«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروزیکشنبه 1400/01/29پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

خبرگزاری گسترش نیوز - ورود پلیس امنیتی به حوزه مسکن


مصطفی قلی‌خسروی یکی از مطالبات اتحادیه املاک را مطالبات اتحادیه املاکبه حوزه مسکن عنوان کرد و گفت: باید مشخص شود چه کسانی هستند که در بازار با کاهش نرخ مسکن مخالفت می‌کنند

مصطفی قلی‌خسروی یکی از مطالبات اتحادیه املاک را ورود پلیس امنیتی به حوزه مسکن عنوان کرد و گفت: باید مشخص شود چه کسانی هستند که در بازار با کاهش نرخ مسکن مخالفت می‌کنند.

راه و مسکن

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با اشاره به کاهش ۱۵ درصدی نرخ مسکن بر لزوم تشکیل ستاد تنظیم بازار مسکن اشاره کرد و گفت: صنعت اجاره باید در کشور فعال شود.

مصطفی قلی‌خسروی در خصوص وضعیت قیمت‌ها در بازار مسکن گفت: طبق آن چیزی که ما در بازار می‌بینیم نرخ مسکن ۱۰ الی ۱۵ درصد کاهش داشته است و بازار ظرفیت کاهش ۴۰ درصدی تا پایان سال را هم دارد، اما عده‌ای بساز و بفروش و یا بخر و بفروش، به خاطر حفظ و افزایش ارزش سرمایه خود تمایلی به کاهش نرخ در بازار مسکن ندارد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با اشاره به اینکه هزینه ساخت مسکن با مصالح گران، به ازای هر متر هشت میلیون خواهد بود نسبت به هزینه‌های فروش اظهار تعجب کردو افزود: چرا در زمان فروش باید این افزایش نرخ وجود داشته باشد؟ مگر نرخ زمین چقدر است که چنین تاثیری بر روی نرخ مسکن دارد؟ لازم است این مسائل مورد بررسی و تحلیل قرار بگیرد.

 

وی یکی از مطالبات اتحادیه را ورود پلیس امنیتی به حوزه مسکن عنوان کرد و گفت: باید مشخص شود چه کسانی هستند که در بازار با کاهش نرخ مسکن مخالفت می‌کنند.

خسروی بخشی دیگر از مسائل تاثیرگذار در حوزه مسکن را مربوط به وظایف وزارت راه و شهرسازی دانست و گفت: متولی سیاست‌ها در این حوزه وزارت راه و شهرسازی هست؛ در خرداد ماه امسال در حالی که مسکن در بازار تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش نرخ داشت دولت از افزایش نرخ ۴۸ درصدی در حوزه مسکن خبر داد؛ و من تعجب می‌کنم وقتی نرخ مسکن افزایش ۱۰۰ درصدی را تجربه کرده است دولت کاهش یک درصدی نرخ مسکن را اعلام می‌کند. این کاهش یک درصدی نسبت به افزایش ۱۰۰ درصدی که ایجاد شده است هیچ تأثیری ندارد.

طبق توضیحات رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران در خرداد ماه، چون تراز بانکی با مشکل روبه رو شده بود، آمار افزایش ۴۸ درصدی نرخ را برای تامین پشتوانه بانک‌ها اعلام می‌شود و عامل گرانی ایجاد شده سیاست‌های دولت است.

وی با استناد به اینکه ۸۵ درصد مصالح ساختمانی تولید داخل است تصریح کرد: دولت در تنظیم بازار مسکن نقش مهمی دارد، اما متاسفانه تمامی انتقاد‌ها متوجه صنف مشاور املاک می‌شود و با دلیل اینکه رابطه مستقیم بین افزایش نرخ مسکن و افزایش میزان کمیسیون معاملات وجود دارد، علت گرانی را مشاوران املاک اعلام می‌کنند، ولی این تصور اشتباه است و نباید آدرس غلط به مردم داد.

قلی‌خسروی با اشاره به اینکه مالکیت امری محترم است و در اسلام محترم‌تر گفت: نرخ مِلک را مالک تامین می‌کند نه واسطه و مشاور املاک؛ از سوی دیگر عرضه و تقاضا در بازار نقش زیادی دارد و درحال‌حاضر میزان عرضه در بازار مسکن از تقاضا پیشی گرفته است و افرادی که در این بازار سرمایه‌گذاری کرده بودند به دلیل کاهش قیمت‌ها برای فروش اقدام کردند بنابراین قیمت‌ها در بازار مسکن کاهش پیدا کرده است و در اینجا نقش اصلی را خود مردم دارند.

وی با بیان اینکه مردم اختیار اموال خودشان را دارند گفت: اما نباید اینگونه باشد که صاحب ملک نرخ نامتعارف و بسیار بالاتر از ارزش ملکش را تعیین کند؛ گرچه این به خاطر جو روانی که در بازار ایجاد شده بود اتفاق افتاد و در واقع یک توهم از سوی متولیان این حوزه در مردم ایجاد شد که قیمت‌های نامتعارف برای املاک خود درنظر بگیرند.

 افزایش نامتعارف نرخ املاک باعث خروج ارز و سرمایه از کشور شد

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران یکی از تبعات افزایش نامتعارف نرخ املاک را خروج ارز از کشور عنوان کرد که باعث افزایش میل و استقبال جامعه برای خرید ملک در خارج از کشور شده است به طوریکه در بعضی از کشور‌ها بیشترین خریداران مسکن، ایرانی‌ها هستند و این به معنای خروج سرمایه و ارز از کشور است که یکی از تبعات جهش ناگهانی نرخ در املاک است.

قلی‌خسروی با تاکید بر ضرورت سیاست‌گذاری و اِعمال سیاست‌های درست در حوزه مسکن گفت: برای بسیاری از کالا‌های اساسی و مواد ضروری، ستاد تنظیم بازار داریم و به نظر من برای مسکن نیز باید ستاد تنظیم مسکن داشته باشیم و باید چنین ستادی تشکیل شود و من از دستگاه‌های نظارتی خواستارم تا با ورود به حوزه‌های خودرو و مسکن، بازار را کنترل و تنظیم کنند و از ورود افرادی که با ورود و خروج به بازار مسکن باعث ایجاد نوسانات شدید در قیمت‌ها می‌شوند، جلوگیری کنند.

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید