«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروز دوشنبه 1400/01/30پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

روزنامه صدای اصلاحات - صدای اصلاحات بررسی می کند؛ مقصر گرانی مسکن کیست؟


مجلس: فعالیت دفاتر مشــاوران املاک به واسطه خریدوفروش مسکن فسادزاست اتحادیه مشــاوران املاک: بانک مرکزی عامل گرانی مسکن است

قیمت مسکن در سال های اخیر آن قدر بالا رفته که متقاضیان واقعی در بازار، انگشت شمار شده اند؟! بسیاری از مردم منتظر کاهش یا حداقل ثبات قیمت مسکن هستند و این در حالی است که کارشناسان، مهم ترین عامل گرانی قیمت مسکن را بنگاه داری بانک ها اعلام می کنند. به گزارش صدای اصلاحات، از طرف دیگر ساخت وساز به عنوان عامل کاهنده قیمت ها در شرایط رکودی به سر می برد؛ بنا به گفته ی سازندگان، بانک ها نیز به دلایل نامعلوم، همکاری لازم را در پرداخت تسهیلات ساخت نیز برخی نمایندگان انجام نمی دهند. اخیرا مجلس ازجمله اقبال شاکری انتقاداتی را نسبت به عملکرد مشاوران املاک بیان      کرده اند. وی چند روز قبل بابیان این که فعالیت برخی دفاتر مشاوران املاک به واسطه خریدوفروش مسکن فسادزاست، گفته بود: یکی از عوامل بروز فساد و تخلف، فرآیند دریافت حق کمیسیون املاکی ها در قراردادهای خریدوفروش است، مشاوران املاکی در هر قرارداد، درصدی از قیمت فروش را از خریدار و فروشنده دریافت می کنند، این مسئله موجب می شود که املاکی ها ها به افزایش قیمت مسکن ترغیب شوند، چون هر چه قدر قیمت ها بالا برود، حق کمیسیون آن ها بیشتر می شود. شاکری بیان این که تخلف املاکی ها تنها به دریافت حق کمیسیون نجومی محدود نمی شود، افزود: برخی از این افراد به مالک می گویند که شما در موضوع قیمت فروش دخالت نکنید و وقتی ما مسکن موردنظر را به هر میزانی فروختیم، سود آن نصف-نصف تقسیم شود.

فعالیت سوداگرانه برخی از مشاوران املاک

 علیرضا پاک فطرت دیگر عضو کمیسیون عمران مجلس نیز با انتقاد از تداوم فعالیت دلالان در بازار مسکن، اظهار کرد: یکی از دلایل و عوامل تشدید و تلاطم بازار مسکن، فعالیت دلالان و سفته بازان در این حوزه است که باید در راستای ساماندهی این بخش تلاش صورت گیرد. یکی از اقدامات اساسی برای کنترل دلالان، اجرای قانون مالیات بر عایدی سرمایه است که متأسفانه این لایحه همچنان در دولت باقیمانده است. وی افزود: فعالیت سوداگرایانه بخشی از بنگاه های معاملاتی یکی از عوامل تلاطم بازار مسکن است، بر اساس آمارها، بیش از ۵0 درصد مشاوران املاک مجوز قانونی فعالیت ندارند، ازاین رو گام نخست، ساماندهی این حوزه و جلوگیری از فعالیت غیرقانونی املاکی ها است.

 * بانک مرکزی عامل گرانی مسکن است

 این در حالی است که رئیس اتحادیه مشاوران املاک بر این باور است که بانک مرکزی عامل افزایش قیمت مسکن در کشور است نه عملکرد مشاوران املاک . مصطفی قلی خسروی در واکنش به اظهارات برخی نمایندگان مجلس بابیان این که ابتدا باید بدانیم عامل گرانی مسکن چیست، اظهار کرد: متأسفانه عده ای مغرضانه مشاوران املاک را عامل افزایش قیمت مسکن اعلام می کنند و می گویند باید بر عملکرد آن ها نظارت شود. در یک مورد اتحادیه مشاوران املاک تهران ۱00 بازرس دارد، ضمن این که اتاق اصناف، وزارتخانه و... نیز بر عملکرد مشاوران املاک نظارت می کنند. وی با اشاره به این که دلیل واقعی چنین اظهارنظرهایی را نمی دانم، افزود: این قبیل سخنان سازنده نیست و مخرب است، مشاوران املاک عامل گرانی مسکن نیستند چون -افزایش قیمت مسکن- به صرف ما نیست. رئیس اتحادیه مشاوران املاک بابیان این که افزایش قیمت مسکن باعث کاهش قراردادها و درنتیجه کاهش معاملات مسکن می شود، یادآور شد: عده ای می گویند مشاوران املاک زیرمیزی و رومیزی می گیرند، این ها را گزارش کنند تا به شدت برخورد کنیم. خسروی در ادامه تحلیل خود از بازار مسکن و عامل اصلی افزایش قیمت را بیان کرد. وی دراین باره گفت: عامل اصلی گرانی مسکن گزارش های بانک مرکزی از بازار مسکن است. خردادماه امسال طی گزارشی اعلام کرد قیمت مسکن 42 درصد افزایش یافته است، این در حالی بود که در ماه مورداشاره قیمت مسکن ۱0 تا ۱۵ درصد افزایش یافته بود. وی ادامه داد: چرا بانک مرکزی این کار را کرد، به این دلیل که بانک ها در حال ورشکسته شدن بودند و پشتوانه بانک ها نیز املاک و مستغلات است که با این کار بانک مرکزی، تراز آن ها مثبت شد. وی همچنین حامل های انرژی، بورس، ارز و طلا را ازجمله عوامل تأثیرگذار بر بازار و قیمت مسکن اعلام و اظهار کرد: پشتوانه بانک ها ساختمان هایی است که در اختیاردارند و وقتی قیمت مسکن افزایش یافت آن ها از ورشکستگی نجات یافتند. کسی این ها را نمی بیند و متأسفانه برخی دیواری کوتاه تر از مشاوران املاک را پیدا نمی کنند .

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید