«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروز جمعه 1399/10/26پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

شبکه ایران کالا


چشم انداز اقتصاد - وام مسکن نوش داروی...

میهمانان برنامه آقایان محمود اولاد اقتصاددان، محمد سرگزی عضو کمیسیون عمران مجلس، قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور و محمد باقری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص شرایط پرداخت وام ودیعه مسکن با مجری برنامه دکتر پرویزیان گفتگو و تبادل نظر کردند.

محمود اولاد اقتصاددان در گفتگو با برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا  گفت: گفته شده 20 هزار میلیارد تومان از منابع حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا به تسهیلات ودیعه مسکن اختصاص داده شده است.

وی افزود: با توجه به اطلاعات موجود وام به نام مستأجر در اختیار موجر قرار می گیرد و مستأجر تنها سود این وام را پرداخت می کند و در انتهای سال اصل وام به بانک برگردانده می شود.

اولاد تصریح کرد: رئیس بانک مرکزی اعلام کرده مشمولین در صورت تمایل می توانند این تسهیلات را با سود 12 درصد به صورت 36 ماهه دریافت کنند و در طول این مدت اصل و سود این وام را برگردانند.

این اقتصاددان در ادامه گفت: آقای همتی معتقد است اگر قرار باشد اصل مبلغ به بانک بازگردانده نشود عملا بخش عمده ای از منابع بانک از جریان خارج می شود.

اولاد با اشاره به این که تا کنون هیچ توضیحی برای ضمانت بازگرداندن اصل این وام مطرح نشده اضافه کرد: در عین حال که این حرکت از نظر تنوع بخشی به انواع وام می تواند خوب باشد اما با توجه به این که این نوع تسهیلات یارانه ای است یعنی مابه التفاوت نرخ بهره این وام و بانک‌ها باید توسط دولت صورت بگیرد باز می توان در این خصوص صحبت کرد.

اولاد اضافه کرد: متأسفانه این گونه طرح ها بدون مطالعه و کارشناسی اعلام می‌شود و دولت حاضر نیست حتی کمترین هزینه ای برای مطالعه بکند و بعد طرح را ارائه بدهد.

محمد سرگزی عضو کمیسیون عمران مجلس میهمان تلفنی برنامه گفت: فلسفه پرداخت این وام افزایش توان مستاجران است اما این که پرداخت این وام به کاهش مبلغ اجاره و یا رهن کمک می کند دلیل منطقی ندارد.

وی افزود: این تسهیلات می تواند بخشی از توان مستأجران را افزایش دهد که بتوانند ملکی را به اجاره در بیاورند اما شرایطی که برای پرداخت این وام گذاشته شده دایره افرادی که می توانند این وام را دریافت کنند را کوچک کرده به طور مثال افراد زیادی وجود دارند که از سال 84 خرید یا فروش ملک داشته اند اما با توجه به شرایطی که برایشان پیش آمده اکنون توانایی تأمین مسکن را نداشته باشند.

سرگزی با بیان این نکته که قطعا با مبلغ 50 میلیون تومان حتی در جنوب شهر هم نمیتوان مسکن تهیه کرد گفت: معتقدم این تسهیلات تنها می تواند 10 درصد مشکل اجاره بها و مسکن را حل کند.

این نماینده مجلس در پاسخ به سوال مجری که پرسید گفته می شود همین طرح موجب افزایش ودیعه شده است گفت: دو نقطه نظر وجود دارد یکی کاهش میزان اجاره و دیگری افزایش میزان ودیعه مسکن که به نظر بنده نظر اول فاقد منطق است اما در خصوص افزایش میزان اجاره بها ممکن است این وام حتی به تثبیت شرایط موجود و گرانی اجاره بها کمک کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس تأکید کرد: اگر این طرح با تمام ابهاماتی که دارد به بهترین شکل ممکن نیز اجرا شود مقطعی است و تازمانی که در دو حوزه تولید مسکن و نظام عرضه و تقاضا را تنظیم نکنیم هر ساله همین مشکل را خواهیم داشت دوم این که مسکن باید از حوزه کالای سرمایه ای به کالای مصرفی تبدیل شود یعنی نگهداشت یک خانه خالی برای مالک توجیه اقتصادی نداشته باشد.

قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور میهمان دیگر این برنامه گفت: همین که زمزمه پرداخت تسهیلات این وام به گوش رسیده برای مردم انتظار ایجاد کرده است.

وی افزود: اگر قرار باشد تسهیلات پرداخت شود باید با کارمزد 4 درصد باشد نه اینکه برای بانک ها یک محل درآمد درست کنند.

قلی خسروی با اشاره به این که تبعات مثبت طرح بیشتر است اظهار داشت: این تنها یک مسکن موقتی است و چاره کار صنعتی سازی اجاره است.

.محمد باقری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: مشکل اساسی این است که در دولت کنونی و دولت‌ها و مجلس‌های گذشته و حتی شاید همین مجلس طرح جامعی برای تأمین مسکن افراد وجود نداشته و ندارد.
وی افزود: تا زمانی که برنامه خاصی برای مسکن نداشته باشیم این مشکل حل نخواهد شد و مجلس باید دولت را مکلف کند که برای تأمین مسکن افراد طرح جامعی داشته باشد.

باقری با بیان این که مبلغ 50 میلیون تومان برای تهران و 30 میلیون تومان برای شهر‌های دیگر تمسخر آمیز است تصریح کرد: این مبالغ دردی از اقشار آسیب پذیر کم نمیکند.

این نماینده مجلس معتقد بود این مبلغ برای تهران حداقل باید صد میلیون تومان در نظر گرفته می‌شد و بازپرداخت آن به گونه ای بود که در نهایت این مبلغ برای مستأجران یک پس انداز محسوب شود.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: متأسفانه دولت بدون درنظر گرفتن تبعات تصمیماتش ابتدا مسائلی را عنوان می کند و خود انتشار این گونه اخبار مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد که در این حوزه قطعا توقع موجران را بالا خواهد برد و بازار مسکن را دچار تلاطم خواهد کرد.

باقری در واکنش به پیامک بیننده ای که گفته بود دولت بازار ارز و خرید مسکن را بهم ریخته بود و تنها بازار اجاره مانده بود که آن را هم بهم ریخت و اگر دولت بازار را به حال خودش رها کند تعادل در بازار بهتر ایجاد خواهد شد گفت : من هم معتقدم بازار و همه حوزه ها اگر مردمی باشد بهتر اداره خواهد شد و متأسفانه به مردم اعتماد نکردیم.

شما مخاطبان عزیز می توانید مشروح این گفتگو را در فایل ویدئویی پیوست این خبر مشاهده کنید.

 

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید