«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروز شنبه 1399/11/04پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

خبرگزاری بازار


رییس اتحادیه مشاوران املاک در گفت و گو با بازار تشریح کرد شرایط جدید بازار مسکن/متقاضیان پارسال به سال جدید کشیده شدند

 

رییس اتحادیه مشاوران املاک با تاکید بر اینکه شیوع ویروس کرونا شرایط جدیدی بر بازار مسکن تحمیل کرده و باید اذعان کرد که در این شرایط رشد قیمت محال است، گفت:ایرانی ها همواره در شرایط سخت به کمک یکدیگر آمده اند بنابراین مالکان در صورت امکان به مستاجران تخفیف دهند.

خبرگزاری بازار- بازار مسکن نیز همانند سایر بازارها و مشاغل بعد از شیوع ویروس کرونا دستخوش تغییر و تحول اساسی شد بطوریکه در اسفند ماه سال گذشته به یکباره میزان خرید و فروش به صفر رسید و این اتفاق در تاریخ بی سابقه بود. حال با توجه به تعطیلی و نیمه تعطیل در آمدن اکثر مشاغل و کارگاههای تولید مسکن به نظر می رسد افت تولید مسکن به شدت بازار مسکن را در اوج فصل نقل و انتقالات دچار یک کمبود عرضه کند و قطعا کمبود عرضه باعث خواهد شد متقاضیان خرید مسکن و یا اجاره واحد مسکونی مورد نظر دچار مشکلات اساسی شوند.

اکثر مشاوران املاک که چند روزی است کسب و کار خود را آغاز کرده اند عنوان می کنند که فایل جدید به هیچ وجه وجود ندارد و هر فایلی که در دفاتر املاک به ثبت رسیده تماما مربوط به سال گذشته است و احتمالا نرخ ها نیز باید تغییراتی داشته باشد.

نقش املاکی ها در ارایه قیمت ها کمرنگ شده است

یکی از مشاوران املاک روز گذشته به خبرنگار خبرگزاری بازار گفت:اگر چه هنوز به آن شکل معامله ای در سال جدید صورت نگرفته است اما برخی از مالکان چه برای فروش و چه برای اجاره عنوان می کنند که باید نرخ های جدیدی در فایل خود به ثبت برسانید چرا که قیمت همه چیز افزایش یافته و مسکن نیز از این افزایش قیمت ها نباید مستثنی باشد.

برخی از املاکی ها نیز این روزها عنوان می کنند که اگر در گذشته نقش کوچکی در ارایه قیمت به مشتریان و متقاضیان مسکن داشتند این روزها تلاش می کنند نقش بی طرف را بازی کنند و هر توافقی که میان مالک و یا خریدار و مستاجر صورت گرفت آنرا اعمال کنند.

نقش املاکی ها در دادن قیمت چیست

مصطفی قلی خسروی رییس اتحادیه مشاوران املاک در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری بازار در پاسخ به این سوال که برخی املاکی ها عنوان می کنند قیمت ها هر چیزی که از سوی مالکان اعلام شود آنرا در دفتر ثبت خواهند کرد و به متقاضی اعلام می کنند، گفت:املاکی ها همواره در تلاش هستند که نقش بی طرف در قیمت ها را داشته باشند و سعی می کنند که نظر نهایی مالک را به خریدار و یا مستاجر نزدیک کنند پس اینکه مالک هر قیمتی بدهد چندان هم نمی تواند عقلانی باشد چرا که به هر حال هر منطقه بسته به شرایط و بسته به وضعیت ملک قیمت مشخصی دارد پس املاکی ها سعی می کنند در خصوص اعلام قیمت نیز مشاوره بدهند.

متقاضیان خرید و فروش مسکن پارسال به سال جدید کشیده شدند

خسروی با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا باعث شد تا بازار مسکن با یک شرایط ویژه مواجه شود، ادامه داد: شرایط کنونی بازار مسکن به خصوص در اسفند ماه یک شرایط ویژه بود که در تاریخ به هیچ وجه سابقه نداشت چرا که در اسفند ماه خرید و فروش مسکن به صفر رسید و این موضوع باعث شد تا بسیاری از متقاضیانی که قصد خرید و فروش مسکن در سال گذشته را داشتند به سال جدید کشیده شوند. البته شرایط جدید بازار مسکن نیز شرایطی نیست که بگوییم قیمت ها افزایشی نخواهد بود.

رییس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اینکه شرایط پیچیده بازار مسکن نشان می دهد که قیمت ها به هیچ وجه قصد رشد ندارد تاکید کرد:قدرت خرید متقاضیان مسکن به گونه ای است که نشان می دهد که بازار مسکن کشش رشد قیمت ندارد.

گزارش های رشد قیمت مسکن را قبول نداریم

وی در پاسخ به این سوال که سال گذشته و در ماههای پایانی سال یعنی بهمن ماه و اسفند ماه گزارش بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی حاکی از رشد قیمت ها بود در حالیکه مدام اعلام می شد بازار مسکن کشش رشد قیمت ندارد؛ اظهار داشت: آن گزارش ها را بارها اعلام کردیم که قبول نداریم چرا که ما در کف بازار هستیم و رشد قیمت را ندیدیم.

خسروی در پاسخ به این سوال که املاکی ها اعلام می کنند فایل اجاره بسیار پایین است آیا پیش بینی عدم رشد قیمت در بازار اجاره را نیز دارید گفت:به هر حال هنوز فصل جابجایی ها نرسیده است اما به هر حال رشد نرخ اجاره بها در هر سال و در اوج جابجایی ها رخ می دهد. اما موضوعی که الان بازار مسکن در شیوع ویروس کرونا با آن مواجه شده است رافت مالکان را بیش از پیش می طلبد.

وی با بیان اینکه ایرانی ها همواره در زمان مشکلات و شرایط سخت به کمک هم آمده اند اظهار داشت:مالکان باید این روزها با مستاجران بیشتر همراهی کنند چرا که برخی از این مستاجران کارگران روزمزد هستند که در زمان شیوع ویروس کرونا کسب و کار آنها دچار مشکل شده است.

مالکیت محترم و در اسلام محترم تر پس طرح تمدید مهلت زمان مستاجران تا شهریور ماه یک دیکته نانوشته است

رییس اتحادیه مشاوران املاک در پاسخ به این سوال که وزارت راه و شهرسازی طرحی را به ستاد مبارزه با کرونا ارایه کرده است که بر اساس آن مالکان زمان تمدید مهلت اجاره را تا شهریور ماه تمدید کنند تاکید کرد:مالکیت محترم است و در اسلام محترم تر پس این طرح یک دیکته نانوشته است که باید منتظر ماند و دید چگونه طرحی خواهد بود. پس باید منتظر ماند و دید این طرح قانونی و لازم الاجرا خواهد بود یا اینکه فقط در حد یک توصیه است.

وی افزود:  در این طرح اگر طرح های تشویقی دیده نشود باید از مالکان درخواست کرد تا مالکان تا آنجایی که می توانند به مستاجران تخفیف دهند و رافت داشته باشند

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید