«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروزیکشنبه 1399/10/28پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

پیام مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران به اعضای صنف


رئيس اتحاديه صنف مشاوران املاك در ابتدا با اهداء سلام و تهيت به اعضاء محترم صنف و آرزوي توفيق روز افزون اظهار داشتند هيچ رئيس اتحاديه و هيئت مديره اي تمايل به كاهش حق كميسيون نداشته و نخواهد داشت. لذا اعضاء هیئت مدیره تلاش میکنند تا بتوانند حقوق صنفی را ارتقاء دهند. حال با هم بررسی کنیم که ما در این مدت چه کرده ایم .

  رئيس اتحاديه صنف مشاوران املاك در ابتدا با اهداء سلام و تهيت به اعضاء محترم صنف و آرزوي توفيق روز افزون اظهار داشتند هيچ رئيس اتحاديه و هيات مديره اي تمايل به كاهش حق كميسيون نداشته و نخواهد داشت. لذا اعضاء هیئت مدیره تلاش میکنند تا بتوانند حقوق صنفی را ارتقاء دهند. حال با هم بررسی کنیم که ما در این مدت چه کرده ایم .

اینجانب و هیئت مدیره از روز اول که آمدیم نسبت به نرخ کمیسیون اعتراض کردیم که البته طبیعی است و هر رئیس اتحادیه ایی به طبع این کار را انجام  می داد.

متاسفانه ازآن تاریخ 18 الی 19 ماه نامه ما در اتاق اصناف تهران ماند . موج  بي سابقه گرانيها و تورم غير منطقي نسبت به سالهاي گذشته اتفاق افتاد که دولت مدام اعلام میکرد نرخ هیچ خدماتی نباید اضافه شود و همیشه مشاوران املاک را عامل گرانی مسکن معرفی می کردند ، با اینحال اینجانب همواره از صنف دفاع نموده و طی دو مصاحبه نیز اعلام کردم که 7 سال است دولت هیچ اقدامی درجهت مسکن انجام نداده و به اصطلاح آجر روی آجر نگذاشته است . اوضاع همینطور باقی ماند تا اینکه سه ماه پیش جناب آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ما را دعوت کرد . آقای جهانگیری زمانی که همه وزرا و اعضاء کمیسیون هیئت عالی نظارت و رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان هم حضور داشتند از من پرسیدند وضعیت مسکن چگونه است ؟

من شرایط موجود در بازار مسکن را خدمت ایشان توضیح دادم ، بلافاصله ایشان دستور دادند چون قیمت مسکن بالا رفته است باید کارمزد مشاوران املاک کاهش پیدا کند.

همانجا من اعتراض کردم و به ایشان گفتم که این منطق درست نیست چرا که مثلا اگر قیمت خانه ده برابر شود ما باید مجانی کار کنیم؟

متاسفانه دولت تدبیروامید در طی این مدت نه تدبیری داشته و نه امیدی . و زمانی هم که به نشانه اعتراض سخن می گویم به جهت قدرتمندبودن دولت ، نرخ مشاوران املاک را کاهش داده اند . البته که ما نیز سکوت نکرده و مراتب اعتراض خویش را از طریق دیوان عدالت اداری پیگیری می نماییم .

با این حال معاون اول رئیس جمهور دستور دادند که سازمان حمایت از مصرف کننده آن را اجرایی کند ، سپس از ما و هیئت مدیره خواستند تا در آن سازمان حضور پیدا کنیم.

بنا به این شد چندنفر از سازمان حمایت به همراه چند نفر از اعضای هیئت مدیره در این خصوص بررسی میدانی در سطح شهر انجام دهند که نهایتا نتیجه این بررسی مشترک بین ما و سازمان حمایت از مصرف کننده به رقم 6 دهم درصد منجر شد.

به اینصورت که سه دهم درصد از خریدار و سه دهم درصد از فروشنده دریافت گردد.

جناب آقای شیرقاضی در کمیسیون نظارت این پیشنهاد را به ما اعلام کردند اما ما بازهم روی این نرخ اعتراض کردیم و دلیل آوردیم که پایین تر از محدوده میدان انقلاب قیمت خانه ها اینقدر گران نشده است که این نرخ کمیسیون بتواند جبران هزینه های مشاوران املاک را بکند ، نتیجتاً بنا به اعتراض ما قرارشد 4 دهم درصد از هریک از متعاملین دریافت شود.

اما به یکباره چند وقت بعد از ما دعوت کردند و گفتند حرف دولت این است که نرخ کمیسیون مشاوران املاک باید کاهش پیدا کند.

 من به آنها اعلام کردم دولت در رسانه ها اعلام میکند که تحریم ها را دور میزند و افتخار هم میکند که تحریم ها را دور زده است ، پس همانطور که نرخ حق کمیسیون راپایین آوردید ما هم باید متعاملین خودمان را دور بزنیم ، ولی مشاوران املاک اینکار را نمیکنند و با متعاملین ، تعامل دارند چرا که کار ما خدماتی است.

 ایشان اضافه نمود در سال 1370 هم این اتفاق افتاد و به یکباره نرخ کمیسیون که قبل از انقلاب یک درصد بود را به اینکه تا 20 میلیون نیم درصد ، تا 100 میلیون یک چهارم درصد و از 100 میلیون به بالا کمیسون نداشته باشدتبدیل کردند با این استدلال که قیمت خانه ارزان شود . ولی آیا قیمت خانه ارزان شد؟؟

با این حال با فشاری که دولت به ما آورده است باید صبور باشیم تا کار از طریق قانون اجرایی شود.

 رئیس اتحادیه مشاوران املاک زنجان هم به ما اعلام کرده که نرخ کمیسیون آنها 20 صدم درصد شده است. پس متوجه می شویم این اقدام دولت اپیدمی است و در شهرستان های دیگر هم این اتفاق خواهد افتاد چرا که دستور دولت است.

حال کاری که ما باید انجام دهیم این است که صبور و آرام باشیم . هیئت مدیره اتحادیه نامه ایی برای کمیسیون عالی نظارت تنظیم نموده و مراتب اعتراض را اعلام کردیم و از طرفی هم به دیوان عدالت اداری شکایت کرده تا بتوانیم به حق خودمان برسیم.

اما من از شما اعضای صنفم میخواهم که نگرشی هم به افکار خودتان بکنید ، چرا ما باید اینقدر شکایت داشته باشیم؟؟؟

چرا افرادی که پروانه کسب گرفتند و هرکدام چهار مدیر در کنارشان قرار دارد به صرف اینکه برای شما درآمد زایی میکنند کنترلی روی پرسنل خود ندارید ؟

چرا قراردادها را پیش خودتان نگه میدارید؟ چرا مبلغ مبایعه نامه یا ودیعه را در دستگاه کارتخوان خودتان می کشید ؟ نتیجه این میشود که دادگاه ها و کمیسیون حل اختلاف اتحادیه مملو از پرونده های شاکی های شما باشد.

البته یک عده ایی هم در صنف هستند که 50 سال مشغول فعالیت بوده و بسیار پاک وخوش دست هستند و پرونده صنفی شان بدون حتی یک شکایت  می باشد.

من همینجا اعلام میکنم دپارتمان در کار ما غلط است ، ما مشاور املاک هستیم و هر کجا دپارتمان روئیت کنیم آنجا را خواهیم بست.

از شما مشاوران املاک میخواهم جلوی بی قانونی را بگیرید و مردم را از خودتان بدانید ، کار ما خدماتی است و باید به مردم مطابق قانون خدمات ارائه دهیم و از کارهایی که باعث ایجاد اختلال می شود جلوگیری کنید .

نکته ایی را هم متذکر می شوم مستاجر اگر پولی را نزد شما جهت تسویه هزینه های ملک مثل قبض آب ،برق و غیره به امانت گذاشت ، قبول نکنید و آنها را مطابق قانون مالک و مستاجر هدایت کنید .

هر روز صدا و سیما از ما میخواهد که از کمیسیون حل اختلاف اتحادیه تصویربرداری کند ولی برای حفظ آبروی اعضای صنف این اجازه را به آنها نمیدهیم ، اما متاسفانه تعدادی از همکاران ما آبروی اتحادیه ، هیئت مدیره و نظام را حفظ نمیکنند ونهایتاً همین افراد  هم بیشترین اعتراض را دارند .

 ایشان یادآور شدند : یادتان باشد در مجلس دهم حق نوشتن قرارداد را ازما گرفتند و با نهایت سعی و تلاش با اعتراضی که به شورای نگهبان کردیم جلوی آن قانون را گرفتیم و توانستیم از حق خودمان دفاع کنیم . در مورد پیش فروش ها هم بدلیل خطاهایی که مشاوران املاک انجام دادند و بی قانونی هایی که صورت گرفت ، پرونده ها در دادگاه ها زیاد شد و نهایت تصمیم گرفتند که مشاوران املاک حق پیش فروش ندارند ، پس همه این ها بازتاب عملکرد خود ماست .

مصطفی قلی خسروی افزود : تا شما خودتان را اصلاح نکنید ما نمیتوانیم  از شما دفاع کرده و کمک تان کنیم .

من از شما صاحبان پروانه کسب میخواهم با دقت بیشتری روی عملکرد اطرافیانتان نظارت داشته باشید . این نکته را هم بگویم که بدلیل عملکرد شما  نه تنها دولت بلکه مجلس هم مسر بر کاهش نرخ مشاوران املاک میباشد و ادعا دارند تحت هیچ عنوان از این کار عقب نشینی نخواهند کرد .

مجلس اعلام کرده به ازای فروش ملک به ارزش یک میلیارد ، مشاور املاک  5 میلیون کمیسیون  و به ازای فروش ملک 2 میلیارد تومان ، ده میلیون و به ازای فروش ملک سه میلیارد تومان  ، مبلغ پانزده میلیون حق کمیسیون دریافت کند .

و میگویند منطق این است قیمت خانه ایی که یک میلیارد بوده و حالا  سه میلیارد شده پس حق کمیسیون شما هم سه برابر شده است.

 رییس اتحادیه اضافه نمود :در کمیسیون نظارت بحث بر سر این موضوع بشدت میان ما و آنها بالا گرفته و اینطور نیست که ما ساکت نشسته ایم و به این نرخ راضی باشیم ، مسلما خود من هم ضرر میکنم  و همکاران من هم ضرر میکنند و اصلا دوست نداشتیم که اینطور بشود.

من از شما میخواهم عملکرد خودتان را شفاف تر کنید، حق ندارید تحت  هیچ شرایط قرارداد را بعد از امضا پیش خودتان نگه دارید ، حق ندارید در کارتخوان خودتان بیعانه مشتری را بکشید، چرا که هم تراکنش مالی برایتان محسوب و منجر به افزایش مالیات میشود و هم معامله درست نیست چراکه یکی از متعاملین میتواند معامله را بهم زده و فسخ کند برای اینکه میتواند ادعا کند پولی دریافت نکرده است و نتیجه اینکارها این میشود که  هر روز در اتحادیه پر از افراد شاکی است.

 

وقتی هم از شما سوال میکنیم که چرا اینکار را انجام دادید هزار و یک بهانه  می آورید . چرا اتحادیه بخاطر عملکرد شما اینقدر باید مورد هجمه از طرف دولت و مجلس و سایر ارگان ها قرار بگیرد.

دادستانی در تمامی شهرستان ها ورود پیدا کرده و از اتاق اصناف خواسته گشت مشترکی جهت بررسی کار مشاوران املاک ایجاد کند تا در صورت رویت تخلف در همان محل اسقاط شرایط و ابطال پروانه کسب صورت پذیرد.

متاسفانه ما بخاطر کرونا و شرایط موجود نمیتوانیم همه شما را دریک جا جمع کنیم و برایتان صحبت کنیم ، ازشما میخواهم واقعا دقت کنید. برای صنفی که واحد صنفی خود را باز کرده تا خدماتی را ارائه کند بسیاربد است که شکایت داشته باشد .

  ایشان تذکر دادند شما حق ندارید در قرارداد های َA4 پیش قراردادهای خودتان را بنویسید باید از سامانه پیش قرارداد بگیرید، داداستانی هم اعلام کرده است قراردادهای A4  خلاف و ممنوع است.

البته تعداد زیادی از اعضای صنف و پیشکسوت هایی  که بیشتر از 50 سال مشغول فعالیت هستند  بدون حتی یک شکایت کار میکنند  و من دست آنها را میبوسم. در نهایت ازشما میخواهم که مردم را راضی نگه دارید.

در تهران 17000 مشاوراملاک وجود دارد که زیاد است و باید حداکثر8000 واحد باشند ، و به ما میگویند اگر مشاوران املاک وضع شان بد است پس چرا اینقدر زیاد میشوند؟و ما در جواب آنها میگوییم بخاطر تورم بیکاری است.

 البته ما مقصر نیستیم ، از آنها حدود صنفی خواستیم ندادند، از آنها صلاحیت فردی را خواستیم که ما تشخیص بدهیم که فردی میتواند جواز داشته باشد یانه  اما اجازه ندادند ، از آنها سقف تعداد مشاوران را خواستیم ندادند .

متاسفانه دست رییس اتحادیه در این امور بسته است ولی من به شما اعضای صنف نصیحت میکنم تا عملکردتان درست نشود،اوضاع درست نخواهد شد. ما باید مردم را دوست داشته باشیم و آنها را از خودمان بدانیم و منفعت طلبی را کنار بگذاریم تا بتوانیم رشد خوبی را در صنف مان شاهد باشیم .

 

و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

مصطفی قلی خسروی

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

 

 

 

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید