«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروز جمعه 1400/05/01پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

شبکه ایران کالا


چشم انداز اقتصاد - اجاره داری حرفه ای و ساماندهی مشاوران املاک

برنامه پنج شنبه شب چشم انداز اقتصاد  بحث اجاره داری حرفه ای با حضور مهمانان آقایان برتینا رئیس هیئت مدیره شرکت استارت آپی ملکانا، محمود اولاد اقتصاددان ، مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور، اسماعیل حسین زهی عضو کمیسیون عمران مجلس و محتشم عضو هیئت مدیره انبوه سازان تهران ادامه یافت.

در ابتدای برنامه آقای خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور به انتقاد از اپلیکیشن‌های جدید در حوزه مسکن  پرداخت و گفت این برنامه‌ها باعث هرج و مرج در بازار مسکن شده است. وی دلیل آنرا این گونه بیان کرد که این برنامه ها به دلیل اینکه به صورت غیررقابتی هستند باعث افزایش قیمت می شوند.

وی در ادامه تاکید کرد که برای جلوگیری از افزایش های بی رویه به اعضای صنف گفته شده که از قیمت‌های نامتعارف خودداری کنند.

آقای خسروی افزود: اگر کسی شکایتی از صنف مشاوران املاک دارد می تواند با شماره 7334 دفتر اتحادیه تماس بگیرد.

وی اذعان کرد که از دادستان خواسته جلو قیمت گذاری های نامتعارف در سایت های مسکن گرفته شود.

آقای خسروی گفت: کار ما اعتمادی اعتباری است و تنها 4 یا 5 درصد شکایت از این صنف داریم و با متخلفان هم به شدت برخورد می کنیم.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت : در قانون نظام صنفی مشاوران املاک درجه یک، دو، سه و ممتاز داریم .

کسانی که حقوق دان هستند درجه یک یا ممتاز به آنها داده شده است.

دکتر اولاد کارشناس اقتصادی در ادامه این برنامه درباره اینکه چگونه می توان از فناوری های نوین در بازار مسکن استفاده کرد گفت: در مدلی که پیشنهاد دادیم استفاده از فناوری و استارت آپ ها آمده است .

اگر مشاورین املاک ساماندهی شوند کارایی بالاتر می رود و استفاده از فناوری حتما مفید خواهد بود.

وی گفت: دو راه وجود دارد یکی اینکه بگوییم باید این کارها را بکنیم  و راه دیگر اینکه موانعی که این کار را شکل نمی گیرد شناسایی کنیم.

وی تاکید کرد: چند قانون وجود دارد که باید اصلاح بشود ، یک قانون شکل گیری مشاوران املاک  و نحوه نرخ گذاری است و دوم قانون موجر ومستاجر باید تغیر پیدا کند. اینها حداقل قوانینی است که باید اصلاح بشود.

دکتر اولاد گفت : در استفاده از فناوری دو حالت ممکن است اتفاق بیفتد ، یک اینکه به صورت موازی و رقیب وارد بشوند مثل اسنپ

دوم اینکه خود اتحادیه از استارت آپ ها استفاده بکند برای اینکه این فعالیت با فناوری‌های برتر پیش ببرد.

وی درباره نوع طراحی این فناوری هم گفت: ما باید همه خدماتی که بین خریدار و فروشنده است را شناسایی کنیم و هیچ حلقه مفقوده  باقی نماند و آنرا بدهیم استارت آپ طراحی کند .

وی در توضیح اینکه استارتاپ ها چکار کنند؟ گفت:

اولین کار سرچ کردن

دومین مرحله فرایند دادن اطلاعات کامل به طرفین (شناسنامه) یعنی با جزئیات کامل

در مورد مسکن هیچ کتابچه ای وجود ندارد که فرآیند ساخت آن چگونه است

عباس برتینا رئیس هیئت مدیره شرکت استارت آپی ملکانا هم در برنامه چشم انداز اقتصاد گفت: ما یک سوال بنیادین داریم اگر بخش سنتی موفق بوده، اگر حذف قیمت‌ها موفق بوده چرا ما در چهل سال نتوانستیم قیمت ها را ساماندهی کنیم .

وی درباره اینکه چرا فناوری به حوزه مسکن ورود پیدا نکرده گفت: اولین بحث مقاومت شدید بخش سنتی است.

در حوزه قانون گذاری باید به صورت جدی وارد بشویم و نیاز به اصلاح دارد و باید دید ذی نفعان آن چه کسانی هستند.

 ما نمونه موفق اجاره داری حرفه ای در کشور آلمان داریم که به صورت خوب این حوزه را پیش می برند و با توجه به یکپارچه بودن که مورد تاکید است و توانسته به یکی از بازارهای مسکن کم تورم دردنیا تبدیل شود.

این فعال کسب و کار دانش بنیان گفت: تنها راه موفقیت اجاره داری حرفه ای اصلاح قانون مدیریت بخش دولتی و در نهایت اجرای آن توسط استارت آپ هاست.

وی گفت: ما نیاز به قانون جدیدی داریم چون قانون نظام صنفی کل اصناف کشور را پوشش می دهد و نمی تواند نیاز بخش تخصصی مسکن را برآورده کند.

آقای اسماعیل حسین زهی نماینده مجلس و عضو کمیسیون عمران هم گفت: اصلاح قوانین در حوزه اجاره و موجر نیاز جامعه امروز است.

ما قوانین در برنامه ها داریم درباره مدیریت واحد شهری و دستگاه های خدماتی که متولی آن شهرداری مثل قبل املاک زیر نظر آنها باید باشد.

باید با طرح مطالعاتی اینها ساماندهی شود و قانون مورد نیاز برای آن اصلاح شود.

وی افزود: مدیریت شهری می تواند این کار را بکند .

این عضو کمیسیون عمران مجلس هم وعده داد که پیگیر اصلاح قانون مشاوران املاک در این کمیسیون باشد.

آقای محتشم عضو هیئت مدیره انبوه سازان تهران در آخر برنامه به این موضوع اشاره کرد که تا عرضه زیاد نشود و تولید بالا نرود نمی توان دنبال راهگشا بود.

آقای محتشم افزود: برای اجاره داری حرفه ای لزوما دولت باید با شهرداری و استفاده از اراضی ساخت و ساز کنند. تولید باید توسط دولت و شهرداری ها اراضی در اختیار با حداقل مشاعات و واحدهای ارزان قیمت کوچک سازی ساخت و ساز کنند .

این فعال حوزه ساخت و ساز گفت: تولید باید توسط دولت و شهرداری در واحدهای کوچک انجام بشود با شرط و شروطی که زمین با اقساط در دراز مدت پولش را بدهند یا اجاره بدهند.

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید