«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروزیکشنبه 1400/02/26پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

شبکه ایران کالا


چشم انداز اقتصاد - اجاره‌داری حرفه‌ای و ساماندهی مشاوران املاک

میهمانان امشب برنامه چشم انداز آقایان دکتر اولاد اقتصاددان، مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور، دکتر ابوالفضل مشکینی عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس و شاهین پور محقق و پژوهشگر تاریخ معاصر در برنامه چشم انداز با مجری برنامه دکتر پرویزیان در خصوص اجاره داری حرفه ای در کشور به تبادل نظر پرداختند

دکتر اولاد اقتصاددان در گفتگو با شبکه ایران کالا در پاسخ به سوال مجری مبنی بر اینکه خدمات فنی که مشاورین املاک حرفه ای انجام می دهند چیست گفت: مشاورین املاک فلسفه وجودیشان کاهش هزینه های مبادلاتی و مچ کردن عرضه کننده و جستجو کننده است.

وی افزود: بنگاهی اقتصادی است که تمامی خدمات لازم در نقل و انتقال املاک از صفر تا صد به مراجعه کننده ارائه دهد.

دکتر اولاد تصریح کرد: گرفتن اطلاعات فنی از ساختمان، خدمات اجتماعی و عمومی منطقه و ... که مشاوران به خریدار یا اجاره کننده ارائه می دهند و به دلیل اینکه پروسه خرید مسکن طولانی است نگرانی هایی برای خریدار بوجود می آید.
وی با بیان این که خریدار گاهی نیاز دارد مشاوره های حقوقی وفنی دریافت کند تأکید کرد:  این موضوعات خلاء هایی است که که در حوزه املاک و مشاورین ما وجود دارد.

دکتر اولاد ادامه داد: بنگاه مشاور باید با متقاضی در ارتباط باشد و تنها خریدار یا اجاره کننده باید موارد پیدا شده را به متقاضی ارائه دهد و در وقت و هزینه افراد صرفه جویی شود و در ازای آن برای دادن هر بخش از خدمات هزینه مشخصی دریافت کند

وی با اشاره به این که بنگاه دار هر مقدار بتواند هزینه مبادلاتی خریدار یا اجاره کننده را کاهش دهد می تواند تقاضای حق الزحمه بیشتری کند گفت: آیا تفکری برای بهبود شرایط اجاره داری و حرکت به سمت حرفه ای شدن وجود دارد یا نه؟

دکتر اولاد معتقد بود صنف مشاورین املاک یک فعالیت بسیار ضروری و مهم است و بحثی در این موضوع نیست اما باید دید به دنبال بهبود و تخصصی شدن فعالیت این صنف هستیم؟

اولاد ادامه داد: یکی از موانع اصلی نوع نرخ گذاری است و بنگاهها باهم رقابت ندارند به طوری که هیچ فرقی بین بنگاهی که خدمات خوب می دهد و نوآوری دارد و مشاورین املاکی که هیچ خدماتی ارائه نمی دهند نیست و هر دو به یک میزان حق الزحمه دریافت می‌کنند.

این استاد اقتصاد معتقد بود مشاوران املاک باید زیر نظر شهرداری ها باشند و این بهترین حالت موجود است؛ مشاورین املاک باید رقابتی و درجه بندی شوند و نرخ های آن ها بر اساس خدمات ارائه شده باشد.

دکتر ابوالفضل مشکینی عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس میهمان تلفنی برنامه چشم انداز گفتدر سیستم راه و شهرسازی اعتقادی بر اجاره داری نیست به دلیل اینکه حتی یک اتاق هم در این وزارتخانه به اجاره داری تخصیص داده نشده است.

وی افزود: در کشورهایی که اجاره داری حرفه ای را دنبال می کنند چیزی که به نام اجاره داری حرفه ای گفته می شود تولید مسکن برای اجاره است و شیوه های مختلفی دارند.

دکتر مشکینی با بیان اینکه در همه جای دنیا ساخت و ساز سودده نیست بنابراین دولتهای ملی و محلی از سیستم اجاره داری حمایت می کنند گفت: باید مسیری برای اجاره داری حرفه ای ایجاد شود.

وی ادامه داد: اتحادیه املاک کشور ما یکی از توانمند ترین اتحادیه ها نسبت به دیگر اتحادیه های کشور است و بیشتر مشاوران املاک از مهندسان عمران و مشاوران حقوق برخوردارند.

دکتر مشکینی با اشاره به این که در همه صنوف مشکلات و سودجویان وجود دارد اظهار داشت: در مشاوران املاک آمادگی پذیرش نوآوری وجود دارد و مهم تصمیم گیری دولت و اقدام به این امر و ورود به این حوزه برای تغییر شرایط مشاورین املاک است.

وی با اشاره به این نکته که سیستم مشاوران املاک ما در حوزه وزارت سمت احساس عقب ماندگی از اطلاعات روز دنیا را نکرده اند خاطر نشان کرد: در این حوزه نیاز به بازنگری شیوه های گذشته و ایجاد شیوه های جدید داریم به نحوی که چشم انداز مشاوران املاک تغییر کند و زیربنایی باید ایجاد شود و به مرور زمان این مسیر تکمیل شود.

دکتر مشکینی با اشاره به این موضوع که در شهرهای مختلف کوچک و بزرگ شهرداری هیچ اختیاری ندارد و دولت بزرگ قدرتمندی است که وجود دارد تصریح کرد: تازمانی که نیاز به تغییر را احساس نکنیم مشکل حل نخواهد شد.

مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور نیز گفتوقتی قانون در این زمینه نداریم نباید در این خصوص صحبت کنیم. در کشورهای پیشرفته وقتی منزل را به املاکی سپرده باشین حتی اگر به برادر خود همان خانه را بفروشید باید حق الزحمه مشاور املاک را بدهید.

وی با بیان اینکه در کشورهای پیشرفته مشاوران باید حد اقل 6 ماه دوره ببینند اظهار داشت:داشتن شناسنامه ساختمان باید الزامی شود تا همه مشخصات ساختمان مشخص باشد و تازمانی که شناسنامه‌ای  نیست نمیتوان مشاوره داد.

وی افزود 135 هزار مشاور املاک در کشور داریم که بیشتر انها تحصیلات لازم را دارند به طوری که بیش از  3600 راهنمای تحصیل کرده در این حوزه داریم که به صورت حرفه ای در حال فعالیت هستند.

قلی خسروی گفت: تلاش مشاوران املاک این است که پیشرفت در این حوزه صورت بگیرد ولی قانون نظام صنفی باید تغییر کند و فرهنگی ایجاد کنیم که هر فروشنده یا خریدار تنها با یک مشاور کار کند  و به چندین بنگاه مراجعه نکند.
شاهین پور محقق و پژوهشگر تاریخ معاصر ایران نیز به تحلیل سوابق تاریخی اجاره داری در کشور پرداخت و اظهار داشتدر سال 1307 کفیر بلدیه تهران قوانینی را اعلام می کند و قانون نظام صنفی برای اولین بار در همین سال ایجاد می شود.

شاهین پور افزود: در سال 1307 پررنگ ترین اعلان های روزنامه ها مربوط به املاک و مستغلات تهران هستند و در آن زمان اجاره ها در روزنامه اعلام میشود و زیر نظر بلدیه یا همان شهرداری قرارداد نوشته می شود ولی به مرور زمان اجاره داری از زیر نظر شهرداری یا همانبلدیه خارج شده است.

شما مخاطبان گرامی می توانید فایل کامل ویدئویی این برنامه را در تارنمای شبکه ایران کالا و در پیوست همین خبر مشاهده کنید./

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید