، فروش، دیزاین و دیگر موضوعات مرتبط با توسعه املاک و مستغلات در آن وجود  دارد که این مباحث را در دانشگاه علمی کاربردی خود به دانشجویان آموزش می‌دهیم. با راه‌اندازی دانشگاه گام مهمی در ارتقای سطح علمی صنف که بیش از ۸۰ درصد دانشجویان ما را تشکیل می‌دهند برداشته‌ایم اما موازی‌کاری‌ها و ضعف قوانین و مقررات، ما را دچار مشکل کرده است.

وی با بیان این‌که اتحادیه املاک با ۱۲۰ هزار دفتر و بیش از نیم میلیون شاغل، نقش مهمی در ایجاد  اشتغال کشور بر عهده دارد، گفت: برخی دستگاه‌ها به نوعی جلوی کار ما سنگ‌اندازی می‌کنند. به طور مثال برای بالا بردن ضریب امنیت معاملات، کد رهگیری را در نظر گرفتیم. ما و دفترخانه لازم و ملزوم هم هستیم ولی برخی افراد قانون تسهیل را یک شبه تصویب کردند که البته مردم جذبشان نشدند. نمی‌توان بدون پرداخت مالیات و عوارض، سند واگذار کرد. بعد قانون پیش‌فروش را عجولان به تصویب رساندند که ۱۵ ماده آن ایراد دارد.

دیگران کلاهبرداری کردند، چوبش را دفاتر املاک خوردند

خسروی تاکید کرد: حق مشاور  املاک در این قانون  دیده نشده است. مشاور املاکی با دلالت روی یک فایل، زحمت زیادی می‌کشد. اما قانون پیش‌فروش می‌گوید خریدار و فروشنده به دفاتر املاک بروند و سند بزنند. در این فرآیند کمیسیون املاک چه می‌شود؟ ایرادات قانون پیش‌فروش را ۹ سال قبل هم گوشزد کردیم که امیدواریم به هر حال اصلاح شود. یکی از توجیهات آنها برای حذف دفاتر املاک، این  است که بعضی  افراد، خانه‌ها را به چند نفر فروخته‌اند و کلاهبرداری شده است. بعدا مشخص شد این سوءاستفاده‌ها در شرکت‌هایی صورت گرفته که به ثبت رسیده بودند و اصلا ربطی به صنف ما نداشتند اما چوبش را ما خوردیم.

رییس اتحادیه مشاوران املاک درخصوص مزایای عضویت ایران در FIABCI گفت: در زمینه‌ ریل‌استیت باید از کشورهای توسعه یافته بیاموزیم و دفاتر املاک، خود را به علم روز این حوزه مجهز کنند. کارشناس املاک باید به موضوعاتی همچون چگونگی اخذ تسهیلات برای خریدار، تبلیغات، معماری، ایمنی، بتن و بسیاری موارد دیگر اشراف داشته باشد که بحمدالله در آغاز این مسیر قرار گرفته‌ایم و امیدواریم با هماهنگی سایر دستگاه‌ها، ارگان‌ها، وزارتخانه‌ها و تسهیل قوانین و مقررات گام‌های خوبی در آینده برداریم.

 

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید