«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروزیکشنبه 1400/01/29پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

روزنامه آرمان ملی - رئیس اتحادیه املاک مدعی شد بانک ها یواش یواش بهای مسکن را بالا بردند


نقش خارجی ها در افزایش قیمت حاشیه سازی است

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه پس از کاهش نرخ ارز در هفته های اخیر قیمت مســکن در تهران 15درصد افت کرده اســت، گفت: بانک مرکزی خردادماه امسال اعلام کرد که قیمت مسکن در تهران ۴۲ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است. همان موقع ما گفتیم با توجه به رصد بازار چنین رشدی اتفاق نیفتاده و قیمت ها ۱۰ تا ۱5 درصد افزایش یافته اســت. اما وقتی عدد ۴۲ درصد را اعلام کردند تاثیرش را در ماه های آینده گذاشــت و یواش یواش قیمت ها بالا رفت. به گزارش ایسنا، مصطفی قلی خسروی در نشست خبری دیروز اظهار کرد: در ۲۲ روز ابتدای آذرماه ۱۳۹۹تعداد 2095قرارداد خرید و فروش ملک در شهر تهران به امضا رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 75درصد و نسبت به ماه گذشته 58درصد کاهش یافته است.

 افت 47 درصدی ماهیانه معاملات

 او افزود: در کل کشــور نیــز از یکم تا بیســت و دوم آذرماه ۱۳۹۹بالغ بر ۲۳ هزار و ۴۷۴ مبایعه نامه  ( قرارداد خرید و فروش ملک) منعقد شده که از کاهش ۳۳ درصد و ۴۷ درصد به ترتیب نسبت به ماه مشــابه ســال قبل و ماه قبل حکایت دارد. رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران همچنین در خصوص قراردادهای اجاره در ماه جاری گفت: در ۲۲ روز ابتدای آذرماه امسال ۷۶۸۱ اجاره نامه در شهر تهران امضا شده که نشان دهنده کاهش ۱۹ درصد نسبت به آذرماه پارســال و افت 5۴ درصد نسبت به آبان امسال است. در کل کشور هم از اول تا ۲۲ آذرماه سال جاری ۴۱ هزار و 453قرارداد اجاره منعقد شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته و ماه گذشته به ترتیب ۱۸ درصد افزایش و ۶۹ درصد کاهش نشان می دهد. خسروی با بیان اینکه البته به طور کلی در۹ ماهه ابتدای سال جاری با افزایش معاملات نسبت به سال قبل مواجه بوده ایم، خاطرنشان کرد: ابتدای سال جاری تا ۲۲ آذرماه بالغ بر ۸۸ هزار و ۶۲۳ مبایعه نامه در شهر تهران به امضا رسیده که نسبت به همین زمان در سال گذشته ۴۴ درصد رشد داشته است. در کل کشــور نیز از ابتدای فروردین تا ۲۲ آذرماه ۱۳۹۹ تعداد 533هــزار و 55۶ قرارداد خرید و فــروش ملک به امضا رسیده که از افزایش 45درصدی نسبت به سال گذشته حکایت دارد. اجاره نامه ها نیز از ابتدای فروردین امسال تا ۲۲ آذرماه در تهران و کل کشور به ترتیب ۱۴۹ هزار و ۹۰۱ فقره و 854 هزار و ۲۹۰ فقره بوده که افزاشی ۲۰ درصد و ۹۴ درصد نسبت به سال گذشته را نشان می دهد.

علت اصلی افزایش قیمت مسکن

 نماینده مردم اهواز نیز روز گذشــته با بیان اینکه فعلا هیچ یک از نهادهای رســمی گزارش افزایش قیمت مسکن در اهواز به دلیل هجوم خارجی ها به این بازار را تایید نکردند، گفت: علت اصلی افزایش قیمت مسکن این اســت که در هفت سال برخی از مســئولان با افتخار اعلام می کردند که حتی یک مسکن هم نساختند. مجتبی یوسفی، عضو کمیسیون عمران، در گفت وگو با ایلنا درباره انتشار گزارشی از وضعیت بازار مسکن اهواز و اعلام هجوم خریداران خارجی دلیل اصلی افزایش قیمت ها در چند ماه گذشته، اظهار کرد: منابع رسمی باید این موضوع رد یا تایید کنند و نمی توان فقط به یک گزارش یا مصاحبــه اتکا کرد اما در حال بررسی این موضوع در استان هستیم. او با بیان اینکه فرض کنیم قیمت مسکن در اهواز به همین دلیلی که اعلام شده بالا رفته، در شهرهای دیگر علت افزایش قیمت مسکن چه بوده است؟ ادامه داد: به دلیل همین سیاست های هفت سال گذشته در وزارت راه و شهرسازی در دوره مدیریت وزیر وقت قیمت مسکن در چند ماه گذشته حداقل 150 درصد افزایش یافت.

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید