«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروز دوشنبه 1400/01/30پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

پیام دوم مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران به اعضای صنف


مصطفی قلی خسروی خطاب به اعضاء صنف : : از همه اعضای صنف مشاوران املاک که در این ایام سخت کرونایی به خصوص تعطیلی های اخیر بنا بر گزارش های بازرسان بیشترین همکاری را در بین صنوف مختلف داشتند ، تقدیر و تشکر میکنم .

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک در ابتدا با اهداء سلام و تهیت به اعضاء محترم صنف و آرزوی توفیق و سلامتی برای همه اعضاء و خانواده هایشان اظهار داشتند  : از همه اعضای صنف مشاوران املاک که در این ایام سخت کرونایی به خصوص تعطیلی های اخیر بنا بر گزارش های بازرسان  بیشترین همکاری را در بین صنوف مختلف داشتند ، تقدیر و تشکر میکنم .

ایشان ادامه دادند برای اینکه تحریم اپلیکیشن ها به نتیجه برسد ما در نظر داریم این تحریم ها 15 روز دیگر ادامه پیدا کند، چرا که این تصور برای آنها بوجود نیاید که کاهش ثبت تقاضا بخاطر تعطیلی ها بوده است.

رئیس اتحادیه اضافه نمودند : اتحادیه ها بدلیل اینکه موسسات غیر انتفاعی هستند برای ساخت اپلیکیشن با محدودیت مواجه هستند ولی از آنجاییکه داشتن یک اپلیکیشن واحد برای مشاوران املاک یک نیاز ضروری است ، اینجانب در روزهای گذشته  با روزنامه همشهری مذکرات مثبتی داشتم . روزنامه همشهری اپلیکیشنی را راه اندازی کرده است که با توجه به نظر اکثر کارشناسان بسیار پیشرفته و کاربردی میباشد و قصد داریم با طرح این موضوع در هیئت مدیره  یک قراردادی را با آنها  به امضاء برسانیم که بتوانیم نهایت استفاده را از این اپلیکیشن داشته باشیم و منافع  آن طوری باشد که شامل همه اعضای صنف بشود و طبق این قرارداد و تفاهم نامه  آنها نتوانند بدون هماهنگی با اتحادیه تصمیمی بگیرند و یا به عنوان مثال آگهی کسانی را که بدون جواز هستند را به ثبت برسانند.

ایشان اضافه نمودند در مورد نرخ هم بار دیگر تاکید میکنم که این تصمیم توسط آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور گرفته شده است و کمیسیون نظارت هم به ما ابلاغ کرده است و ما نیز بایستی تابع آن باشیم ، هرچند ما با این منطق که چون قیمت مسکن بالا رفته است باید نرخ مشاوران املاک کاهش پیدا کند موافق نیستیم ، لذا مراتب اعتراض خود را  بارها اعلام کرده و به دیوان عدالت اداری هم شکایت کرده ایم.متاسفانه در زمانی هم که اتحادیه در حال مذاکره و تلاش برای حقوق اعضاء و نرخ بود ، مصاحبه هایی هم در برخی جراید و رسانه ها بر علیه صنف مشاوران املاک انجام میگرفت که این  فشار رسانه ایی در این تصمیم بی تاثیر نبود والبته مستنداتش هم وجود دارد .

مصطفی قلی خسروی ادامه داد: در هفته وحدت به برکت و نام  مقدس رسول الله بین اعضاء هیئت مدیره وحدت ، همدلی و اتحادی شکل گرفته است که منجر به تفاهم و صمیمیتی بین همه ما شده است ، امیدوارم با این اتحاد به نفع اعضاء بتوانیم در فرصت باقی مانده با تمام توان در جهت اعتلای صنف اثر گذار باشیم.

ایشان ادامه داد من صنف را به معنای واقعی دوست دارم و در این یکسال باقی مانده از ریاستم بر اتحادیه تلاشم بر این است که نارسایی ها را از بین ببرم و دست کسانی که با شیطنت هایی مانع از پیشرفت کار میشوند را برملا کنم .

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران در ارتباط با واگذاری اتحادیه از ذیل وزارت صمت به وزارت راه و شهرسازی گفتند:  برای اتحادیه ارتقاء صنف مهم است و طی جلسه ایی که با محمود زاده معاون مسکن وزارت راه داشتم ایشان هم براین نکته تاکید داشتند که این انتقال در درجه نخست بایستی به نفع همه اعضاء باشد.البته اینجانب هم پیشنهاد دادم که در صورت این انتقال بایستی مانندکانون سردفتران یا کانون قضات  بصورت کانون اداره شویم . که این خود اقدام مثبت و تاثیر گذاری است.

اینجانب از روز نخستی که در این جایگاه بودم با تمام توان و انرژی بدنبال ارتقاء صنف بوده و هستم . در این مدت تلاش های زیادی هم انجام گرفته است تا به این نقطه رسیده ایم بعنوان مثال با نداشتن پول و امکانات با حمایت و کمک اعضاء همین ساختمان اتحادیه را بنا کردیم که قطعا موجب عزت صنف است. در ادامه با تلاش های فراوانی که صورت گرفت ابتدا آموزشگاه و سپس دانشگاه را تاسیس کردیم که همه اینها برای ارتقاء و عزت صنف و رشد آگاهی بین اعضاء بسیار موثر بود.

یکی از مهم ترین اقداماتی که در این سالها انجام گرفت کد رهگیری بود، اگر یادتان باشد ما تا قبل از کد رهگیری در هیچ جا مطرح نبودیم در حالیکه اکنون دستگاه های دولتی بر گرفتن کد رهگیری تاکید دارند، کد رهگیری عزت صنف است و از شما میخواهم با تمام توان آنرا حفظ کنید ، منتها نکته ایی بسیار مهم  در مورد کد رهگیری وجود دارد و آن اینست که مسائل امنیتی را هم رعایت کنید و این را بدانید که نبایستی توکن خودتان را حتی در اختیار فرزندتان قرار دهید.

ایشان ادامه داد : بعنوان پیشکسوت صنف نصیحتی میگویم در انجام کار فقط منفعت طلبی را در نظر نگیرید  و خودتان هم بدنبال آبرو و عزت صنف باشید تا بتوانیم جلوی هجمه ایی که بر علیه ماست را بگیریم و اینطور نباشد که هر جا وقتی صحبت از مشاوران املاک میشود شروع به بدگویی کنند. مشاور املاک دلال است یعنی دلیل آورنده و دلالت کننده ، ما باعث گرانی نیستیم و حتی پایین آورنده قیمت هم هستیم، من از روز اولی که آمدم از اعضای صنف دفاع کرده ام و بارها در رسانه ها از مشاوران املاک دفاع کرده ام و اعلام کرده ام مشاوران املاک امین مردم در مناطق هستند، اما شما هم بار سنگینی بر روی دوشتان هست و بایستی دقت کنید، مخصوصا کسانی که جوان تر هستند و یا به تازگی وارد صنف شده اند. همچنین کسانی که بصورت تشکیلاتی کار میکنند نکات لازم را به مدیران قرارداد و مدیران داخلی اشان انتقال بدهند و کنترل لازم و کافی را بروی عملکردشان داشته باشند.

مباشر ید امانی است مانند وکیل و موکل.طبق قانون شما داخل واحد صنفی برای انجام امور محوله مباشر تعیین میکنید ولی مباشر هیچ حقی در داخل اتحادیه ندارد و اتحادیه فقط صاحب جواز را میشناسد ، به خصوص در مورد هولو گرام بایسیتی بدانید مطابق قانون اتحادیه فقط مجاز است که به صاحب جواز هولوگرام بدهد.

پلیس امنیت و اداره آگاهی از این طریق بدنبال شناسایی افرادی هستند که بصورت صوری اقدام به گرفتن کد رهگیری کرده اند پس لازم است که صاحب جواز خود را مسئول بداند تا خدای ناکرده گرفتار نشوید. البته من همیشه افتخار میکنم 99 درصد از اعضای صنف مشاوران املاک از بهترین ها هستند ولی متاسفانه تعداد معدودی هستند که خلاف عمل میکنند که البته در هر صنفی هست که امیدوارم چهره هیچ یک از شما را در شورای حل اختلاف نبینم.

رییس اتحادیه اضافه نمود: مشاوران املاک حق ندارند مبلغ بیع را در داخل دستگاه پوز خودشان بکشند، چرا که علاوه بر اینکه منجر به افزایش تراکنش مالی میشود و برایتان مالیات محسوب میگردد ، مطابق قانون صورت معامله هم صحیح نمیباشد و قرارداد نافذ نیست ، چون بیع بایستی به صاحب مبیع داده شود .

نکته ایی دیگری که مشاوران املاک باید دقت کنند اینست که حق گرفتن بیعانه ندارند تا ملک کسی را اصطلاحا نگه دارند ، چون در حدود اختیارات مشاوران املاک نیست .هم چنین پس از امضای قرارداد حق ندارید آنرا پیش خودتان نگه دارید و اگر نگاه دارید طرفین معامله میتوانند ادعا کنند که مشاور املاک در قرارداد دست برده است و برایتان ایجاد مشکل و دردسر خواهد شد.

نصیحت من به شما اینست که رعایت همه اصول اخلاقی و انسانی را بکنید و گذشت را سرلوحه کارتان قرار دهید

ایشان ادامه داد مطابق قانون 352 دلالان وقتی قراردادی امضاء میشود برای شما  ایجاد حق میشود، و اگر طرفین معامله از دادن حق الزحمه شما خودداری کردند کافیست به شورای حل اختلاف دادگستری واقع در ساختمان اتحادیه مراجعه کنید تا در کمترین زمان ممکن علاوه بر حق الزحمه خودتان ، هزینه دادرسی رو هم دریافت کنید .

برای رفاه و دسترسی راحت اعضای صنف ، در داخل ساختمان اتحادیه شعبه ویژه شورای حل و اختلاف را دایر  کردیم تا مشاوران املاک بدون دغدغه در صورتیکه لازم باشد پیگیر حقوق شان باشند.

در پایان رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران از اعضای صنف خواست مردم را دوست داشته باشید و از هر اقدامی که موجب آزار و اذیت مردم شود جلوگیری کنید و اضافه نمودند من اعضای صنف را دوست دارم ، امیدوارم همیشه دور از بلایا به خصوص کرونا باشید.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

مصطفی قلی خسروی

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید