«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروزیکشنبه 1400/01/29پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

تمدید پروانه کسب تعدادی از اعضاء توسط رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران


به گزارش روابط عمومی روزسه شنبه مورخ 9 دی ماه 99 طی مراسمی با رعایت پروتوکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در سالن کنفرانس اتحادیه ، پروانه کسب تعدادی از اعضاء صنف اهداء شد

به گزارش روابط عمومی روزسه شنبه مورخ  9 دی ماه 99 طی مراسمی با رعایت پروتوکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در سالن کنفرانس اتحادیه ، پروانه کسب تعدادی از اعضاء صنف اهداء شد .

درابتدای جلسه مصطفی قلی خسروی پس از اهداء سلام و عرض خیر مقدم اظهار داشت : دولت اعلام میکند باعث گرانی ملک شما هستید و ما مدام دفاع می کنیم آیا ازنظر شما عامل گرانی مسکن ما هستیم ؟ درحالی که گرانی ملک به ضرر خودماست .

عملکرد بعضی از مشاوران املاک باعث شده که مجلس و دولت مدام از ما انتقادکنند . نمایندگان مجلس اعلام کردند نرخ کمیسیون مشاوران املاک باید مانند خدمات پست شود یعنی ثابت باشد .متاسفانه عده ای از رسانه ها هم سعی دارند مشاوران املاک را عامل گرانی مسکن معرفی کنند علت گرانی مسکن ارز ، طلا ، انرژی و بورس است و بالطبع هرکدام گران شود روی قیمت مسکن تاثیر میگذارد.

چند ماه پیش جناب آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ما را دعوت کرد . آقای جهانگیری زمانی که همه وزرا و اعضاء کمیسیون هیئت عالی نظارت و رئیس سازمان حمایت از                       مصرف کنندگان هم حضور داشتند از من پرسیدند وضعیت مسکن چگونه است ؟

من شرایط موجود در بازار مسکن را خدمت ایشان توضیح دادم ، بلافاصله ایشان دستور دادند چون قیمت مسکن بالا رفته است باید کارمزد مشاوران املاک کاهش پیدا کند.

همانجا من اعتراض کردم و به ایشان گفتم که این منطق درست نیست چرا که مثلا اگر قیمت خانه ده برابر شود ما باید مجانی کار کنیم؟ متاسفانه دولت تدبیروامید در طی این مدت نه تدبیری داشته و نه امیدی . و زمانی هم که به نشانه اعتراض سخن می گویم به جهت قدرتمندبودن دولت ، نرخ مشاوران املاک را کاهش داده اند . البته که ما نیز سکوت نکرده و مراتب اعتراض خویش را از طریق دیوان عدالت اداری پیگیری می نماییم

ایشان ادامه دادند : مشاوران املاک نباید به هیچ وجه بِیعانه دریافت نمایند، چراکه این بِیعانه باید به مالک یا موجر داده شود و گرفتن آن از سوی مشاوران املاک ممنوع است. مستاجر اگر پولی را نزد شما جهت تسویه هزینه های ملک مثل قبض آب ،برق و غیره به امانت گذاشت ، قبول نکنید و آنها را مطابق قانون مالک و مستاجر هدایت کنید . شما فقط به عنوان واسطه هستید و واسطه نباید درگیر مسائل غیره باشد . نباید مبلغ مبایعه نامه یا ودیعه را در دستگاه کارتخوان خودتان بکشید چرا که هم تراکنش مالی برایتان محسوب و منجر به افزایش مالیات میشود و هم معامله درست نیست چراکه یکی از متعاملین میتواند معامله را بهم زده و فسخ کند برای اینکه میتواند ادعا کند پولی دریافت نکرده است .همچنین هیچ یک از مشاوران نباید پس از تنظیم قرارداد و امضای آن، قرارداد را پیش خود نگاه دارند .

خسروی افزود : بایستی در انتخاب و استخدام مشاور خود دقت داشته باشید چرا که مسئولیت هرگونه خلافی از جانب آنها بر عهده شما صاحبان جواز میباشد ، ایشان با تاکید بر رعایت اصول اخلاقی و صداقت با مردم آن را برگ برنده در معاملات دانستند. همچنین با تلاش هایی که صورت گرفته شعبه شورای حل اختلاف  ویژه صنف مشاوران املاک در ساختمان اتحادیه قرار دارد ، تا شما عزیزان بتوانید در کمترین زمان ممکن حقوقتان را پیگیری کنید .

وی با اشاره به ماده 352 قانون تجارت گفت : درصورتی که معامله به رضایت طرفین یا به واسطه یکی از خیارات قانونی فسخ بشود حق مطالبه دلالی از دلال سلب نمی شود مشروط به این که فسخ معامله مستند به دلال نباشد .

ایشان یادآور شدند : یادتان باشد در مجلس دهم حق نوشتن قرارداد را ازما گرفتند و با نهایت سعی و تلاش با اعتراضی که به شورای نگهبان کردیم جلوی آن قانون را گرفتیم و توانستیم از حق خودمان دفاع کنیم . در مورد پیش فروش ها هم بدلیل خطاهایی که مشاوران املاک انجام دادند و بی قانونی هایی که صورت گرفت ، پرونده ها در دادگاه ها زیاد شد و نهایت تصمیم گرفتند که مشاوران املاک حق پیش فروش ندارند ، پس همه این ها بازتاب عملکرد خود ماست .درهمه جای دنیا مشاوراملاک مقام اول را دارد در کشورما مشاوراملاک را بد می دانند ولی من این صنف را دوست دارم و دست از تلاش برنمیدارم . من همینجا اعلام میکنم دپارتمان در کار ما غلط است ، ما مشاور املاک هستیم و هر کجا دپارتمان روئیت کنیم آنجا را خواهیم بست .

درپایان جلسه مدعوین به بیان نظرات ، انتقادات و پیشنهادات خود پرداختند و رییس اتحادیه به ایشان پاسخ داد .

جلسه با صلوات برمحمد و آل محمد پایان یافت .

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید