«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروز سه شنبه 1399/11/07پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

خبرگزاری ایسنا


پیشنهاد افزایش کمیسیون مشاوران به اتحادیه‌املاک ارائه شد

رییس دانشگاه اتحادیه املاک با بیان اینکه تیم کارشناسی و پژوهشی دانشگاه پس از آنالیز هزینه های دفاتر املاک پیشنهاد افزایش حق الزحمه مشاوران به یک درصد را ارایه کرده است، گفت: بعد از تاسیس دانشگاه، سطح سواد اعضای صنف به طور محسوسی افزایش یافته و تا کنون ۴۲۰۵ پذیرفته شده در دانشگاه داشته ایم.

به گزارش ایسنا، محمدعلی عباس زاده دیباور در نشست خبری اظهار کرد: تیم کارشناسی دانشگاه علمی‌کاربردی اتحادیه مشاوران املاک پس از بررسی مسائل مرتبط با بازار مسکن و افزایش هزینه‌های واحدهای صنفی همچون مالیات، عوارض شهرداری، تابلو، پسماند، تجاری، نوسازی، مشاغل، هزینه های مصرفی انشعابات، تبلیغات، حقوق نیروی انسانی، خدماتی،   و ... پیشنهاد داده هریک از طرفین برای قراردادهای بیع یک درصد ثمن معامله را پرداخت کنند.

وی ادامه داد: پیشنهاد دادیم همچنین درخصوص قراردادهای اجاره یک دوم اجاره بهای یک ماه از هر طرف دریافت شود. درخصوص تمدید قرارداد اجاره در صورت افزایش اجاره بها یک چهارم اجاره بها و در صورت عدم افزایش یک ششم اجاره ها از طرفین، درخصوص قرارداد مشارکت در ساخت بر اساس تقویم ارزش موضوع قرارداد قبل از تخریب ۳ درصد از سازنده و نیم درصد ازهریک از مالکین، در صورت تعدد واحدهای پیش از تخریب به ازای هر شش دانگ اضافه یک میلیون به حق الزحمه از سوی سازنده اضافه شود. همچنین متمم قراراد بر اساس آنچه که در قرارداد شرط شده رایگان و متمم خارج از شروط قرارداد، هر متمم ۱۰۰ هزار تومان، قراردادهای چون هبه و صلح در صورت بلاعوض بودن، هر قرارداد ۲۰۰ هزار تومان شود.

رییس دانشگاه علمی کاربردی اتحادیه املاک افزود: از ابتدا تا کنون ۴۲۰۵ پذیرفته شده در این مرکز داشتیم که بیش از ۹۵ درصد به همین کسب و کار مشغول هستند. هم اکنون حدود ۱۵۰۰ دانشجو در رشته های مختلف اعم از کاردانی و کارشناسی داشتیم. طی یک سال گذشته ورودی مهر و بهمن بیش از ۲۵۰ نفر در مقطع کاردانی و بیش از ۱۵۰ نفر در مقطع کاردانی پذیرش داشتیم.

در دهه ۸۰ وکلا حاضر نبودند با حقوق ماهیانه ۱۰ میلیون تومان در اتحادیه کار کنند

عباس زاده با بیان اینکه در دهه ۸۰ وکلا حاضر نبودند با حقوق ماهیانه ۱۰ میلیون تومان به عنوان مشاور حقوقی در واحدهای صنفی حضور پیدا کنند، گفت: حتی رییس اتحادیه از قضات بازنشسته دعوت کرد ولی بیش از سه نفر داوطلب نشدند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم دانشگاهی را تاسیس کنیم. کمیته پژوهشی تشکیل شد و دانشگاههای غیرانتفاعی، آزاد و علمی کاربردی را مورد بررسی قرار دادیم و به جهت رسالت اصلی که دانشگاه علمی کاربردی از جهت کاربردی بودن داشت انتخاب شد؛ چرا که نیروها را بر اساس بازار کار تربیت می کند.

رییس دانشگاه علمی کاربردی اتحادیه املاک اظهار کرد: نهایتا در بهمن ۱۳۹۰ مرکز علمی کاربردی اتحادیه صنف مشاوران املاک تاسیس شد. از همان زمان پذیرش دانشجویان در سه رشته خدمات مالی در واحدهای صنفی، خدمات مشاوره مالی صنوف، خدمات مشاوره ملکی در مقطع کاردانی پذیرش شدند. ابتدا حدود ۲۵۰ نفر دانشجو ثبت نام کردند که بالغ بر ۹۰ درصد آنها از اعضای صنف اتحادیه املاک بودند. رسالت اصلی ما ارتقای سطح سواد اعضای صنف بود. لذا به دنبال جذب حداکثری بودیم. ظرف کمتر از دو سال مقطع کارشناسی نیز تاسیس شد و رشته هایی چون حقوق ثبتی، حقوق شورای حل اختلاف، نگارش حقوقی و حتی رشته هایی چون معاضدت قضایی، خدمات قضایی در دو مقطع کاردانی و کارشناسی ارایه شد.

به گفته عباس زاده، تدوین رشته املاک و مستغلات تحت عنوان ریل استیت از جمله اقدامات بود. این رشته در دنیا سابقه نسبتا طولانی دارد. در حال حاضر در دو مقطع کاردانی و کارشناسی در این مرکز تدریس می شود. تا کنون بیش از ۷۰۰ نفر در رشته املاک و مستغلات در مقطع کاردانی و حدود همین تعداد در مقطع کارشناسی موفق به اخذ مدرک شده اند. ریل استیت یک رشته بین رشته ای از واحدهای دروس حقوقی، عمران و مهندسی، آی تی و مدیریت است.

خروجی این رشته پرورش یک فرد به عنوان تصدی واحد صنفی مشاور املاک خواهد بود. فردی که معلومات حقوقی دارد یقینا در انعقاد قرارداد با آگاهی کامل اقدام می کند. در گذشته دفاتر املاک فرمتهایی را برای خود طراحی می‌کردند و در سرتیتر قرارداد عناوین مختلفی بود؛ در حالی که رییس اتحادیه املاک، قراردادها را به یک قالب مشخص و یکدست درآورد.

زیان ۴۰ نفر بر اثر تنظیم یک قرارداد بی پشتوانه در یک بنگاه

وی با اشاره به تغییرات قانون نظام صنفی در سال ۱۳۹۲ گفت: متاسفانه صنف مشاوران املاک را به عنوان یک صنف خاص در نظر نگرفته، در حالی که صنف ما از نظر ماهیتی با دیگر مشاغل متفاوت است؛ چرا که اگر یک فرد در صنف ما قصور یا تخلفی انجام دهد با سرنوشت دو خانواده بازی کرده است.

رییس دانشگاه اتحادیه املاک با ذکر مثالی به اهمیت افزایش سواد در اتحادیه املاک اشاره و خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۹۶ در بلوار فردوس به دلیل سهل انگاری یک واحد صنفی در تنظیم قرارداد و عدم اطلاعات علمی و حقوقی ۴۰ نفر که اقدام به خرید واحد مسکونی کرده بودند دچار خسارت شدند. رییس اتحادیه ورود کرد و حتی تا ابطال پروانه ساختمانی هم پیش رفت. بحث تاریخ قرارداد، شرایط قرارداد بیع مشکل داشت که نهایتا مشکل برطرف شد و واحد صنفی به جهت تخلفی که صورت داده بود مورد برخورد قرار گرفت.

پزشکانی که مشاور املاک هستند!

عباس زاده گفت: افراد دارای مدارک تحصیلی در صنف مشاوران املاک در حال افزایش است. در بین مشاوران املاک حدود ۲۰۰۰ فرد دارای مدرک لیسانس، ۵۰۰ نفر فوق لیسانس و بیش از ۱۰۰ نفر دارای مدرک دکتری هستند. حتی هشت پزشک در صنف ما فعالیت می کنند. امروزه افراد بسیاری با تخصصهای غیرمرتبط از جمله تعدادی خبرنگار با اخذ پروانه کسب و طی کردن دوره های آموزشی به شغل مشاور املاک مشغولند و اتفاقا افراد موفقی هستند. بانوان نیز با هر سطح سوادی می توانند پروانه کسب دریافت کنند ولی در کنارش باید یک مباشر آقا هم حضور داشته باشد؛ چرا که در بحث مراجعه به منازل، یک آقا باید حضور داشته باشد.

عباس زاده با اشاره به تعداد اعضای صنف مشاوران املاک گفت: حدود ۱۲ هزار فرد دارای پروانه صنفی در استان تهران و ۱۴۰ هزار نفر در کل کشور حضور دارند.

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید