«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروز دوشنبه 1399/10/29پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

خبرگزاری تسنیم - هزینه صدور کد رهگیری قراردادهای اجاره ۵هزار تومان است/ مردم تخلف مشاوران املاک را گزارش کنند


رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان این‌که صدور کد رهگیری برای قراردادهای اجاره الزامی است و هزینه‌ای ندارد، گفت: مردم تخلف مشاوران املاک را گزارش کنند

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان این‌که صدور کد رهگیری برای قراردادهای اجاره الزامی است و هزینه‌ای ندارد، گفت: مردم تخلف مشاوران املاک را گزارش کنند.

مصطفی قلی‌خسروی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در واکنش به این موضوع که همزمان با ثبت‌نام وام ودیعه مسکن و الزام به ارائه کد رهگیری برخی بنگاه‌های املاک از مستأجران مبالغ بالایی را طلب می‌کنند، اظهار کرد: صدور کد رهگیری برای تمام معاملات مسکن از جمله قراردادهای اجاره الزامی است و مشاور املاک ملزم به ارائه آن به طرفین معامله بدون دریافت هزینه‌ای است.

وی با یادآوری این‌که "در واقع صدور کد رهگیری برای قراردادهای اجاره در سامانه 5هزار تومان و برای معاملات دیگر 10هزار تومان است"، تصریح کرد: از مردم می‌خواهیم در صورت مشاهده درخواست پول برای صدور کد رهگیری قراردادهای اجاره سریعاً به اتحادیه املاک گزارش کنند تا بدون فوت وقت با آنها برخورد کنیم.

وی ادامه داد:‌ بر اساس ماده 28 در صورت بروز چنین تخلفی بنگاه املاک به‌مدت یک هفته پلمب می‌شود، ضمن این‌که تا 4 برابر مبلغ دریافتی از سوی تعزیرات جریمه خواهند شد، همچنین باید رضایت متعاملین نیز توسط مشاور املاک متخلف جلب شود.

به گزارش تسنیم، طی ماه‌های اخیر و به‌دنبال مصوبه ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا برای پرداخت وام ودیعه مسکن به مستأجران، برخی مشاوران املاک در قبال صدور کد رهگیری مبالغی تا 2 میلیون تومان را از مستأجران طلب می‌‌کنند

❌❌❌ لازم به توضیح است:

اگر قرارداد توسط عضو صنفی در واحد صنفی تنظیم شده باشد و در زمان عقد قرارداد، عضو صنفی نسبت به اخذ کد رهگیری اقدام ننموده باشد . بعد از آن چنانچه متعاملین درخواست کد رهگیری نمایند  میبایستی عضو صنفی بدون دریافت هزینه نسبت به اخذ کد رهگیری اقدام نماید.

چناچه متعاملین با توافق جهت عقد قرارداد و اخذ کد رهگیری به واحد صنفی مراجعه نمایند عضو صنفی میبایست با رعایت کلیه اصول معاملات (احراز هویت و مالکیت) نسبت به اخذ کد رهگیری اقدام نماید و مبلغی نیز با توافق طرفین جهت حق الزحمه و هزینه کد رهگیری اخذ نماید.

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید