«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروزیکشنبه 1400/02/26پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

شبکه ایران کالا


اجاره داری حرفه ای و ساماندهی مشاوران املاک

دربرنامه سه شنبه شب چشم انداز اقتصادی ، آقایان محمود اولاد اقتصاددان، ابوالفضل مشکینی عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس، مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاورین املاک کشور، مهدی صادقی شاهدانی رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق , غلامرضا شریعتی عضو کمیسیون عمران مجلس در خصوص اجاره داری حرفه‌ای به بحث و گفتگو پرداختند.

آقای مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاورین املاک کشور در ابتدای این برنامه گفت: این صنف کار دلالی و عاملیت انجام می دهد و اگر چکی برگشت بخورد و سایر اختلافات پیش بیاید به این صنف مربوط نمی شود.

مصطفی قلی خسروی افزود: هر وقت ملک گران می شود تقصیر را به گردن املاک می اندازند ولی اگر ارزان شود و سایر اتفاقات مسکن رخ دهد ما هیچ نقشی نداریم.

رئیس اتحادیه مشاورین املاک همچنین گفت: به علت همکاری نکردن ثبت طرح کاداستر اجرا نشد.

در ادامه آقای اولاد کارشناس مسکن درباره استاندارد اجاره داری حرفه ای گفت: گزارش ساماندهی مشاورین املاک همه ابعاد قضیه را بررسی کرده که تضاد منافع کجاست و عملکرد بنگاه ها به چه صورت است.

سیستمی که شکل گرفته براساس قوانین و مقررات حالتی ایجاد کرده که اثرگذاری آن روی هزینه های مبادلاتی خیلی بالا نیست و می توان آنها را اصلاح کرد. سناریوهایی که برای آن کار پیش بینی شده از نوع نرخ گذاری و درصد قیمت آن ، عرضه و تقاضا همه تحلیل شده و برای آن راه حل ارائه شده است و در نتیجه به این رسیدیم که وزارت راه و شهرسازی در املاک نقشی ندارد و این بخش زیر نظر وزارت صمت است.

آقای صادقی شاهدانی هم در خصوص بازار اجاره گفت : ما در این بازار مقوله‌ای داریم که اگر در آن تخصص نداشته باشند مسائلی برای موجرین و مستاجرین ایجاد کنند. مشکلات اغلب به جایی برمی گردد که قرارداد به صورتی نوشته شده که اگر بخواهد به مصالحه کشیده شود وجود ندارد . یا اگر دیگری متوجه شود که اگر به دادگاه برود و طرف مقابل نتواند احقاق حق بکند. قرارداد اجاره مشاهده شده که گاهی شهود به تعداد کافی نبوده و فرد دچار مشکل شده است.

دکتر صادقی شاهدانی افزود: اگر بازار مسکن و به ویژه بازار اجاره را خوب ساماندهی کنیم هم نگرانی مستاجرین حل خواهد شد و هم نگرانی موجرین . اگر بازار کامل باشد و در آن انحرافات وجود ندارد و در آن بستر مناسب فراهم است این بازار نفع همه را در برخواهد داشت و هم از آن راضی بیرون می روند.

وی گفت : بخشی از افزایش اجاره بحث روانی است و شرایط روحی بیشتر از شرایط واقعی نرخ اجاره مسکن را تحت تاثیر منفی خود قرار می دهد.

دکتر صادق همچنین گفت : بحث بازار مسکن مربوط به اقتصاد است که باید کمیسیون اقتصادی مجلس به آن توجه کند. وقتی صحبت از عرضه و اجاره داری می شود نگاه مکانیکی به آن می شود .

دکتر صادقی افزود : فضای مجازی می تواند بسیاری از هزینه های مشاوران املاک را کاهش دهد

ابوالفضل مشکینی عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس هم در این باره گفت: اتحادیه مشاوران املاک اجرا کننده هستند و سیاست گذار نیستند بنابر این اگر ما سیاست‌هایمان با ظرفیتمان نخواند همین اتفاقات می افتد. ما برای هر صنفی برنامه داریم غیر از بخش مستاجران . در ادبیات برنامه ریزی دنیا وقتی می گوییم توانمندسازی یعنی تک تک خانوارها را توانا کنیم تا از مجموعه آنها افراد توانمند ایجاد  شود. وقتی در نظام دولتی ما هنوز به این نرسیده اند که سی یا چهل درصد شهروندان کشور اجاره ای هستند ، هیچ بخشی به این افراد اختصاص نداده اند. در بحث اجاره‌داری حرفه ای ما هنوز به سیاست تشویقی نرفته ایم و اغلب سیاست تنبیهی در نظر گرفته ایم.

به اعتقاد من با اجاره 99 ساله اون حس مالکیت به فرد داده نمی شود. در عرف ما مالیکت بر عرصه و اعیان شیرین است . باید نهاد اجاره داری در کشور ایجاد شود و باید نهادی ایجاد کنیم به عنوان اجاره داری و در قانون ساماندهی این امر دیده شده است.

آقای شریعتی عضو کمیسیون عمران مجلس هم در ادامه برنامه گفت: در زمانی که بستر مشاورین املاک به وجود آمده اند مشکلات امروزی وجود نداشته است. اما امروز تامین نیازما در حوزه مسکن با گذشته تفاوت بسیار پیدا کرده است.

در گذشته روابط موجر و مستاجر این روابط پیچیده وجود نداشته و شرایط کنونی ما را به این سمت می برد که حوزه مشاورین املاک را ساماندهی کنیم.

وقتی ما از اجاره داری حرفه ای صحبت می کنیم با وظیفه مشاورین املاک تفاوت اساسی دارد .  الان متاسفانه قانون قوی و اطمینان بخش برای حوزه مستاجرین و مالکین وحود ندارد. در حوزه مسکن اجاره ای قیمت های متفاوت مشاهده می شود.

وی در پایان وعده داد در کمیسیون عمران پیگیر مشکلات اجاره باشد

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید