«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروز دوشنبه 1400/01/30پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

خبرگزاری ایلنا - رییس اتحادیه مشاوران املاک در گفت‌وگو با ایلنا: کاهش ۱۰ درصدی قیمت مسکن/ دولت عامل افزایش قیمت در بازار مسکن است


رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران از کاهش میزان معاملات و کاهش قیمت 10 الی 15 درصدی قیمت در بازار مسکن خبر داد.

مصطفی قلی خسروی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره وضعیت معاملات املاک و بازار مسکن در تهران اظهار داشت: طبق آمار رسمی از تاریخ 1/1/98 تا 4/9/98 تعداد قراردادهای شهر تهران 169 هزار و 543 هزار فقره بوده که از این تعداد 54 هزار و 419 فقره مبایعه نامه و 114 هزار و 117 هزار هم اجاره نامه بوده است. حال اینکه از تاریخ 1/1/99 تا 4/9/99 هم میزان مبایعه نامه 60 درصد کاهش داشته و و هم قراردادهای اجاره با کاهش 23 درصدی مواجه بوده است که البته قراردادهای اجاره به دلیل شرایط کرونایی که خانوار ترجیح به تمدید داشتند، کاهش یافت.

وی با اشاره به مولفه‌های تاثیر گذار در قیمت مسکن گفت: چهار عامل بازار سرمایه، ارز، طلا و حامل‌های انرژی در تعیین قیمت مسکن اثرگذار هستند که شاهد آن هستیم در چند روز اخیر هم قیمت طلا و ارز کاهش یافته و بورس نسبت به نیمه اول سال افت داشته است همچنین نرخ حامل انرژی هم تغییری نکرده است.

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران افزود: بنابراین با توجه به وضعیت بازارهای موازی شاهد کاهش قیمت 10 الی 15 درصدی قیمت مسکن هستیم.

وی تاکید کرد: البته هیچ توصیه‌ای نسبت به خریدن یا نخریدن مسکن به مردم نمی‌کنیم چراکه می‌دانیم مردم بازارها را رصد و تحلیل می‌کنند.

خسروی ادامه داد: من فرد سیاسی نیستم اما به عنوان یک کارشناس دلایل افزایش و کاهش قیمت مسکن را بررسی می‌کنم. همانطور که گفته شد ارز، طلا و بورس در قیمت بازار مسکن اثرگذار هستند و دولت تمام این بازارها را مدیریت می‌کند بنابراین اگر این عوامل باعث رشد قیمت مسکن شدند افزایش قیمت‌ها کار دولت بوده و امروز هم شاهد آن هستیم قیمت‌های این عوامل با اراده دولت کاهش یافته و به دنبال آن قیمت‌ها در بازار مسکن هم پایین آمد.

رییس اتحادیه مشاوران املاک افزود: صحبت‌ها از روزهایی می شود که قیمت ارز باز هم کاهش می‌یابد و در این صورت در بازار مسکن هم به ثبات قیمتی می‌رسیم.

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید