«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروز سه شنبه 1399/10/30پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد بازرگانی


رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران در گفتگو با اقتصاد بازرگانی هیایوی بازار مسکن بالاست/رکود عمیق نتیجه گرانی مسکن رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران گفت:هرچه قیمت مسکن گران‌تر شود رکود در خرید و فروش افزایش بیشتری خواهد داشت و در شرایط کنونی فقط هیاهو در بازار بالاست.

مصطفی قلی‌خسروی در گفتگو با
 با بیان اینکه به دلیل شیوع بیماری کرونا تعداد معاملات مسکن کاهش یافته است افزود: توان مردم برای خرید پایین آمده و اقتصاد در خواب است. چنانچه کرونا تمام شود، چندین ماه طول می‌کشد تا کسب و کارها به روال عادی خود بازگردد.
وی ادامه‌داد: به فرض مثال بگویند پراید ۳۰۰ میلیون تومان شده وقتی مردم پول نداشته باشند که بخرند در نتیجه این پراید ۳۰۰ میلیونی گوشه‌ای افتاده و از رده خارج می‌شود. در بخش مسکن هم تا زمانی که تقاضایی برای خرید مسکن وجود نداشته باشد قیمت مسکن نه تنها گران نخواهد شد بلکه انتظار می‌رود روند کاهشی داشته باشد.
قلی‌خسروی عنوان‌کرد: نمی‌دانم بانک مرکزی بر اساس چه آماری اعلام کرده است که شاخص تورم ۳۸ درصد است ولی بر اساس بررسی‌هایی که از قیمت‌های کف بازار بدست آوردیم که نیاز همیشه برای خریدار و فروشنده را تامین می‌کند بخش مسکن از شاخص تورمی که اعلام کرده‌اند بسیار پایین‌تر است.
وی گفت: چهار مولفه اصلی طلا، سکه، ارز، خودرو بر نرخ های دیگر موثر هستند ولی در حال حاضر توان مردم برای خرید کاهش یافته است. طلا و خودرو را می‌توان وارد کرد ولی آیا امکان اینکه قطعه زمینی و ملکی را وارد کنیم وجود دارد؟ یقینا که خیر. مالکیت بحث و بررسی های جداگانه ای دارد که نمی‌شود با خودرو و طلا مقایسه کرد.
رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران با بیان اینکه مولفه‌های زیادی در ساخت مسکن دخیل هستند و هر چه مسکن گران‌تر شود، رکود و کسادی بازار نیز افزایش پیدا می‌کند افزود: قیمت‌ها در بازار مسکن خیلی بالا نرفته فقط هیاهوی بازار زیاد است.
وی از اقدامات دادستانی برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها تشکر کرد و گفت: در هیچ کشور پیشرفته‌ای چنین اقدامی صورت نگرفت. مردم طی سال‌های اخیر با مراجعه به سایت‌های درج آگهی اقدام به فروش کالا و املاک خود می‌کنند و زمانی‌که قیمت مشابه مسکن خود را می‌بینند، قیمت ملک خود را افزایش می‌دهند و این خود سبب آشفته بازاری می‌شود.
رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران تاکید‌کرد: قبل از اینکه سایت‌های خرید و فروش ایجاد شوند وضعیت بازار به‌ویژه بازار مسکن حالت عادی داشت و قیمت‌ها بسیار پایین‌تر بودند.
وی اظهار کرد: این سایت‌ها به‌عنوان کارآفرینی بیشتر هرج و مرج طلبی را روانه بازار می‌کنند.
قلی‌خسروی گفت: برخورد مالکان با مستاجران در این ماه‌های کرونایی خوب بوده و شکایتی از سوی طرفین در این ایام به اتحادیه صورت نگرفته است و بنده به مالکان این توصیه را کردم که با مستاجران خود، راه بیایند. بیش از ۵۰ نفر از مالکان تماس گرفته و اعلام کردند که بدون اینکه اجاره را افزایش دهند قراردادهای خود را تمدید کرده اند.
رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران افزود : هدف همه رسانه‌ها باید بر این مبنا باشد که بتوانیم قیمت‌ها را کاهش دهیم. اصرار برای انتشار اخبار گرانی،خود عامل افزایش قیمت بیشتر  می‌شود

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید