«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروزیکشنبه 1400/01/29پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

روزنامه 90 اقتصادی - عضو هیات مدیره اتحادیه مشاوران املاک تهران در گفتگو با (نود اقتصادی)


رفتار بازار مسکن تا انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ در وضعیت رکورد خواهد بود

سعید لطفی بیان کرد: انتخابات آمریکا از یک طرف و در پیش رو بودن انتخابات ریاست جمهوری کشور در ماه‌های آتی از طرف دیگر، وضعیت بازارهای مالی بخصوص مسکن را در حالت تعلیق درآورده و احتمالا روند رکود تا  زمان انتخابات ایران ادامه پیدا کند.

یک عضو هیات مدیره اتحادیه مشاوران املاک تهران، با بیان اینکه آمارها پرشدن ظرفیت بازار مسکن را نشان نمی دهد، گفت: شاخص مسکن در سه سال گذشته در عین حال که رشد 370 درصدی را داشته از کمترین میزان رشد در بین بازارهای رقیب برخوردار بوده است.
"سعید لطفی" در گفت و گو با
 «نود اقتصادی» اظهار کرد: درکمتر از دو ماه گذشته، قیمت های پیشنهادی دربازار مسکن تا 15 درصد کاهش یافته است.

به گفته وی، درواقع کاهش تا 15 درصدی نرخ های پیشنهادی مسکن بر اساس حبابی بود که توسط فروشندگان ساخته شده و از قیمتهای ذهنی خود پایین آمدند .

این عضو هیات مدیره اتحادیه مشاوران املاک تهران، با اشاره به افزایش 1.8 درصدی قیمت مسکن شهر تهران درآبان ماه نسبت به مهرماه  سالجاری، گفت: این رشد اندک پس از آن اتفاق افتاد که از اردیبهشت به بعد ماهیانه حدود 10 درصد به قیمت مسکن در تهران افزوده شد و در واقع بازار ملک از اواسط آبان ماه دچار سکته شد!

وی ادامه داد. از تاریخ اول فروردین 99 تا بیست و دوم ماه جاری 236 هزار و 669 فقره قرارداد مسکن در تهران (مبایعه نامه و اجاره نامه) در سامانه کد رهگیری ثبت شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 29 درصد افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه در مبایعه نامه و اجاره نامه نیز به ترتیب شاهد رشد 44 و 20 درصدی هستیم افزود: در 9 ماهه سال گذشته کل قراردادهای مسکن شهر تهران 184 هزار و 721 فقره بوده است.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مشاوران املاک به آمار قراردادهای مسکن کل کشور نیز اشاره کرد و افزود: از تاریخ اول فروردین 98 تا 22 آذر 98، 814 هزار و 573 فقره قرارداد در کل کشور ثبت شده این در حالیست که از مدت مشابه امسال کل قراردادها یک میلیون و 397 هزار و 521 فقره قرارداد در سامانه کد رهگیری ثبت شده است این تعداد حاکی از افزایش 72 درصدی قراردادهای مسکن طی 9 ماه امسال است

لطفی، اذعان داشت که انتخابات آمریکا از یک طرف و در پیش رو بودن انتخابات ریاست جمهوری کشور در ماههای آتی از طرف دیگر، وضعیت بازارهای مالی را در حالت تعلیق درآورده و احتمالا روند رکود تا زمان انتخابات ایران ادامه پیدا کند.

عضو هیات مدیره اتحادیه مشاوران املاک تهران تصریح کرد:درسه سال گذشته بازار مسکن نسبت به بازارهای رقیب کمترین رشد را داشته و در واقع نسبت به متغیرهای اقتصاد کلان، واکنش منطقی تری را نشان داده و رشد بازار مسکن در عین حال که کند است، روند معقول تری را در مقایسه با بازارهای رقیب داشته است.

به گفته لطفی، ثبات در بازارهای اقتصادی باعث کاهش حدود 15 درصدی قیمت مسکن تهران شده است درصورت ثبات یا کاهش قیمت ارز،نرخ مسکن هم ثابت می ماند که با توجه به رشد 29 درصدی تورم به معنای کاهش 29 درصدی سالیانه قیمت واقعی مسکن خواهد بود. البته این مشروط بر آن است که شاخص بورس و طلا نیز در محدوده فعلی باقی بماند، درغیر این صورت بازار مسکن در میان و بلندمدت فاصله خود را با بازارهای رقیب پر کرده و حتی ممکن است که جلوتر هم بزند.

وی  اذعان داشت که  اکنون فرصت مناسبی پیش روی خریداران مصرفی مسکن قرار گرفته و می توانند نسبت به خرید اقدام کنند .

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید