«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروز جمعه 1399/12/08پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

تمدید پروانه کسب تعدادی از اعضاء توسط رئیس و اعضای هیئت مدیره اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران


به گزارش روابط عمومی روز دوشنبه مورخ 13 بهمن ماه 99 طی مراسمی با رعایت پروتوکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در سالن کنفرانس اتحادیه ، پروانه کسب تعدادی از اعضاء صنف اهداء شد .

به گزارش روابط عمومی روز دوشنبه مورخ  13 بهمن ماه 99 طی مراسمی با رعایت پروتوکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در سالن کنفرانس اتحادیه ، پروانه کسب تعدادی از اعضاء صنف اهداء شد .

مراسم با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز گردید.

در ادامه مصطفی قلی خسروی ضمن عرض تبریک به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب و باز گشت حضرت امام خمینی(ره) به کشور و آرزوی سلامتی برای همه جامعه بزرگ اصناف کشور در روزهای کرونایی ، تقارن این مناسبت را با  تمدید جواز این عزیزان بسیار میمون و فرخنده دانستند و آرزو نمودند در سایه رهنمودهای حضرت امام و مقام معظم رهبری با همدلی و همکاری بیشتر بتوانیم بر مشکلات فائق گردیم.

ایشان در ادامه افزود  متاسفانه با توجه به اتفاقاتی که اخیرا رخ داده ، مشکلات عدیده ایی برای ما بوجود آورده است و لازم میدانم یادآوری کنم هرکسی که خلاف کند قطعا دیر یا زود تبعات آن دامنگیرش خواهد شد ولی متاسفانه آبروی اتحادیه و صنف مورد هجمه واقع شد ، البته  ایراد بزرگی هم وجود دارد که متاسفانه رییس اتحادیه، نمیتواند معاون خودش را تعیین کند .یک روش غلطی در نظام صنفی وجود دارد که ترکیب هیئت مدیره به ترتیب آراء بدست می آید ، بدین صورت نایب رییس اول و دوم با توجه به میزان رای مشخص میگردد لذا رییس نمیتواند طبق طرز فکر و نگرشش برای اجرا ایده هایش ترکیب هیئت مدیره را خودش مشخص کند ، این یک اشتباه است کسی که با من رقیب است و طرز فکر و ایده های مان متفاوت است باید معاون من بشود و بهمین دلیل همدلی و یک پارچگی بین اعضای هیئت مدیره به کندی انجام میگردد.البته خوشبختانه با گذر زمان امروز تمام اعضای هیئت مدیره به شناخت از هم رسیده اند و توافق همدلی بین ما وجود دارد

 ایشان در ادامه با اشاره به هجمه مجلس و دولت به مشاوران املاک افزود متاسفانه دولت اعلام میکند باعث گرانی ملک شما هستید و ما مدام دفاع می کنیم آیا ازنظر شما عامل گرانی مسکن ما هستیم ؟ درحالی که گرانی ملک به ضرر خودماست .

عملکرد بعضی از مشاوران املاک باعث شده که مجلس و دولت مدام از ما انتقادکنند . نمایندگان مجلس اعلام کردند نرخ کمیسیون مشاوران املاک باید مانند خدمات پست شود یعنی ثابت باشد .متاسفانه عده ای از رسانه ها هم سعی دارند مشاوران املاک را عامل گرانی مسکن معرفی کنند علت گرانی مسکن ارز ، طلا ، انرژی و بورس است و بالطبع هرکدام گران شود روی قیمت مسکن تاثیر میگذارد.

ایشان ادامه دادند : مشاوران املاک نباید به هیچ وجه بِیعانه دریافت نمایند، چراکه این بِیعانه باید به مالک یا موجر داده شود و گرفتن آن از سوی مشاوران املاک ممنوع است. مستاجر اگر پولی را نزد شما جهت تسویه هزینه های ملک مثل قبض آب ،برق و غیره به امانت گذاشت ، قبول نکنید و آنها را مطابق قانون مالک و مستاجر هدایت کنید . شما فقط به عنوان واسطه هستید و واسطه نباید درگیر مسائل غیره باشد . نباید مبلغ مبایعه نامه یا ودیعه را در دستگاه کارتخوان خودتان بکشید چرا که هم تراکنش مالی برایتان محسوب و منجر به افزایش مالیات میشود و هم معامله درست نیست چراکه یکی از متعاملین میتواند معامله را بهم زده و فسخ کند برای اینکه میتواند ادعا کند پولی دریافت نکرده است .همچنین هیچ یک از مشاوران نباید پس از تنظیم قرارداد و امضای آن، قرارداد را پیش خود نگاه دارند .

خسروی افزود : بایستی در انتخاب و استخدام مشاور خود دقت داشته باشید چرا که مسئولیت هرگونه خلافی از جانب آنها بر عهده شما صاحبان جواز میباشد ، ایشان با تاکید بر رعایت اصول اخلاقی و صداقت با مردم آن را برگ برنده در معاملات دانستند. همچنین با تلاش هایی که صورت گرفته شعبه شورای حل اختلاف  ویژه صنف مشاوران املاک در ساختمان اتحادیه قرار دارد ، تا شما عزیزان بتوانید در کمترین زمان ممکن حقوقتان را پیگیری کنید .

وی با اشاره به ماده 352 قانون تجارت گفت : درصورتی که معامله به رضایت طرفین یا به واسطه یکی از خیارات قانونی فسخ بشود حق مطالبه دلالی از دلال سلب نمی شود مشروط به این که فسخ معامله مستند به دلال نباشد .

ایشان یادآور شدند : یادتان باشد در مجلس دهم حق نوشتن قرارداد را ازما گرفتند و با نهایت سعی و تلاش با اعتراضی که به شورای نگهبان کردیم جلوی آن قانون را گرفتیم و توانستیم از حق خودمان دفاع کنیم . در مورد پیش فروش ها هم بدلیل خطاهایی که مشاوران املاک انجام دادند و بی قانونی هایی که صورت گرفت ، پرونده ها در دادگاه ها زیاد شد و نهایت تصمیم گرفتند که مشاوران املاک حق پیش فروش ندارند ، پس همه این ها بازتاب عملکرد خود ماست .درهمه جای دنیا مشاوراملاک مقام اول را دارد در کشورما مشاوراملاک را بد می دانند ولی من این صنف را دوست دارم و دست از تلاش برنمیدارم . من همینجا اعلام میکنم دپارتمان در کار ما غلط است ، ما مشاور املاک هستیم و هر کجا دپارتمان روئیت کنیم آنجا را خواهیم بست .

درپایان جلسه مدعوین به بیان نظرات ، انتقادات و پیشنهادات خود پرداختند و رییس اتحادیه به ایشان پاسخ داد .

جلسه با صلوات برمحمد و آل محمد پایان یافت .

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید