«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروزیکشنبه 1400/01/29پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

روزنامه ابتکار - چرا قیمت ملک در سال ۹۹ ترمز برید؟


سال ۹۹ را باید سال عجیب بازار مسکن دانست، سالی که از خردادماه تقریبا هر روز بر قیمت ملک افزوده شد

سال ۹۹ را باید سال عجیب بازار مسکن دانست، سالی که از خردادماه تقریبا هر روز بر قیمت ملک افزوده شد. به گزارش خبرآنلاین، جهش قیمت مسکن در سال ۹۹ آنچنان زیاد بود که کسانی که شاید ماه ها برای خرید خانه برنامه ریزی کرده بودند، توان اقتصادی خود را در برابر جهش قیمت ها از دست دادند. هزینه خرید آپارتمان های 50 تا 80 متری در تهران از خرداد تا تقریبا آبان ۹۹ هر روز بر قیمت ملک افزوده می شد و مالکان خود نسبت به تعیین قیمت ها اقدام می کردند و مشاوران املاک نیز ناچار به تبعیت از نظر مالکان بودند. به طوری که در تابستان ۹۹ میزان تقاضا در بازار آنچنان افزایش یافت که مصرف کنندگان واقعی را دچار مشکلات فراوان ساخت زیرا هیچ قیمت مشخصی در بازار وجود نداشت و خریداران دائم در حال کنترل نرخ ها بودند. سرانجام از نیمه پاییز ۹۹ ،بازار مسکن با آرامش نسبی همراه شد و سیر صعودی نرخ ها کندتر از هر زمان دیگری شد. از آن زمان تاکنون بازار در رکود نسبی فرو رفته و مصرف کنندگان و خریداران همچنان در فاز انتظار برای کاهش بیشتر نرخ ها به سر می برند.

سال پرتلاطم بازار مسکن

رئیس اتحادیه مشاوران املاک درباره وضعیت بازار مسکن در سال ۹۹گفت: بازار مسکن در سال ۹۹ بازار بسیار پرتلاطمی بود. مصطفی قلی خسروی افزود: در خرداد ۹۹ بانک مرکزی اعلام کرد 48درصد بر قیمت مسکن افزوده شده در حالی که در واقعیت و کف بازار میزان افزایش قیمت ملک بین 8 تا ۱3 درصد بود. وی با بیان این مسئله که با توجه به آمارهای متناقض اعلام شده از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار متاسفانه گفته شد عامل گرانی مسکن، مشاوران املاک هستند تصریح کرد: با توجه به آمارهای متناقض اعلام شده از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار متاسفانه گفته شد عامل گرانی مسکن، مشاوران املاک هستند؛ در حالی که ما و همکارانمان در تلاش برای پایین آوردن قیمت مسکن بودیم و در این راه رسانه ها به ما کمک کردند و این تلاش منجر به کاهش 10 تا 15 درصدی نرخ مسکن در بازار شد. وی اظهار کرد: پس از آن، مرکز آمار اعلام کرد که بر قیمت مسکن ۹درصد افزوده شده و بدین ترتیب بار دیگر بازار دچار تلاطم شد. وی تاکید کرد: بازار مسکن در سال ۹۹ به طور مستمر و دائمی در تلاطم قیمتی بود. خسروی با بیان این مسئله که در طول سال ۹۹ شاهد اظهار نظر کارشناسان ناشناخته بودیم، گفت: همچنین در طول سال ۹۹ شاهد اظهار نظر کارشناسان ناشناخته و فراوانی در بخش مسکن، حقوق مسکن، حق وحقوق مشاوران املاک و ... بودیم که بر مسئله تلاطم نرخ ها در بازار دامن زدند. وی افزود: همه این موارد سبب ناآرامی و تلاطم بازار مسکن در طول سال ۹۹ شد. رئیس اتحادیه مشاوران املاک بیان کرد: متاسفانه شاهد نبود هماهنگی میان وزارت راه و شهرسازی، بانک مرکزی، مرکز آمار ایران و اتحادیه مشاوران املاک هستیم و این مسئله سبب اظهار نظرهای مختلف شده که تاثیرات آن در بازار مسکن قابل مشاهده است. کاهش 38 درصدی حجم معاملات مسکن وی درباره حجم معاملات خرید و فروش ملک در سال ۹۹ توضیح داد: در بعضی از ماه های سال ۹۹ با کاهش 40 تا 45 درصدی حجم معاملات و در برخی ماه های نیز شاهد افت 35 درصدی تعداد معاملات مسکن در بودیم. وی ادامه داد: البته به طور میانگین در طول سال ۹۹ نسبت به سال 98 شاهد افت 38درصدی حجم معاملات در بازار مسکن بودیم. کاهش ۶0درصدی جابه جایی مستاجران رئیس اتحادیه مشاوران املاک درباره وضعیت بازار رهن و اجاره مسکن در سال ۹۹ گفت: به خاطر شیوع کرونا، بعضی از مالکان به درخواست ستاد کرونا احترام گذاشتند، قراردادهای قبلی را تمدید کردند و مستاجران جابه جا نشدند. خسروی بیان کرد: عده ای که با توجه به افزایش حداکثر ۲5درصدی نرخ اجاره بها ، اقدام به عقد قرارداد با حداکثر ۱8درصد افزایش نرخ نسبت به قرارداد قبلی کردند. تعداد فایل های اجاره و همچنین میزان جابه جایی مستاجران در طول سال ۹۹ نسبت به سال 98 حدود 60درصد کاهش داشت .

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید