«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروز جمعه 1399/12/08پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

روزنامه آرمان ملی - علت افت قیمت ها چیست؟


آمارهای اتحادیه املاک نشان می دهد حجم خرید و فروش مسکن در ماه های آذر و دی حدود 70 درصد کاهش داشته است

 پیش بینی آرامش بازار مسکن

آمارهای اتحادیه املاک نشان می دهد حجم خرید و فروش مسکن در ماه های آذر و دی حدود 70 درصد کاهش داشته است. این در حالی است پیش از این هم اعلام شد، افت قیمت ارز و موضوع مالیات بر  خانه های خالی از عوامل اصلی در عرضه بالا و کاهش قیمت مسکن است. لازم به ذکر است بر اساس آخرین آمار منتشر شده قیمت هر متر مسکن به طور متوسط در شهر تهران 27 میلیون و 390 هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 8/1 و 3/98 افزایش دارد. بسیاری از گزارش های میدانی حاکی از آن است که ظرف یکی دو ماه گذشته، میزان عرضه در بازار مسکن به شکل محسوسی بالا گرفت و پس از ایجاد برخی تحولات سیاسی و افت قیمت ارز و به تبع آن ترس برخی محتکران از ترس کاهش قیمت مسکن در روزهای آتی آنها در تکاپوی فروش افتادند. این در حالی است که خیلی از کارشناسان حوزه مسکن براین باورند وضعیت عرضه و تقاضا در بازار مسکن به هیچ عنوان ثبات ندارد و در عین حال بازار مسکن و خانه دیرتر از سایر بازارهای دارایی نسبت به تحولات نرخ ارز واکنش نشان خواهد داد.

حجم منفی معاملات مسکن

لازم به ذکر است، خرید و فروش ملک در کل کشور طی 10 ماهه ابتدای امسال 33درصد و در شهر تهران 20 درصد رشد داشته است. معاملات مسکن در تهران نیز طی همین زمان نشان دهنده افزایش 23 درصدی است که می تواند نشانه هایی از افزایش تدریجی توان طرف تقاضا باشد. هرچند که با افت قیمت ارز و امیدواری به ثبات اقتصادی، معاملات مسکن از حدود دو ماه قبل به حالت تعلیق درآمد. همچنین بر اساس گزارش ایسنا و طبق آمار اتحادیه املاک، معاملات ملک در شهریورماه 119 درصد، در مهرماه 126 درصد و در آبان ماه 67 درصد نسبت به ماه های مشابه سال قبل رشد یافته، اما به یک باره از نیمه آبان و تحت تاثیر کاهش نرخ ارز و تحولات سیاسی ایالات متحده، حجم خرید در بخش مسکن کاهش و عرضه افزایش پیدا کرد. این تغییر، انتظارات کاهشی را در بازار ملک رقم زد تا اینکه معاملات کل کشور در آذرماه 32 درصد و در دی ماه 30 درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش یافت. به علاوه در شهر تهران هم پس از دو رشد 154 درصد و 129 درصد نقطه به نقطه معاملات مسکن که به ترتیب در شهریور و مهرماه نسبت به زمان مشابه سال گذشته اتفاق افتاد، خرید و فروش ملک در آبان ماه به مثبت 12درصد، در آذرماه به منفی 74درصد و در دی ماه به منفی 68 درصد رسید. این در حالی است که آمارها نشان می دهد، در دی ماه معاملات رشد نسبی را در مقایسه با ماه قبل تجربه کرد؛ به طوریکه در کل کشورخرید و فروش ملک 22 درصد و در تهران 41 درصد نسبت به آذرماه افزایش یافت که می تواند به عنوان بخشی از خریدهای شب عید تلقی شود اما بازار آنطور که باید و شاید راه نیفتاده است. قیمت ها نیز در تهران پس از یک افت 1/1 درصد در آذرماه، با رشد اندک 8/1 درصد در دی ماه مواجه شد. در همین خصوص مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک درگفت وگو با ایرنا، با بیان اینکه معاملات مسکن در 10 ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل تا 33 درصد رشد داشته است، گفت: اگر شوک ارزی نداشته باشیم، بازار مسکن تا سه سال آینده آرام است. همچنین ایرج رهبر، نایب رئیس انجمن انبوه سازان، نیز گفت: در  هفته های اخیر عواملی همچون کاهش نرخ ارز، مسائل سیاسی و زمزمه های مربوط به مالیات خانه های خالی باعث شد، بازار مسکن مقداری افت کند. بنابراین گزارش، دی امسال متوسط قیمت هر متر مسکن در شهر تهران 27میلیون و 390 هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 8/1 و 3/98 افزایش دارد.

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید