«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروز جمعه 1399/06/28پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

خبرگزاری تسنیم ۱۱مهر ۹۷


کاهش ۲۴ درصدی قراردادهای اجاره مسکن در نیمه نخست امسال - رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان این‌که خانه‌های خالی کشور متعلق به بانک‌هاست از کاهش ۳ درصدی معاملات مسکن در نیمه نخست امسال خبر داد و گفت:‌ قراردادهای اجاره در مقایسه با سال گذشته ۲۴ درصد کاهش یافته است

خبرگزاری تسنیم، مصطفی‌قلی خسروی در حاشیه نمایشگاه املاک و مستغلات آنلاین با یادآوری این‌که قبل از قطعنامه 598 بسیاری از مردم اقدام به خرید ارز و طلا کردند اظهار کرد:‌ پس از پذیرشاین قطعنامه قیمت‌ها به شدت کاهش یافت و در نتیجه مردم متضرر شدند.

وی با بیان این‌که این اتفاق طی ماه‌های اخیر افتاد و با کاهش نرخ ارز مردم برای فروش به بازار هجوم برده‌اند، افزود:‌ با تداوم روند کاهشی قیمت دلار بازار مسکن به ثبات رسیده و قیمت‌ها تثبیت می‌شود.

وی با اشاره به این‌که حدود 85 درصد نهاده‌های ساختمانی در داخل تولید می‌شود موضوع ارتباط افزایش نرخ دلار بر قیمت مصالح را رد و تصریح کرد:‌ از ابتدای امسال تا پایان شهریور تعداد معاملات مسکن در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود 3 درصد کاهش یافته است.

وی در عین حال با بیان این که تعداد قراردادهای اجاره مسکن نسبت به سال گذشته حدود 24 درصد کاهش یافته است، گفت:‌ تمدید قراردادهای اجاره و خرید خانه از سوی مستاجران دو عامل اصلی در کاهش تعداد قراردادهای اجاره بها بوده است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک در خصوص وضعیت بازار مسکن به وجود نقدینگی سرگردان در کشور اشاره کرد و افزود:‌ در صورت روند کاهشی نرخ دلار احتمال ورود این نقدینگی به بازار مسکن وجود دارد.

قلی خسروی در ادامه با اشاره به 2.5 میلیون خانه خالی در کشور تصریح کرد:‌ بیشتر این واحدهای خالی از سکنه متعلق به بانک‌هاست که در دوره رونق مسکن آنها را برای تسویه بدهی‌ها می‌فروشند.

وی همچنین با بیان این‌که با ورود کسب و کارهای آنلاین به بازار مسکن، دلالی این بخش از بین نمی رود،‌گفت:‌اتحادیه مشاوران املاک مخالفتی با ورود فناوری به بازار مسکن ندارد و اتفاقا از آن حمایت خواهیم کرد. معتقدم کسب و کارهای نوین در حال حاضر مورد نیاز است چراکه به نفع مصرف کنندگان است.

وی با بیان این‌که حذف مشاوران املاک به ناامنی اجتماعی در معرفی فایل‌های فروش می‌شود به موضوع مالیات این صنف اشاره کرد و افزود:‌ مذاکراتی با مجلس شورای اسلامی برای کاهش ضریب مالیات مشاوران املاک انجام شده  که در نهایت از 10 درصد به 2 درصد کاهش یافته است.

رضا اربابیان مدیر کسب و کار آنلاین شیپور نیز با بیان این‌که در دنیا بازار مسکن به سمت معاملات آنلاین حرکت کرده و تمایل جامعه نیز به انجام چنین معاملاتی است اظهارات رئیس اتحادیه مشاوران املاک را به نوعی تایید و اظهار کرد:‌در بحث معاملات آنلاین نمی توان مشاوران املاک را حذف کرد و نمی خواهیم به سمت چنین مسئله‌ای برویم.

وی با تاکید بر این‌که ورود سایت‌های آنلاین معاملات مسکن به روند انجام معاملات کمک کرده و آنرا تسهیل می‌کند، افزود:‌ یکی از مزیت‌های سایت‌های آنلاین شفاف‌سازی قیمت‌ها و کسف قیمت واقعی مسکن در بازار است.

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید