«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروز چهارشنبه 1399/11/01پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

روزنامه اخبارصنعت - رشد 100درصدي نرخ مسکن


نايب رئيس اتحاديه مشاوران املاک کشور گفت:وضعيت بازار مسکن در نيمه اول سال با وجود شيوع کرونا که تصور مي شد رشد زيادي نداشته باشد شاهد رشد قيمت ها بود

نايب رئيس اتحاديه مشاوران املاک کشور گفت:وضعيت بازار مسکن در نيمه اول سال با وجود شيوع کرونا که تصور مي شد رشد زيادي نداشته باشد شاهد رشد قيمت ها بود واين قيمت ها تقريبا 100 درصد رشد داشت. حسام عقبايي، با اشاره به اينکه در نيمه اول سال، بازار مسکن رشدي غير معمولي و فراتر از سطح توقع داشت گفت: پيش بيني مي کنيم در نيمه دوم سال جاري که هم اکنون در ماه دوم آن هستيم شاهد افزايش قيمت مسکن بيش از نرخ تورم نخواهيم بود. وي افزود: وضعيت بازار مسکن در نيمه اول سال باوجود کرونا در کشور که تصور مي شد رشد زيادي نداشته باشد شاهد رشد 100 درصد ً نامتعارف و جهشي قيمت ها بود و اين قيمت ها تقريبا رشد داشت بطوريکه ميانگين قيمت متوسط آپارتمان در تهران به بالای 25 ميليون تومان در متر مربع رسيد. اين موضوع نشان داد دولت بايد با توجه به تکاليف قانوني خود در اين خصوص بيش از گذشته برنامه ريزي و اقدام کند تا عرضه و تقاضا در اين بازار به توازن و تعادل برسد. نايب رئيس اتحاديه مشاوران املاک کشور با اشاره به اينکه در 6 ماه نخست سال بازار مسکن تحت تأثير عواملي، چون کرونا، بازارهاي موازي از قبيل ارز و سکه و حتي بورس و همچنين مسائل کلان اقتصادي کشور و فضاي دلال بازي، رشدي نامتعارف و سونامي گونه داشت ادامه داد: ظرفيت افزايش قيمت مسکن در نيمه دوم سال وجود ندارد که اين به معناي کاهش قدرت خريد مردم و دست نگهداشتن عموم براي معامله حتي براي تبديل به احسن کردن خانه هاي خود است و فعال کسي اين ً ريسک را نمي کند که خانه خود را بفروشد تا خانه بزرگ تري بخرد چراکه قيمت ها روز به روز رشد مي کنند. عقبايي افزود: بيش از 80 درصد کساني که اين روزها در بازار معامله مي کنند نيز کساني هستند که در حوزه سرمايه اي در اين بخش ورود کرده اند و قدرت خريد مصرفي مردم براي مسکن به شدت کاهش يافته است. وي با اشاره به تأکيدات رهبر معظم انقلاب اسلامی در چند روز گذشته به دولت در خصوص افزايش ثبات اقتصادي و نظارت بر قيمت ها ابراز اميدواري کرد قيمت ها در بازار مسکن به سمت و سويي برود که شاهد جلوگيري از ايجاد حباب بيشتر قيمت مسکن باشيم و رشد ناهمگون و نامتعارف و ساختگي اين بازار از بين برود. نايب رئيس اتحاديه مشاوران املاک کشور در خصوص اجاره بها نيز گفت: امسال با توجه به شيوع بيماري کرونا ستاد ملي مبارزه با اين بيماري مصوب کرد سقف اجاره بها در تهران 25 ،در کلانشهرها 20 و در شهرهاي ديگر 15 درصد افزايش يابد که گرچه اين مصوبه مغاير قانون روابط مالک و مستأجر بود، اما چون مصوبه اين ستاد بود تلاش کرديم اين سقف در معاملات رعايت شود و رشد قيمت اجاره بها که در تير ايجاد شد به مرور در مرداد فروکش کرد. وي افزود: پيک جابجايي ها هم که هميشه در تابستان آغاز مي شد تغيير کرد و از قبل تابستان عده اي جابجا شدند و با توجه به اينکه عمده جابجايي ها در نيمه اول سال اتفاق مي افتد و کمتر کسي در فصل زمستان تغيير مکان مي دهد، تصور مي کنم با توجه به نزديک شدن زمستان و کاهش نقل و انتقالات مردم و همچنين ادامه دار بودن شيوع کرونا در کشور، شاهد افزايش تمديد قراردادهاي فعلي باشيم. عقبايي افزود: در نتيجه کاهش قراردادها حتي اين احتمال وجود دارد که اجاره بها در فصل زمستان کاهش هم پيدا کند و نيمه دوم سال نسبت به نيمه اول آرام تر و توأم با آرامش بيشتري باشد.

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید