«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروز سه شنبه 1399/10/30پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

وطن امروز


رئیس اتحادیه مشاوران املاک در گفت و گو با (( وطن امروز)) : قیمت مسکن با این دستورات کنترل نمی شود

کارشناس مسکن در گفت وگو با (( وطن امروز)) :  طرح دولت موجب رونق قراردادهای غیررسمی و پرداخت های بدون فاکتور می شود

گروه اقتصادی: جهش قیمت مسکن و اجاره بها در چند ماه اخیر، فشار زیادی به مردم برای تامین مسکن ملکی و استیجاری وارد کرده است. شیب افزایش قیمت چنان زیاد بود که تنها طی ۲ ماه منتهی به پایان خرداد سال جاری، قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران ۲3 درصد و در 6 ماه گذشته 50 درصد افزایش یافته است. افزایش قیمت مسکن و اجاره بها در کنار رکود تحمیلی ناشی از کرونا و افت درآمد مردم، باعث تشدید فشار تورم بر جامعه شده است. دولت که پس از 7 سال هیچ برنامه خاصی برای ساماندهی بازار مسکن نداشت، اقدام به تعریف و اجرای برنامه هایی برای کنترل بازار مسکن و اجاره بها کرد. یکی از این اقدامات، تعیین سقف افزایش اجاره بها در مناطق مختلف کشور بود. طبق تصمیم دولت، حداکثر میزان مجاز افزایش اجاره بها در شهر تهران ۲5 درصد، در سایر کلانشهرها ۲0 درصد و در سایر شهرها 15 درصد تعیین شد. این تصمیم اما با انتقاد بسیاری از کارشناسان این حوزه مواجه شد. رونق گرفتن قراردادهای غیررسمی، امتناع مالکان از عرضه واحدهای خود در بازار اجاره و در نتیجه تشدید فشار عرضه بر قیمت ها از جمله مهم ترین محورهای انتقاد کارشناسان به این تصمیم دولت بود. با این حال روز گذشته وزیر راه و شهرسازی، طرح دولت برای تعیین سقف اجاره بها را موفق خواند.  سقف تعیین شده برای اجاره بها رعایت شد محمد اسلامی در رابطه با طرح دولت به خبرنگاران گفت: مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، بازار پرالتهاب و حباب دار اجاره مسکن را مهار و کنترل کرد. وی تصریح کرد: بر اساس گزارش روزانه اتحادیه املاک به وزارت راه و شهرسازی، در همه شهرها از دستورالعمل عدم عبور از سقف تعیین شده اجاره بها، تبعیت کرده اند و ما این موضوع را مدام رصد می کنیم. وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: معاملات اجاره مسکن که در سامانه ثبت شده است، نشان می دهد این مصوبه رعایت شده است و مردم هم رضایت زیادی دارند. ادعای وزیر راه و شهرسازی مبنی بر اثربخشی طرح دولت اما با انتقادهایی مواجه شد.

مصطفی قلی خسروی در تشریح تاثیر مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر تعیین سقف افزایش نرخ اجاره بها بر بازار مسکن اظهار داشت: قیمت مسکن با این دستورات کنترل نمی شود و این قوانین به عنوان مسکن عمل می کند. ما باید صنعت ساختمان را از مدل سنتی به صنعتی تبدیل کنیم. همچنین میزان ساخت و سازها را هم باید افزایش دهیم، زیرا اگر میزان ساخت و سازها با افزایش تقاضای مسکن متناسب نباشد، شاهد کمبود مسکن و افزایش قیمت آن خواهیم بود. به همین خاطر مجلس، دولت را موظف کرده است ساالنه یک میلیون مسکن جدید بسازد. وی افزود: چند نفر از مستاجران در تهران با بنده تماس گرفتند و گفتند ما با صاحبخانه به توافق رسیده بودیم که اجاره بها را به میزان 15 درصد افزایش دهیم اما پس از اعالم این قانون توسط ستاد ملی مبارزه با کرونا، صاحبخانه گفته است به دلیل تصویب افزایش ۲5 درصدی قیمت اجاره بها باید نرخ اجاره بها را ۲5 درصد اضافه کنیم و دیگر 15 درصد مورد قبول نیست، البته بنده مخالفت کردم و گفتم چون توافق شده تا سال دیگر نمی توانید بیشتر از مبلغی را که توافق کردید اضافه کنید. رئیس اتحادیه مشاوران امالک درباره چگونگی تصویب این مصوبه بیان کرد: ما در جلسه ای که خدمت آقای جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور بودیم، ایشان گفتند که قرار است تعیین نرخ دستوری برای افزایش اجاره بها را به تایید سران قوا برسانیم و پس از آن مصوبه اش را از طریق ستاد ملی مبارزه با کرونا اعالم کنیم تا موجر حق شکایت کردن از مستاجر را نداشته باشد. قلی خسروی در رابطه با نحوه نظارت بر این مصوبه گفت: نظارت در همه کارها وجود دارد و کنترل نرخ اجاره بها از این قاعده مستثنا نیست اما ما مخالف دخالت کردن در کار مردم هستیم و اینکه شخصی بخواهد کمتر یا بیشتر از نرخ مصوب خانه اش را اجاره بدهد به دولت ارتباطی ندارد. وی افزایش سطح قیمت مسکن و اجاره بها را عاملی برای کوچ جمعیت به سکونتگاه های غیررسمی خواند و گفت: با افزایش قیمت ها کوچ مردم به سمت شهرک های اقماری و شهرهای اطراف زیاد می شود. متاسفانه کسی که امروز وضع اقتصادی او نسبت به قبل بدتر شده، ناچار است به سمت محله های پایین تر و خانه های کوچک تر برود.

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید