«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروز چهارشنبه 1399/11/01پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

خبرگزاری اتاق اصناف تهران


مصطفی‌قلی خسروی، رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران: شناسایی خانه‌های خالی کار سختی است/ دولت با تشکیل صندوق حمایتی مسکن، تمام عایدات درآمدهای مالیاتی را صرف هزینه‌های ساخت مسکن ملی کند

رییس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران گفت: یکی از راه‌های شناسایی خانه‌های خالی سرکشی به همه واحدهای مسکونی شهر است که درصد خطای بالایی دارد.

رییس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران گفت: یکی از راه‌های شناسایی خانه‌های خالی سرکشی به همه واحدهای مسکونی شهر است که درصد خطای بالایی دارد.

مصطفی‌قلی خسروی، رییس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران درباره راه‌های شناسایی خانه‌های خالی اظهار کرد: یکی از معیارهای خانه‌های خالی، سرکشی به همه واحدهای مسکونی شهر است. این کار هم زمان زیادی می‌برد و هم درصد خطای بالایی دارد.

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران افزود: ممکن است برخی افراد که خانه خالی نگهداری می‌کنند برای این‌که نشان دهند خانه‌شان خالی نیست هفته‌ای یکبار به خانه خود سرزده و مقدار مشخصی آب، برق و گاز مصرف کنند که طبیعتا کار چندان سخت و پیچیده‌ای نیست.

خسروی به مالیات بر عایدی سرمایه اشاره کرد و ادامه داد: در ایران مسکن به عنوان یک بازار سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود و اگر افراد به سود این بخش اطمینان نداشته باشند وارد این بازار نمی‌شوند که طبیعتا می‌تواند مشکلاتی مانند کاهش تولید را ایجاد کند. این در حالی است که در بسیاری از کشورهای دنیا، مسکن به عنوان یک کالای مصرفی شناخته می‌شود. در حالی که مسکن در ایران در حال حاضر به یک کالای سرمایه‌ای تبدیل شده است.

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران تصریح کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد کاهش تولید مسکن در طول سال‌های گذشته توسط بخش خصوصی، به دلیل بی‌توجهی دولت و همچنین سودآوری بازارهای موازی مانند طلا، سکه، ارز و بوده است. برای همین بسیاری از پیمانکاران و فعالان صنعت ساختمان با وجود اعلام آمادگی برای ساخت مسکن نتوانستند کاری از پیش ببرند.

به گفته وی، اکثر خانه‌های خالی در مناطق لوکس‌نشین تهران و سایر استان‌ها بوده و اجرای این طرح تاثیری بر قیمت مسکن و حتی بازار اجاره نخواهد داشت؛ چرا که بازار اجاره و مسکن قیمت مشخصی ندارند که افراد بر این اساس بخواهند اعداد و ارقام موجود را برای عدول از سقف قیمتی بررسی کنند. ضمن این‌که باید توجه داشت خانه‌های خالی صرفا متعلق به افراد عادی نیست و ردپای دستگاه‌های دولتی نیز در این بخش دیده می‌شود.

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران به کیفیت خانه‌ها در کلانشهرها اشاره کرد و گفت: در برخی مناطق تهران ممکن است دو خانه با سال ساخت یکسان، اما با قیمت‌های مختلف به فروش برسد که این موضوع به امکانات جانبی ساختمان بازمی‌گردد، از این رو استعلام قیمت منطقه‌ای نیز خیلی دقیق نیست.

وی به لزوم اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی تاکید کرد و گفت: اگرچه قانون مالکیت می‌گوید اختیار ملک با دارنده آن است، اما نباید از این قانون چنین برداشتی شود که فرد می‌تواند احتکار کند. به نظر می‌رسد صاحبان خانه‌های خالی باید برای واحدهایی که عرضه نمی‌کنند مالیات پرداخت کنند.

خسروی با بیان این‌که دولت برای اجرای هر قانونی ابتدا باید از خودش شروع کند، تاکید کرد: دولت با تشکیل صندوق حمایتی مسکن، می‌تواند تمام عایدات حاصل از درآمدهای مالیاتی مسکن و ارزش‌افزوده را صرف هزینه‌های ساخت مسکن ملی یا راه وترابری کند، اما ظاهراً دولت، واریز این عوایدی به شهرداری را مناسب‌تر تشخیص می‌دهد.

 

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید