«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروزیکشنبه 1399/11/05پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

روزنامه تعادل - مشاوران املاک می‌توانند با اجرای درست قانون درخصوص بحث خرید و فروش ملک به اتباع خارجی گام مثبتی در این زمینه بردارند


اگر اتباع خارجی، تابعیت ایرانی داشته باشند، می‌توانند در ایران خرید و فروش ملک انجام دهند و دستورالعمل چگونگی خرید و فروش ملک توسط آنها به تمامی دفاتر مشاوراملاک کشور ابلاغ شده است

مشاوران املاک می‌توانند با اجرای درست قانون درخصوص بحث خرید و فروش ملک به اتباع خارجی گام مثبتی در این زمینه بردارند، درهمین راستا مصطفی قلی خسروی، رییس اتحادیه صنف مشاوران املاک درباره خرید ملک توسط اتباع خارجی در برخی شهرهای ایران به «تعادل» می‌گوید: اگر اتباع خارجی، تابعیت ایرانی داشته باشند، می‌توانند در ایران خرید و فروش ملک انجام دهند و دستورالعمل چگونگی خرید و فروش ملک توسط آنها به تمامی دفاتر مشاوراملاک کشور ابلاغ شده است.

خسروی می‌افزاید: البته داشتن تابعیت برای خرید و فروش ملک کافی نیست بلکه تبعه خارجی باید قرارداد را به کلانتری محل هم بدهد.او ادامه می‌دهد: وظیفه مشاور املاک این است که پس از ثبت قولنامه، به کلانتری محل اطلاع دهد که یک تبعه خارجی در این محل اقدام به خرید ملک کرده است.

به گفته رییس اتحادیه صنف مشاوران املاک، گام دیگری که در خرید وفروش ملک به اتباع خارجی وجود دارد این است که باید از وزارت امورخارجه ایران، استعلام شود که این تبعه خارجی می‌تواند اقدام به خرید و فروش کند یا خیر؟

خسروی اظهار می‌کند: احتمال انجام قولنامه توسط اتباع خارجی وجود دارد اما در این نوع قرارداد امکان فسخ راحت توسط تبعه خارجی یا حتی طرف ایرانی وجود دارد.

او بیان می‌کند: در دستورالعمل اتحادیه مشاوران املاک به تمامی مشاوران املاک آمده است که این دفاتر باید انجام قرارداد با یک تبعه خارجی را گزارش کنند ضمن اینکه در تمام معاملات کدرهگیری هم دریافت می‌شود اما با این وجود، باید قرارداد خرید و فروش به اطلاع کلانتری محل هم برسد.

برخورد با مشاوران املاک خاطی

رییس اتحادیه صنف مشاوران املاک، درباره چگونگی خرید و فروش ملک برای افرادی که تابعیت ایرانی ندارند، می‌گوید: اگر فردی تابعیت کشورمان را ندارد، مشاوران املاک اجازه انجام قراردادی با این فرد را ندارند حتی اگر این قرارداد به صورت قولنامه باشد.

خسروی اضافه می‌کند: براساس قانون، مشاوران املاک مجوز انجام قرارداد خرید و فروش را با اتباع خارجی ندارند و در صورت انجام قولنامه یا هرنوع قرارداد دیگری، مشاور املاک بدترین تخلف را انجام داده است.

او ادامه می‌دهد: درصورت انجام هرگونه تخلفی توسط دفاترمشاوراملاک درزمینه فروش ملک به اتباع خارجی که تابعیت ایرانی ندارند، دفتر مشاوره پلمب و پروانه آن هم باطل می‌شود.

رییس اتحادیه مشاوران املاک اظهار می‌کند: اتحادیه صنف مشاوران املاک؛ چارچوب سختگیرانه‌ای را برای فروش ملک به اتباع خارجی فاقد تابعیت ایرانی دارد و خط قرمز این اتحادیه امنیت ملی کشور است.

خسروی درباره انجام قرارداد یا قولنامه برای اتباع خارجی در برخی شهرها اظهار بی‌اطلاعی می‌کند و می‌گوید: تاکنون گزارشی مبنی بر افزایش خرید و فروش غیرقانونی ملک درشهرهای ایران نداشته‌ایم

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید