«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروز دوشنبه 1400/01/30پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

روزنامه اخبارصنعت - تورم ماهانه مسکن بعد از 3 سال منفي شد


به دنبال رسيدن معاملات مسکن به کمتر از 2700 فقره که بجز ماههاي فروردين، دست کم در شش سال گذشته بي سابقه بوده است، نرخ رشد ماهيانه قيمت نيز براي اولين بار طي سه سال اخير منفي شد

به دنبال رسيدن معاملات مسکن به کمتر از 2700 فقره که بجز ماههاي فروردين، دست کم در شش سال گذشته بي سابقه بوده است، نرخ رشد ماهيانه قيمت نيز براي اولين بار طي سه سال اخير منفي شد و 1.1 درصد کاهش يافت. تورم ماهانه بازار مسکن شهر تهران سرانجام پس از گذشت سه سال از آذرماه 1396 که آغاز دوره رشد نوسانات اقتصادي و رشد نرخ ارز محسوب مي شود منفي شد. اين اتفاق پس از آن افتاد که نرخ ارز در نيمه دوم آبان ماه 1399 تحت تاثير تحولات سياسي کاهش پيدا کرد و بازارهاي مالي با رکود مواجه شدند. از نيمه دوم آبان ماه اولين واکنش ها به احتمال بازگشت آمريکا به برجام با افت قيمت ارز، مسکن، سکه و خودرو همراه شد که به رکود معاملاتی در اين حوزه ها انجاميد. آبان ماه 1399 در تهران فقط 4466 فقره معامله مسکن منعقد شد که از افت 48 درصد نسبت به ماه قبل از آن حکايت داشت. آذرماه معاملات از اين مقدار هم پايين تر آمد و به 2690 فقره رسيد که 43 درصد در مقايسه با آبان امسال و افت 73 درصد نسبت به آذر پارسال را نشان داد. معاملات در آذرماه به قدري کاهش يافته که طي دست کم شش سال اخير، بجز شهريور 1398 با 2787 فقره و ماه هاي نيمه تعطيل فروردين در هيچ ماه ديگري شاهد اين حجم از رکود خريد و فروش در پايتخت نبوده ايم. به دنبال کسادي معاملات، ابتدا قيمت هاي پيشنهادي و سپس قيمت هاي قطعي ماهانه در آذرماه 1.1 درصد کاهش يافت. چند روز قبل مصطفي قلي خسروي - رييس اتحاديه مشاوران املاک - خبر داد که نرخ هاي پيشنهادي مسکن در تهران 10 تا 15 درصد کاهش پيدا کرده است. البته اين ميزان افت در نرخ هاي قطعي مشاهده نشد. در واقع آنچه در گزارش بانک مرکزي ديده مي شود از اختلاف معنادار کاهش نرخ قطعي با قيمت هاي پيشنهادي حکايت دارد. به نظر مي رسد کاهش 10 تا 15 درصدي قيمت هاي پيشنهادي بر اساس حبابي بوده که از سوي مالکان ايجاد شده بود. به هر ترتيب ظاهرا بازار مسکن آماده ورود به دوره استراحت سه تا شش ماهه شده است. احتمالا از نيمه دوم بهمن ماه مقداري معاملات افزايش پيدا خواهد کرد و سپس تا زمان انتخابات رياست جمهوري ايران در اواخر خردادماه، رکود حاکم شود، زيرا از يک طرف با تعطيلات ابتداي سال مواجهيم و از سوي ديگر تحت تاثير انتخابات، بازار در حالت تعليق قرار مي گيرد. اما عمده کارشناسان، تورم سيستماتيک اقتصاد ايران راخطري دائمي بالای سر بازار مسکن مي دانند.

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید