«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروزیکشنبه 1399/11/05پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

روزنامه آفتاب اقتصادی - کاهش نرخ ارز، مصالح ســاختمانی و بعد مسکن را ارزان می کند


مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور در گفت وگو با خبرنگار باشــگاه خبرنگاران جوان گفت : قیمت مسکن تا چند وقت آینده شاهد کاهش چشــمگیری خواهد بود

در رابطــه با کاهــش قیمت ها اظهــار نظرهای مختلفی صورت گرفته است به طوری که مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور در گفت وگو با خبرنگار باشــگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه قیمت مسکن تا چند وقت آینده شاهد کاهش چشــمگیری خواهد بود، گفــت: به احتکار کنندگان مسکن توصیه می شــود که با وجود روند کاهشی قیمت مسکن هرچه زودتر برای جلوگیری از زیان، واحدهای خود را به بازار عرضه کنند. او با بیان اینکه هم اکنون قیمت ارز، ســکه و طلا روند کاهشی به خود گرفته اســت و بنابراین قیمت مســکن هم متاثر از این بازار روند کاهشــی خواهد داشت؟ افزود: در صورتی که این روند کاهشی قیمت در بازارهای موازی ادامه داشته باشد قیمت مسکن و مصالح ساختمانی هم روند نزولی به خود می گیرند. به گفته رئیس اتحادیه مشاوران املاک بررسی ها نشــان می دهد که کاهش قیمت مسکن آغاز شده اســت به طوری که این بازار در آینده نزدیک از رکود خارج شده و در آینده وارد رونق می شود.

خســروی با اشــاره به اینکه در چند وقت اخیر بازارهای موازی مســکن با نوسان چشمگیر قیمتی روبه رو شده بودند، اظهار کرد: این موضوع در بخش مســکن تاثیرگذار بوده اســت و افزایش قیمت در بازارهای موازی زمینه ســاز رکود و افزایش قیمت مسکن شده بود. به گفته بسیاری از مشــاوران املاک در یک سال اخیر قیمت مسکن بیش از ۱۰۰ درصد رشد داشته و هم اکنون میانگین قیمت مســکن بــه متری ۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رســیده و در بســیاری از مناطق جنوبی تهران و حاشیه های این شهر هم خانه ای ارزان تر از متری ۱۰ میلیون تومان پیدا نمی شود. البته رکود سنگین در بازار مسکن بر خلاف سایر بازارها بسیار بیشــتر بوده چراکه اگر در این بازار اگر قیمت ها افزایــش یابد رکود در آن ســنگین تر می شــود اما در بازار های دیگر مانند طلا و سکه شاهد آن هســتیم که اگر قیمت ها افزایش یابد صف های طولانی برای خرید و فروش آن بیشتر می شود . براســاس این گزارش روند افزایــش قیمت در ماه های اخیر باعث کاهش ســاخت وســاز شــده زیرا بســیاری از ســازندگان افزایش قیمت مصالح ســاختمانی را بهانه کرده و اعلام می کنند که رشد نجومی قیمت فولاد، سیمان و میلگرد باعث شده که این بازار با مشکلات بســیار زیادی دست و پنجه نرم کند و از سوی دیگر همین موضوع زمینه ساز افزایش قیمت تمام شده ساخت مسکن هم شده است. البته گزارشــات میدانی در چند روز اخیر نشان دهنده کاهــش قیمت ۲۵ تــا 3۵ درصدی واحدها در برخی از محلات است به طوری که در منطقه ۱۷ خیابان فلاح شاهد این کاهش قیمت هستیم.

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید