«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروز جمعه 1399/12/08پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

روزنامه اسکناس - رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران خبر داد؛ افزایش 92 درصدی اجاره نشینی در بازار


بازگشت ثبات نسبی به بازار ارز، انتظار برای توقف روند افزایشی قیمت کالا و خدمات و آغاز دوره تخلیه حباب قیمتی در اقتصاد ایران را پررنگ تر کرده؛

 بازگشت ثبات نسبی به بازار ارز، انتظار برای توقف روند افزایشی قیمت کالا و خدمات و آغاز دوره تخلیه حباب قیمتی در اقتصاد ایران را پررنگ تر کرده؛ اما رفتار بازار مسکن برخالف دیگر بازارها با روند بازار ارز متناسب نشده است. به گزارش اسکناس و به نقل از خبر آنلاین رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران، تداوم ثبات در بازار ارز را زمینه ساز افت قیمت مسکن می داند اما برخی کارشناسان معتقدند در کنار این عامل، رفتار مالی دولت و شیوه تزریق درآمدهای نفتی به اقتصاد نیز بر روند قیمت مسکن اثرگذار است و می تواند از مسیر دامن زدن به رشد تورم، بازار مسکن را نیز ملتهب کند. بازار مسکن در شرایطی که بازارهای موازی دوره های پرشتاب اصلاحی را آغاز کرده اند، همچنان در مقابل تخلیه حباب قیمتی مقاومت می کند و حتی براساس آمارهای رسمی، تمایل افزایش قیمت نیز در معاملات آن وجود دارد؛ این در حالی است که تغییرات قیمت مسکن به عنوان یک کالای سرمایه ای، جدای از اثراتی که مبحث عرضه و تقاضا و همچنین هزینه تولید می پذیرد، رابطه مستقیمی نیز با نرخ ارز و تورم انتظاری دارد و این دو عامل لااقل در شرایط فعلی شرایط متشنجی را تجربه نمی کنند.

آخرین وضعیت بازار املاک

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران می گوید: در ۱۰ماهه امسال تعداد ۹۴هزارو۷۸۰ قرارداد خریدوفروش ملک در تهران به امضا رسیده که از افزایش ۲۰درصدی نسبت به سال گذشته حکایت دارد. همچنین در این دوره ۱۰ماهه، ۱۶۷هزارو۲۴۸ قرارداد اجاره به ثبت رسیده که ۲۱درصد بیشتر از مدت مشابه در سال قبل است. مصطفی قلی خسروی درمورد تحولات بازار املاک درماه گذشته به ایرنا می گوید: در دی ماه امسال ۴هزارو۴۲۷قرارداد خریدوفروش ملک در تهران به امضا رسیده که ۴۱درصد بیش از آذر و ۶۸درصد کمتر از دی ماه پارسال است. همچنین در این ماه ۱۵هزارو۳۹۸قرارداد اجاره در پایتخت منعقد شده که نسبت به ماه قبل ۳۳درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۲درصد افزایش نشان می دهد. او با اشاره به اینکه معاملات بازار املاک کشور در دی ماه همگام با بازار تهران بوده، می افزاید: در این ماه جمعا ۴۱هزارو۱۷۱قرارداد خریدوفروش ملک به امضا رسیده که نسبت به ماه قبل ۲۲درصد افزایش و نسبت به دی ماه۹۸ حدود ۳۰درصد کاهش نشان می دهد. به گفته خسروی، در دی امسال ۸۸هزارو۴۶۲قرارداد اجاره در کل کشور منعقد شده که نسبت به ماه قبل ۴۸درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۸۸درصد بیشتر است .„„„

شرط ثبات قیمت در بازار مسکن

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران در تشریح وضعیت کنونی بازار مسکن می گوید: بازار مسکن خوشبختانه به وضعیت باثباتی ازنظر قیمت ها رسیده و اگر از ناحیه اقتصاد کالن و نرخ ارز، شوکی به این بازار وارد نشود و فضای مجازی و آگهی های اینترنتی هم تنشی در بازار ایجاد نکنند، انتظار داریم که آرامش بر بازار تا ۳سال آینده حاکم باشد. او تنها نگرانی فعلی برای بازار مسکن را بازگشت قیمت به آگهی های مجازی می داند و می افزاید: اگر مجددا آگهی های تقلبی در سایت ها افزایش پیدا کند دوباره نرخ های کذایی موجب تنش در بازار مسکن خواهد شد. البته در کنار اثرگذاری نرخ ارز بر قیمت مسکن در اقتصاد ایران، دورنمای تورمی اقتصاد در سایه رفتار مالی دولت نیز مسئله ای است که ازنظر کارشناسان بر معادلات بازار مسکن اثرگذار است. بیت اله ستاریان، کارشناس اقتصاد مسکن معتقد است: چنانچه تحولات سیاسی نظیر برجام، دسترسی دولت به درآمدهای نفتی را مهیا کند و این درآمدها مانند دوره های قبل صرف جبران کاستی ها و سرکوب نرخ ارز در اقتصاد ایران شود، دوباره رشد تورم انتظاری به افزایش تقاضا برای کالاهای سرمایه ای منجر خواهد شد و بازار مسکن نیز دیر یا زود دوره تورمی دیگری را آغاز خواهد کرد.

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید