«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروزیکشنبه 1400/01/29پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

روزنامه آرمان ملی - معاون وزیر راه وشهرسازی: برای کنترل قیمت مسکن برنامه داریم


هشدار درباره معامله ملک در فضای مجازی

معاون وزیر راه و شهرســازی گفت: برنامه اصلی ما این اســت که سفته بازی و سوداگری را از بازار مسکن خارج کنیم و برای ثبات قیمت در بخش مصرفی، تولید مسکن را افزایش دهیم. محمود محمودزاده در گفت وگو با ایســنا اظهار کرد: تعیین قیمت ها در بازار مسکن تابع دو بخش مصرفی و سرمایه گذاری است. در بازار مصرف با یک واقعیت مواجه هستیم و آن هم توان خرید است که باید قیمت با توان خرید رابطه داشته باشد. اگر از این بابت به موضوع نگاه کنید مسکن مصرفی چاره ای ندارد جز اینکه در حد توان طرف تقاضا باشــد. طرح اقدام ملی تولید و عرضه ۴00 هزار واحد مســکونی یا تفاهم نامه هایی که با دستگاه های دولتی منعقد شده در راستای تامین مسکن مصرفی است. او افزود: هدف این است که واجدان شرایط یعنی کسانی که واقعا فاقد مسکن هستند صاحب خانه شوند. نه اینکه کسی بخواهد بحث سرمایه گذاری را از طریق طرح اقدام ملی مسکن جلو ببرد. معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بازار سرمایه گذاری تابع مسائل اقتصادی متعدد و متنوعی است، تصریح کرد: سرمایه گذاری، بازار دومی اســت که همیشه ترکیب این حوزه با بخش مصرفی باعث از بین رفتن ثبات در بازار شده است. محمودزاده تاکید کرد: بخش عمده تمرکز ما روی بازار مصرف است که با مشوق های متعدد برای تولید واحدهایی که در توان متقاضیان واقعی باشد می توان این حوزه را کنترل کرد. همزمان کنترل بازار سرمایه گذاری را در دستور کار داریم. بحث سامانه املاک و اســکان با این هدف راه اندازی شد که بانک اطلاعاتی برای سیاستگذاری داشــته باشیم که همه بخش های مرتبط با مسکن در آن دخیل باشند. نظام بانکی، وزارت صمت، وزارت نیرو، وزارت نفت، وزارت کشور و شهرداری ها از جمله بخش هایی هستند که می توانند در رابطه با طرح های حمایتی، کمک کنند. او تصریح کرد: از نگاه کلان اقتصادی، ظرفیت سرمایه گذاری در حوزه مسکن هیچ گاه پر نمی شود. به هر حال بازار مسکن ظرفیت حبس سرمایه بالایی دارد که هم می تواند نقطه ضعف و هم نقطه قوت باشد. ولی طبیعتا حاکمیت به لحاظ ســرمایه گذاری، زیرســاختی و روبنایی باید آن را مدیریت کند. بزرگترین هدف سامانه امکان و اسکان این است که تا حد امکان سرمایه گذاری، سفته بازی و بورس بازی را از مسکن خارج و بخش تولید واحدهای مسکونی در استطاعت فاقدان مسکن را رونق دهیم. خانه متری 1/27 میلیون تومان بنابراین گزارش، مطابق اعلام بانک مرکزی متوسط قیمت مسکن شهر تهران در آبان ماه 1399 بالغ بر 27 میلیون و 100 هزار تومان در هر متر مربع بود که نسبت به ماه قبل 1/8 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 118 درصد رشد نشان می دهد. این کمترین میزان افزایش ماهیانه قیمت از اردیبهشت سال جاری تا کنون بوده است. معامالت نیز در هشتمین ماه از سال جاری به طور محسوسی کاهش یافت.

هشدار رئیس اتحادیه مشاوران املاک

 رئیس اتحادیه مشاوران املاک نسبت به معامله مسکن در فضای مجازی به مردم هشدار داد. مصطفی قلی خسروی در گفت وگو با ایلنا درباره انجام معاملات در شرایط محدودیت های کسب و کار ناشی از اجرای پروتکل های کرونایی اظهار کرد: این روزها از انجام معاملات مجازی برای خرید و فروش مسکن صحبت می شود که در این شرایط باید نسبت به ریسک انجام این معاملات هشدار داد. او با بیان اینکه معاملات مجازی در بخش مسکن غیرقانونی است، گفت: عده ای با سوء استفاده از این شرایط به وجود آمده و با دریافت حق کمیســیون پایین تر از نرخ مصوب، مردم را تشویق به انجام معاملات مجازی در بخش مسکن می کنند که باید اعلام کنیم این معاملات غیرقانونی است و مردم اصل را فدای فرع نکنند. خسروی با تاکید بر اینکه در انجام معاملات مجازی هیچ گارانتی و ضمانتی وجود ندارد، ادامــه داد: در صورت هر گونــه کلاهبرداری امکان پیگیری وجود نخواهد داشــت و احتمال باخت در این معاملات غیرقانونی بسیار بالاست.

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید