«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروزیکشنبه 1400/01/29پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

خبرگزاری قدس آنلاین - اتحادیه املاک: خانه ارزان شده است


حبابی شدن بازار مسکن و لزوم کاهش بیش از پیش قیمت‌ها، به ترجیع بند اظهارات املاکی‌ها و از جمله رئیس اتحادیه کشوری مشاوران املاک تبدیل شده و این صنف امیدوار است با تغییر دولت و آمدن سیاست‌های نو به بازار مسکن، قیمت‌ها به کف برسد

قیمت‌ها در بازار مسکن طی این ماه‌ها و به اذعان املاکی‌ها، کاهشی شده و بین ۱۰ تا ۱۵ درصد افت را تجربه کرده است حال آن که انبوه سازان و تولید‌کنندگان چنین آماری را بی‌پایه می‌دانند و بر این عقیده‌اند که بازار همچنان با آتش افروزی و قیمت‌سازی مشاوران املاک و دلالان، دست و پنجه نرم می‌کند و کاهشی شدن قیمت‌ها صرفا جریان‌سازی رسانه‌ای خطرناک و پرتبعاتی برای بازار است.

 دلالان به تنگ آمده، آمار‌سازی می‌کنند

در روزهای اخیر دبیر کانون سراسری انبوه سازان به آمار کاهشی شدن نرخ مسکن واکنش تقریبا تندی نشان داد.

فرشید پور حاجت صراحتا گفت: تاکنون در هیچ نقطه‌ای از کشور، کاهش نرخ مسکن رخ نداده است و اگر با ابزارهای رسانه‌ای بخواهیم نرخ مسکن را به صورت کاذب، کاهشی نشان دهیم، سرانجام خوبی نخواهد داشت و تبعات بسیار سنگینی برای این بازار خواهد داشت.

 

او فعالیت مشاوران املاک را دلالی توصیف و از اینکه در کشور نظام حرفه‌ای خرید و فروش مسکن ایجاد نشده، ابراز تاسف کرد. پور حاجت اظهارکرد: مشاوران املاک، رنج و مشقّت تولید مسکن را نچشیده‌اند و انتظار دارند نرخ مسکن شکسته شود آن هم در شرایطی که اقتصاد مسکن، تاب ‌آوری لازم برای مواجه شدن با این موضوع را ندارد. شرایط به وجود آمده در بازار مسکن، عرصه را بر دلالان این حوزه تنگ کرده است و آنها تمایل دارند با ابزارهای رسانه‌ای، برای کاهش نرخ مسکن تلاش کنند تا رونق برای کسب و کارشان به وجود آید.

پور حاجت گفت: انبوه‌ سازان با جدیت از رسیدن مسکن به‌دست مصرف‌‌کننده بدون واسطه‌ گری و سوداگری استقبال می‌کنند. این صنف از اینکه قیمت‌ها به گونه‌ای باشد که مردم، توان خرید یک سرپناه امن در شان و جایگاه یک ایرانی داشته باشند، استقبال می‌کند اما در اینکه هنوز کاهش نرخ در حوزه مسکن رخ نداده است، شکی نیست و طبق آمارهای به‌دست آمده همچنان افزایش نرخ محتمل‌‌ترین گزینه برای مسکن است.

به گفته وی تاکنون هیچ ردپایی از کنترل نرخ در نهاده‌های تولید و سفته ‌بازی و سوداگری در حوزه مسکن مشاهده نشده است و زمانی که اعلام می‌شود نرخ نهاده‌های تولید به صورت ابرتورمی‌افزایش پیدا کرده با هدف اعلام کردن قیمت‌های جدید مسکن نیست و در این صورت تولید‌کننده واقعی مسکن، متضرّرترین قشر است.

 آمارهای کف بازاری را باور کنید

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اما در واکنش به این نقض آماری از سوی انبوه سازان می‌گوید: قیمت‌ها در بهمن ماه ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش داشته و ما که در کف بازار فعالیت می‌کنیم این واقعیت را به عینه دیده ‌ایم. در این میان البته باید پرسید چه کسانی مخالف کاهش نرخ مسکن هستند؟ طبعا بخر بفروش‌ها، بساز بفروش‌ها و انبوه سازان!

مصطفی قلی خسروی با استقبال از اینکه عرضه و تقاضا تعیین‌کننده نرخ مسکن در بازار باشد، ادامه داد: معاملات هم در این ماه‌ها به قوت خود باقی است. بازار راه خود را می‌رود و امیدواریم این کاهش نرخ و کوچک تر شدن حباب قیمتی در سال آینده و با تغییر دولت هم ادامه داشته باشد.

این فعال صنفی بازار مسکن با تایید اینکه بازار مسکن همچنان حبابی است، گفت: متاسفانه مشکل دیگری هم که بازار مسکن را ملتهب می‌کند آمارهایی است که از سوی برخی مراجع از جمله مرکز آمار و بانک مرکزی اعلام می‌شود و این گونه آمار تا حدود زیادی متفاوت، روند کاهشی نرخ را کند کرده است.

به گفته قلی خسروی تولیدکنندگان مسکن هم از افزایش نرخ مصالح، دستاویزی برای افزایش نرخ مسکن ساخته‌اند، حال آن که صنف مشاوران املاک مایل است قیمت‌ها واقعی تر شود تا معاملات بیشتر شود و کسب و کارش بچرخد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک، نقش این صنف در گرانی مسکن را رد می‌کند و ادامه می‌دهد: لطفا به مردم آدرس غلط ندهید. وقتی سازنده از سود طلایی خود صرف نظر نمی‌کند و نرخ فروش مسکن ۵ برابر نرخ تمام شده آن است، چرا املاکی‌ها را عامل گرانی معرفی می‌کنید؟!

قلی خسروی تأکید می‌کند: بازار همچنان کشش کاهش نرخ را دارد مشروط به اینکه هم بر بازار مصالح ساختمانی نظارت اصولی صورت گیرد و هم بانک‌ها از بازار مسکن و ساخت‌وساز خارج شوند. البته لازم است آمارهای اشتباه از بازار اعلام نشود و وضع مالیات بر خانه‌های لوکس و عائدی سرمایه هم به اجرا در آید.

رئیس اتحادیه کشوری املاک تاکید می‌کند: شاید رئیس کل بانک مرکزی در اعلام نرخ ارز، سیاسی کاری کند اما ما در اتحادیه املاک، سیاسی نیستیم و خواهان کاهش نرخ هستیم.

 

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید