«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروزیکشنبه 1400/01/29پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

خبرگزاری بازار - متوسط قیمت ساخت مسکن تهران در گرانترین حالت| ارزان ترین مناطق برای ساخت و ساز کجاست


در حالیکه مناطق ارزان تر شهر تهران برای ساخت و ساز مسکن از سوی سازنده ها و متقاضیان ساخت واحدهای مسکونی مشخص است برخی از مشاوران و رئیس اتحادیه املاک معتقد است که وقتی متوسط قیمت ساخت مشخص است چرا سازنده ها، مسکن را گران می فروشند.

آمارهای رسمی از تحولات بازار ساخت و ساز شهر تهران نشان می دهد که هم اکنون به لحاظ متوسط سطح قیمت گران ترین جزء ساختمانی-میانگین قیمت هر مترمربع زمین- ، مناطق ۲۲ گانه شهر تهران به سه گروه قابل طبقه بندی هستند که در این میان یک گروه از مناطق به لحاظ مناسب تر بودن سطح قیمت زمین و ملک کلنگی، به عنوان مناطق ارزان تر برای ساخت آپارتمان از سوی سازنده ها معرفی می شوند.

آمارهای منتشر شده در این باره از سوی مرکز آمار ایران نشان می دهد در شرایط فعلی سه گروه قیمتی از زمین های قابل ساخت در شهر تهران قابل تفکیک است که یک گروه مربوط به زمین های گران قیمت، یک گروه زمین های با سطح قیمتی متوسط و گروه دیگر زمین های با سطح قیمتی پایین تر از سایر مناطق هستند.

در آمارهای رسمی سه گروه قیمتی شامل زمین های با قیمت هر مترمربع بیش از ۳۲ میلیون تومان، زمین های با قیمت هر مترمربع ۱۸ تا ۳۲ میلیون تومان و زمین های با قیمت هر مترمربع کمتر از ۱۸ میلیون تومان تفکیک شده اند

در حالی که هم اکنون میانگین قیمت هر مترمربع زمین و ملک کلنگی برای تخریب و نوسازی، در شهر تهران به بیش از ۴۱ میلیون تومان رسیده است، در آمارهای رسمی سه گروه قیمتی شامل زمین های با قیمت هر مترمربع بیش از ۳۲ میلیون تومان، زمین های با قیمت هر مترمربع ۱۸ تا ۳۲ میلیون تومان و زمین های با قیمت هر مترمربع کمتر از ۱۸ میلیون تومان تفکیک شده اند. بر این اساس، سه دسته مناطق واقع در این سه گروه قیمتی نیز تعیین شده است.

متوسط قیمت ساخت مسکن در تهران در گرانترین حالت
مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک نیز چندی پیش در گفتگو با خبرنگار بازار گفته بود که متوسط قیمت ساخت مسکن در تهران در گرانترین حالت قیمت زمین و ساخت ۲۰ میلیون تومان است.

وی در پاسخ به این پرسش که در برخی نقاط تهران معامله مسکن در هر متر بالای ۱۵۰ میلیون تومان نیز گزارش می شود و آیا اینکه گفته می شود مسکن ارزان نشده است صحت دارد؟ گفت: اولا که قیمت مسکن در برخی مناطق جنوب تهران متری ۱۲ تا ۱۵ میلیون تومان نیز گزارش شده است. اما سوال ما این است که چرا برخی از سازندگان مسکن تا این حد قیمت ساخت را بالا اعلام می کنند. مگر نه اینکه در گرانترین حالت قیمت زمین و ساخت ۲۰ میلیون تومان است پس چرا باید مسکن با متری ۱۵۰ میلیون تومان به فروش برسد.

این رفتار سختگیرانه سازنده ها و به کم قانع نبودن بساز بفروش ها باعث شده تا انتظار از کسب سودهای نجومی، قیمت مسکن را به شکل بسیار غیر قابل باور گران کند. اگر چه بزرگترین و مهمترین بخش یک واحد مسکونی را زمین تشکیل می دهد اما به خوبی مشخص است که در گران ترین حالت نیز نباید مسکن تا متری ۱۵۰ به فروش برسد!

هر چند برخی انبوه سازان نیز این روزها بحث گرانی مصالح ساختمانی و نهاده های تولید را دلیل بالا رفتن قیمت تمام شده مسکن عنوان می کنند.

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید