«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروز پنج شنبه 1399/11/02پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

خبرگزاری اتاق اصناف تهران


مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران: کاهش ۵ درصدی کل قراردادهای مبایعه نامه در کشور/ خرید و فروش مسکن روند عادی دارد/ قیمت مسکن در بازار با طرح های فعلی فروکش نمی کند

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با بیان اینکه خرید و فروش مسکن روند عادی دارد گفت: توصیه بنده به متقاضیان واقعی مسکن این است که اگر قصد خرید مسکن دارند اقدام کنند و منتظر اخبار و سایر حواشی نباشند.

 رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با بیان اینکه خرید و فروش مسکن روند عادی دارد گفت: توصیه بنده به متقاضیان واقعی مسکن این است که اگر قصد خرید مسکن دارند اقدام کنند و منتظر اخبار و سایر حواشی نباشند.

مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با اشاره به اینکه خرید و فروش مسکن بر خلاف تمام موارد اعلام شده مبنی بر کاهش خرید و فروش مسکن روند عادی دارد و متقاضیان واقعی مسکن برای خرید مسکن اقدام می کنند،گفت: بنده به عنوان رئیس اتحادیه املاک هیچگاه به خریداران و یا فروشندگان مسکن توصیه نکرده ام که مسکن بخرند و یا واحد مسکونی خود را بفروشند. متقاضیان واقعی اگر قصد خرید دارند به حواشی و اخبار توجه نکنند و هر کاری که صلاح خودشان است انجام دهند.

وی افزود: طبق آخرین معاملات انجام شده و به ثبت رسیده در سامانه املاک میزان قراردادهای ثبت شده در کشور نشان می دهد که ۵ درصد کاهش داشته است.

خسروی گفت: از اول فروردین ۹۸ تا ۲۰ تیرماه ۹۸ میزان کل قراردادهای ثبت شده در شهر تهران ۳۲ هزار و ۸۵۲ مبایعه نامه و ۴۹ هزار و ۹۶۲ اجاره نامه بوده است. از اول فروردین ماه ۹۹ تا ۲۰ تیر ماه جاری نیز کل قراردادهای ثبت شده در تهران ۸۱ هزار و ۵۸۲ مورد و ۴۱ هزار و ۶۱۳ اجاره نامه بوده است. این آمارها به خوبی نشان می دهد که در شهر تهران میزان قراردادها و اجاره نامه ها کاهش داشته است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک ادامه داد: بازار مسکن این روزها روند عادی خود را دارد اما به هر حال وقتی قدرت خرید مسکن کاهش یابد و متقاضیان توان خرید مسکن نداشته باشند روند معاملات کاهش می یابد. باز هم تاکید می کنم که املاکی ها هیچگاه به دنبال افزایش قیمت نبوده و نیستند.

مدت هاست که موضوع پرداخت وام ودیعه مسکن به مستاجران سر زبان مسئولان این حوزه است و این سوال بین مستاجران مطرح می‌شود که گیرنده این وام مستاجر است یا مالک و اصلا کدام مستاجران مشمول دریافت هستند.
در همین رابطه  خسروی با بیان اینکه اجرای طرح هایی برای مستاجران توسط دولت در قالب پرداخت تسهیلات و یا تعیین سقف و کف قیمتی تنها مسکنی برای این حوزه است گفت: راهکار اصلی برای کنترل قیمت‌ها در بازار مسکن اینها نیست و باید سعی کنیم صنعت اجاره‌داری را و صنعت ساختمان سازی را از حالت سنتی به سمت صنعتی سازی هدایت کنیم.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با اشاره به اینکه دولت باید طرح مسکن استیجاری را در ایران همانند کشورهای دیگر مانند ترکیه به مرحله اجرایی و عملیاتی برساند ادامه داد: در بسیاری از کشورها هر ۱۵ روز یکبار شاهد ساخت برج های جدید هستیم بنابراین در کشور ایران هم باید این طرح ها به مرحله اجرایی و عملیاتی برسد.

او توضیح داد: در کشور ترکیه دولت با همکاری شهرداری ها اقدام به ساخت واحدهایی برای مستاجران و یا تازه عروس دامادها کرده تا از طریق این طرح ها بتوان بازار مسکن به ویژه اجاره را کنترل کنند.

رییس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اینکه برای کنترل بازار مسکن به ویژه بازار اجاره باید همه نیروها و دستگاهها همکاری های لازم را انجام دهند افزود: هم اکنون شاهد آن هستیم که در این بخش همکاری های لازم دیده نمی شود.

رییس اتحادیه مشاوران با بیان اینکه در این بازار انسجام لازم جهت همکاری در این بخش ها دیده نمی شود افزود: مصوبه تا سقف ۲۵ درصد برای اجاره بها در استان تهران تنها مربوط به اجاره است و مالکان حق ندارند این ۲۵ درصد را برای ودیعه افزایش دهند .

خسروی با اشاره به اینکه باید اقتصاد کشور را در این حوزه تقویت کنیم گفت: مشاوران املاک در حوزه افزایش قیمت هیچ نقشی ندارند و در این زمینه باید تمامی دستگاه ها همکاری های لازم را انجام دهند.

 

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید