«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروزیکشنبه 1400/01/29پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

اهداء پروانه کسب تعدادی از اعضاء جدید صنف توسط رئیس و اعضای هیئت مدیره اتحادیه


به گزارش روابط عمومی روز یکشنبه مورخ 7 دی 99 مراسم اهداء پروانه کسب تعدادی از اعضاء توسط ریاست اتحادیه و بارعایت فاصله گذاری اجتماعی و پروتوکل های بهداشتی در سالن اجتماعات برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی روز یکشنبه مورخ 7 دی 99 مراسم اهداء پروانه کسب تعدادی از اعضاء توسط ریاست اتحادیه و بارعایت فاصله گذاری اجتماعی و پروتوکل های بهداشتی در سالن اجتماعات برگزار شد .

مصطفی قلی خسروی ضمن خیرمقدم به اعضاء اظهار داشتند :  ورود شما رو به خانواده مشاوران املاک تبریک می گویم . گمان نکنید که با گرفتن پروانه کسب دیگر مشکلی ندارید بلکه باید بدانید با اخذ پروانه کسب مسئولیت های شما شروع شده است و تمام این مسئولیت ها متوجه صاحب پروانه است . کار مشاوراملاک کار بسیارسختی است چون تمام مدت درگیر هستید و همیشه نگران هستید که قرارداد تنظیمی دارای مشکل قانونی نباشد پروانه کسب مانند گواهینامه است و شما مسئولیت سنگینی به عهده دارید . بایستی در انتخاب و استخدام مشاور خود دقت داشته باشید چرا که مسئولیت هرگونه خلافی از جانب آنها بر عهده شما صاحبان جواز میباشد .

در ادامه جلسه رئیس اتحادیه خطاب به اعضاء صنف ادامه دادند :  توکن فقط باید نزد صاحب پروانه باشد و شما نمیتوانید آن را به مدیردفتر یا شخص دیگری بسپارید همچنین تحویل هولوگرام فقط به صاحب پروانه امکان پذیراست .

هنگام معامله نباید کمیسیون را به دلار یا هرکدام از ارزهای خارجی بگیرید ویا  با دلار معامله کنید . این عمل پولشویی است و مجازات دارد چون پول رایج کشور ریال است و فقط باید با ریال معامله کرد

در ادامه ایشان افزود عده ای از شما می خواهند با کشورهای دیگر همکاری کنید که این هم خلاف قانون است و باید جوابگوی خارج کردن ارز از کشور باشید . با اخذ پروانه کسب فقط در حیطه ایران می توانید کار کنید همچنین نوشتن قرارداد برای افراد غیرایرانی هم خلاف قانون است و شما حق نوشتن قرارداد برای آنها را ندارید .

خسروی گفت : حق ندارید در کارتخوان خودتان بیعانه مشتری را بکشید، چرا که هم تراکنش مالی برایتان محسوب و منجر به افزایش مالیات میشود و هم معامله درست نیست چراکه یکی از متعاملین میتواند معامله را بهم زده و فسخ کند برای اینکه میتواند ادعا کند پولی دریافت نکرده است . مشاوران املاک نباید به هیچ وجه بِیعانه دریافت نمایند، چراکه این بِیعانه باید به مالک یا موجر داده شود و گرفتن آن از سوی مشاوران املاک ممنوع است. مستاجر اگر پولی را نزد شما جهت تسویه هزینه های ملک مثل قبض آب ،برق و غیره به امانت گذاشت ، قبول نکنید و آنها را مطابق قانون مالک و مستاجر هدایت کنید . شما فقط به عنوان واسطه هستید و واسطه نباید درگیر مسائل غیره باشد .حق ندارید تحت  هیچ شرایط قرارداد را بعد از امضا پیش خودتان نگه دارید

وی با اشاره به ماده 352 قانون تجارت گفت : درصورتی که معامله به رضایت طرفین یا به واسطه یکی از خیارات قانونی فسخ بشود حق مطالبه دلالی از دلال سلب نمی شود مشروط به این که فسخ معامله مستند به دلال نباشد

ایشان ادامه دادند : با تلاش هایی که صورت گرفته شعبه شورای حل اختلاف  ویژه صنف مشاوران املاک در ساختمان اتحادیه قرار دارد ، تا شما عزیزان بتوانید در کمترین زمان ممکن حقوقتان را پیگیری کنید .

در ادامه ایشان افزود دولت اعلام میکند باعث گرانی ملک شما هستید و ما مدام دفاع می کنیم درحالی که گرانی ملک به ضرر خودماست .عملکرد بعضی از مشاوران املاک باعث شده که مجلس و دولت مدام از ما انتقادکنند . در جلسات نمایندگان مجلس اعلام کردند نرخ کمیسیون مشاوران املاک باید مانند خدمات پست شود یعنی ثابت باشد . متاسفانه همچنین عده ای از رسانه ها سعی دارند مشاوران املاک را عامل گرانی مسکن معرفی کنند علت گرانی مسکن ارز ، طلا ، انرژی و بورس که هرکدام گران شود روی قیمت مسکن تاثیر میگذارد و عامل دیگر سیاست است .

.

خسروی در ادامه گفت : باید قوانین را مطالعه کنیم ، قانون تجارت را بدانیم و به آن آگاهی داشته باشیم .  طبق ماده 336 قانون تجارت دلال می تواند در رشته های مختلف دلالی نموده و شخصاً نیز تجارت کند . همچنین به استناد ماده 337 قانون تجارت دلال باید در نهایت صحت و از روی صداقت طرفین معامله را از جزئیات راجعه به معاملات مطلع سازد ولو این که دلالی را فقط برای یکی از طرفین بکند دلال درمقابل هریک از طرفین مسئول تقلب و تقصیرات خود می باشد .

رئیس اتحادیه اینگونه ادامه داد که به موجب ماده 339 قانون تجارت : دلال مسئول تمام اشیاء و اسنادی است که در ضمن معاملات به او داده شده مگر اینکه ثابت نماید که ضایع یا تلف شدن اشیاء یا اسناد مزبوره مربوط به شخص او نبوده است .

 مستاجر اگر پولی را نزد شما جهت تسویه هزینه های ملک مثل قبض آب ،برق و غیره به امانت گذاشت ، قبول نکنید و آنها را مطابق قانون مالک و مستاجر هدایت کنید . شما فقط به عنوان واسطه هستید و واسطه نباید درگیر مسائل غیره باشد . در کار ما خدمات پس از فروش وجود ندارد . مباشریدامانیاست مانندوکیل وموکل، شماصرفا اوراجهت انجام کاردردفتراملاک خودتعیین نموده اید ، مباشرنمیتواند به نیابت ازصاحب جوازبرای انجام اموراداری دراتحادیه حضورداشته باشد . قانون نظام صنفی فقط صاحب جوازرامیشناسد بنابراین شمابایدمراقب افرادی که به عنوان مباشرانتخاب میکنید باشیدتادرنبودشماکارغیرقانونی صورت نگیرد .

خسروی درپایان از اعضاء خواستند در روزهای کرونایی پروتوکل ها را رعایت کنند و مردم را دوست بدارند و به آنها احترام بگذارند چون از جانب خدا برای روزی دادن فرستاده شده اند . ایشان گفت : باید امین و امانت دار مردم باشید صداقت داشته باشید که اینگونه رونق کارشما بیشتر می شود . کارمشاوراملاک اعتباری و اعتمادی است . برای همه شما آرزوی موفقیت و سلامت در روزهای کرونایی را دارم .

جلسه با صلوات بر محمد و آل محمد پایان یافت .  

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید