«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروزیکشنبه 1400/01/29پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

روزنامه رسالت - گزارشی از افت معامله در بازار مسکن در ماه پایانی سال


شواهد میدانی از معاملات مسکن شهر تهران حا کی از رکود کامل در خریدوفروش در آخرین ماه سال است.

شواهد میدانی از معاملات مسکن شهر تهران حا کی از رکود کامل در خریدوفروش در آخرین ماه سال است. در شرایطی که انتظار می رفت پس از ماه ها کسادی، معاملات مسکن به دلیل نزدیک شدن به هفته های پایانی سال و قرار گرفتن در بازه زمانی جابه جایی های شب عید رونق بگیرد، اما تحت تأثیر افت توان خرید مردم و عقب نشینی سرمایه گذاران از بازار املاک با رکود مواجه شده است. امتداد افزایش قیمت مسکن از سال ۹8 به سال جاری به جایی رسیده است که با افت قیمت ها بازهم نر خ خریدوفروش توجیهی ندارد. طبق گزارش بانک مرکزی قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در بهمن ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل بیش از ۹7 درصد افزایش یافته و به میانگین متری 28 میلیون و ۳۹0 هزار تومان رسیده است. در بهمن امسال نیز تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به ۹.۳ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل 4.11 درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 5.70 درصد کاهش را نشان می دهد. در ماه گذشته تنها 2950 فقره معامله ملک اعم از مسکونی، تجاری و اداری در شهر تهران به امضا رسید که نسبت به ماه قبل ۳۳ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 72 درصد کاهش داشته است. این کاهش در معاملات از بهمن ماه به اسفندماه نیز سرایت کرده و علاوه بر کاهش قدرت خرید مردم، متقاضیان به امید پایین آمدن قیمت ها دست از خرید باز نگه داشته اند تا شاید با احتمال ایجاد تغییرات سیاسی و انتخاباتی در سال آینده، بازار مسکن هم با افت قیمتی مواجه گردد و قدرت خرید مردم افزایش پیدا کند. آنچه که واضح است بازار مسکن در خواب زمستانی فرورفته و ظاهرا خیال بیدار شدن در آستانه بهار را ندارد. تحلیلگران و کارشناسان هم چشم انداز روشنی از بروز تغییرات در سال آینده ندارند، اما حداقل امیدوارند اگر قیمت ها روند نزولی نداشته باشند، حداقل ثابت بمانند. همان طور که بارها به این نکته تأ کید شده عدم عرضه و تقاضای کافی در بخش مسکن حلقه گمشده در زنجیره گرانی است که باعث گردیده مالکان به این کالا به چشم سرمایه ای نگاه کنند و احتکار در این بخش به عرضه کمتر منجر شود. انتظار می رود با وجود تصمیمات اخیر مجلس درباره اصلاح قانون مالیات بر خانه های خالی و اجرای آن توسط دولت، بخشی از همین خانه ها به بازار تزریق شوند و کاهش انباشت تقاضا را باعث گردند.

 

 

قیمت ها را مالکان تعیین می کنند

مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک، با اشاره به وضعیت بازار خریدوفروش مسکن در ماه پایانی سال به »رسالت« گفت: تورم در قیمت ها به همراه کاهش قدرت خرید مردم باعث می شود هر بازاری در آستانه شب عید رونق مناسبی نداشته باشد و این مسئله درباره بازار مسکن نیز صدق می کند. در گذشته بسیاری به علت بالا رفتن قیمت ها در سال جدید، در پایان هرسال برای خرید عجله می کردند، اما  اکنون هیجان زدگی های قبل را ندارند و قیمت ها در صدد نزدیک شدن به کف و ثبات هستند. ا کنون بسیاری از مردم پولی برای خرید ندارند و دچار مشکلات معیشتی هستند و کمتر به جا به جایی مسکن فکر می کنند. وی با اشاره به افزایش قیمت مسکن از ابتدای سال ۹۹ افزود: در اردیبهشت ماه بانک مرکزی رشد 48 درصدی قیمت مسکن را اعلام کرد و این افزایش به 90 درصد هم رسید. بعدازآن قیمت ها 0تا 15 درصد در خردادماه کاهش پیدا کردند و مرکز آمار با اعلام گرانی ۹ درصدی قیمت ها بازار را متشنج کرد، اما حالا قیمت ها روند نزولی دارند. خسروی اضافه کرد: گرانی در بخش مسکن همواره در ذیل شاخص تورم قرار می گیرد. اکنون مسکن به اندازه ای گران شده که دیگر افزایش قیمت آن اثری برای کاهش خریدوفروش ندارد، زیرا مردم قدرت خرید ندارند. ا گر نتیجه وا گذاری مسکن ملی به مردم و پرداخت تسهیلات بانکی و شرایط سیاسی کشور مشخص شود، می تواند در تعیین وضعیت مسکن تأثیرگذار باشد. رئیس اتحادیه مشاوران املاک معتقد است: به نظرمی رسد در سال 1400 شکوفایی اقتصادی به مراتب بیشتر از سال ۹۹ داشته ر خ دهد و به تبع آن وضعیت بخش مسکن هم بهبود یابد.  خسروی نقش مالکان را تعیین قیمت ها اثرگذار دانست و افزود: مشاوران املاک نقش تعیین کننده زیادی در قیمت ملک ندارند و قیمت ها را مالکان مشخص کنند. اگر مردم خانه هایی را باقیمت های نجومی خریداری نکنند، مالک مجبور خواهد شد قیمت را کاهش دهد. اتحادیه اعلام کرده مشاوران قیمت های نامتعارف ملک را فایل نکنند و چنانچه آن ها این کار را انجام می دهند از عهده ما خار ج است.

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید