«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروزیکشنبه 1400/01/29پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

روزنامه آرمان ملی - در بازار مسکن خبری از گرانی نيست


رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: بعضی سازندگان ایرانی که حاضر نشدند وارد پروژه مسکن ملی شوند و شرکت های ترکیه ای با قیمت های ارزان تر جای آنها را گرفتند، بازار مسکن را ملتهب جلوه می دهند

رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: بعضی سازندگان ایرانی که حاضر نشدند وارد پروژه مسکن ملی شوند و شرکت های ترکیه ای با قیمت های ارزان تر جای آنها را گرفتند، بازار مسکن را ملتهب جلوه می دهند، مراکز آماری هم مرتبا از رشد قیمت ها گزارش می دهند ولی ما از کف بازار اعالم می کنیم کــه قیمت ها کاهش یافته و در اسفندماه نیز بازار آرام است. مصطفی قلی خسروی در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: مشاهدات ما و بسیاری از مردم از کف بازار مسکن نشــان می دهد که نرخ ها از آبان ماه روند نزولی داشته و معامالت کساد شده است. ولی بانک مرکزی اعالم می کند که قیمت ها در تهران طی بهمن ماه 7/3 درصد افزایش یافته است. خودشان هم خبر دادند که معاملات نسبت به پارسال 70 درصد افت نشان  می دهد. وقتی مسکن خریدار ندارد اعلام رشد قیمت به چه مفهوم است. او افزود: مرکز آمار و بانک مرکزی باید از ایجاد تنش در بازار مسکن بپرهیزند. رسانه ها بعضا با ارائه گزارش های میدانی تلاش می کنند قیمت ها پایین بیاید اما ظاهرا برخی افراد دلشان نمی خواهد مردم خانه دار شوند. بانک ها تعداد قابل توجهی املاک خالی در اختیار دارند که طبیعی است از کاهش قیمت ها خوشحال نباشند. رئیس اتحادیه مشاوران املاک ، برخی سازندگان را نیز عامل گرانی مسکن دانست و گفت: بعضی انبوه سازان، بخر و بفروش ها و بساز و بفروش ها که در بازار مسکن منفعت دارند تالش می کنند به شکل مصنوعی، نرخ ها را افزایشی جلوه دهند. به نظر من آمار بانک مرکزی و مرکز آمار باید راستی آزمایی شود و پلیس امنیت با عوامل رشد قیمت برخورد کند. خسروی با بیان اینکه برخی انبوه سازان داخلی به دلیل توقعات بالا حاضر نشدند با مسکن ملی همکاری کنند، خاطرنشان کرد: درزمان اجرای پروژه مسکن مهر نیز سازندگان داخلی حاضر نشدند با نرخ متری 350 تا 600هزار تومان کار کنند. در آن زمان بنده و آقای نیکزاد وزیر وقت مسکن به ترکیه رفتیم و با شرکت کوزو قرارداد بستیم که حاضر بود با قیمت پایین تر از سازندگان داخلی، مسکن مهر را اجرا کند که هم اکنون نیز کارنامه بهتری نســبت به بعضی انبوه ســازان ایرانی ارائه داده است. او تاکید کرد: بر خی سازندگان حاشیه سود بالایی را برای خود تعریف می کنند در حالی که باید منافع مردم را نیز در نظر بگیرند. همه ارکان دولتی و بخش خصوصی باید تالش کنند که مسکن ملی با قیمت مناسب به دست متقاضیان برسد. رئیس اتحادیه مشاوران املاک درباره وضعیت بازار مسکن در اسفندماه گفت: معامالت کساد است و قیمت ها که از آبان ماه ۱۰ تا ۱۵ درصد پایین آمده بود در اسفندماه نیز مقداری کاهش نشان می دهد. در واقع از حدود سه ماه قبل عرضه به طور چشمگیری بالا رفته وتقاضا کاهش یافته است. خریداران در چانه زنی، دست بالا را دارند و فرصت مناسبی برای متقاضیان مصرفی فراهم شده است .

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید