«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروز دوشنبه 1400/01/30پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

اهداء پروانه کسب تعدادی از اعضاء صنف توسط رئیس و اعضاء هیئت مدیره اتحادیه


به گزارش روابط عمومی روزشنبه مورخ 15 آذر ماه 99 طی مراسمی با رعایت پروتوکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در سالن کنفرانس اتحادیه ، پروانه کسب تعدادی از اعضاء جدید صنف اهداء شد .

به گزارش روابط عمومی روزشنبه مورخ  15 آذر ماه 99 طی مراسمی با رعایت پروتوکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در سالن کنفرانس اتحادیه ، پروانه کسب تعدادی از اعضاء جدید صنف اهداء شد .

مصطفی قلی خسروی ضمن خیرمقدم به اعضاء اظهار داشتند : نکاتی هست که باید موردتوجه قرارگیرد بخصوص توصیه من به جوانهایی است که تازه وارد این حرفه شده اند و میخواهند یک شبه ره صدساله را بپیمایند ، کار مشاوراملاک اعتباری و اعتمادی است و باید سالها کار کنیم تا بتوانیم به اعتبار و درآمد خوب برسیم . مشاوران املاک نباید به هیچ وجه بِیعانه دریافت نمایند، چراکه این بِیعانه باید به مالک یا موجر داده شود و گرفتن آن از سوی مشاوران املاک ممنوع است. همچنین هیچ یک از مشاوران نباید پس از تنظیم قرارداد و امضای آن، قرارداد را پیش خود نگاه دارند.

کدرهگیری را نیز برای جایگاه صنف انجام دادیم و دولت به واسطه کدرهگیری به ما اعتبار داد  لذا مشاوران املاک وظیفه دارند برای امنیت معاملات و امنیت اجتماعی  کدرهگیری بگیرند که عزت صنف را بالا ببریم . بایستی در انتخاب و استخدام مشاور خود دقت داشته باشید چرا که مسئولیت هرگونه خلافی از جانب آنها بر عهده شما صاحبان جواز میباشد ، ایشان با تاکید بر رعایت اصول اخلاقی و صداقت با مردم   آن را برگ برنده در معاملات دانستند.

خسروی در ادامه گفت : باید قوانین را مطالعه کنیم ، قانون تجارت را بدانیم و به آن آگاهی داشته باشیم .  طبق قانون نظام صنفی هراتفاقی درچهارچوب مغازه بیفتد مسئولیت آن با صاحب  پروانه کسب می باشد . کار مشاوراملاک دلالی است دلال یعنی دلالت کننده ، دلیل آورنده     کسی که بتواند بین یک یا چندنفر دلیل های منطقی بیاورد تا آنها را به هم برساند . دراین صنف باید از دروغ گفتن بپرهیزیم . همه مردمی که به شما مراجعه میکنند از شما آگاهترند و می فهمند و هیچ دلیلی ندارد که دروغ بگوییم . ما باید به مردم احترام بگذاریم چون از جانب خدا برای رزق و روزی ما فرستاده شده اند . بایستی  مردم با لب خندان از مغازه شما خارج شوند چون این شغل حساس است .

وی با اشاره به ماده 352 قانون تجارت گفت : درصورتی که معامله به رضایت طرفین یا به واسطه یکی از خیارات قانونی فسخ بشود حق مطالبه دلالی از دلال سلب نمی شود مشروط به این که فسخ معامله مستند به دلال نباشد . همچنین به استناد ماده 337 قانون تجارت دلال باید در نهایت صحت و از روی صداقت طرفین معامله را از جزئیات راجعه به معاملات مطلع سازد ولو این که دلالی را فقط برای یکی از طرفین بکند دلال درمقابل هریک از طرفین مسئول تقلب و تقصیرات خود می باشد .

طبق ماده 336 قانون تجارت دلال می تواند در رشته های مختلف دلالی نموده و شخصاً نیز تجارت کند . و طبق ماده 341 دلال می تواند در زمان واحد برای چند آمر در یک رشته یا رشته های مختلف دلالی کند ولی دراین صورت باید آمرین را از این ترتیب و اموردیگری که ممکن است موجب تغییر رای آنها شود مطلع نماید .

رئیس اتحادیه اینگونه ادامه داد که به موجب ماده 339 قانون تجارت : دلال مسئول تمام اشیاء و اسنادی است که در ضمن معاملات به او داده شده مگر اینکه ثابت نماید که ضایع یا تلف شدن اشیاء یا اسناد مزبوره مربوط به شخص او نبوده است .

ایشان در پایان جلسه گفتند : ما باید مردم را دوست داشته باشیم و آنها را از خودمان بدانیم و منفعت طلبی را کنار بگذاریم تا بتوانیم رشد خوبی را در صنف مان شاهد باشیم .

جلسه با صلوات بر محمد و آل محمد پایان یافت .

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید