«إِنّ اَعْفَى النّاسِ مَنْ عَفَا عَنْ قُدْرَةٍ». || امام حسين (ع) فرمود: «باگذشت‏ ترين مردم كسى است كه با وجود قدرت، گذشت كند» || (بحار الانوار، ج ۷۵ ص ۱۲۱ ح۴ )
امروز پنج شنبه 1399/11/09پایگاه اطلاع رسانی و خبری

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

خبرگزاری تابناک


اتحادیه: افزایش اجاره‌بها بالاتر از ۳۰ درصد ممنوع

بنگاه های املاکی در بیشتر از سه منطقه تهران خبر می دهند که تلاش بیشتر مستأجران تمدید قراردادهای اجاره است. با این حال نرخ های پیشنهادی موجران بیشتر از ۳۰ درصد بوده و گاهی در برخی مناطق شهر تهران به افزایش ۵۰ درصدی هم می رسد؛ موضوعی که بسیاری از مستأجران را ناگزیر به تغییر محدوده زندگی یا نقل مکان از شهرهای بزرگ به شهرهای اقماری کرده است. به گفته یک مشاور املاکی در شمال غرب تهران، رهن کامل در مناطق میانی شهر تهران به متری ٢‌میلیون تومان رسیده و در مناطق بالاتر این رقم به ١٠‌میلیون تومان هم افزایش پیدا کرده است. حتی مستأجران اقبال بیشتری به اجاره خانه‌های قدیمی دارند که آن هم در حال نزدیک شدن به قیمت رهن واحدهای نوساز است و نتوانسته قیمت سال گذشته خود را حفظ کند.
در همین راستا «مصطفی قلی خسروی» رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران در خصوص میزان افزایش اجاره‌بها در مناطق مختلف شهر تهران به ایرنا گفت: سامانه‌ای که میزان نرخ اجاره‌بها را در مناطق مختلف شهر و یا به طور کلی در سطح استان نشان دهد، وجود ندارد و شرایط کلی اقتصادی کشور می‌تواند چراغ سبزی به کاهش یا افزایش قیمت‌ها باشد. وی گفت: به دلیل کسادی در بازار فروش مسکن شاهد کاهش قیمت‌ها هستیم. اعلام وزیر راه و شهرسازی در خصوص وادادگی قیمت مسکن و اینکه بهتر است مردم تا شکست حباب قیمت ها خانه‌ای خریداری نکنند و در عین حال کاهش نسبی قیمت ارز منجر به کاهش نسبی ۱۵ تا ۲۲ درصدی نرخ مسکن در مناطق مختلف تهران شده است. وی گفت: در ‌این شرایط و از آنجایی که اجاره تابعی از قیمت مسکن است، نرخ اجاره‌بها باید کاهش داشته باشد. وی با اشاره به جلسه اخیر رئیس جمهوری با مسئولان بخش مسکن در کشور گفت: در این جلسه رئیس جمهوری از قیمت ۳۰ درصدی نرخ اجاره بها خبر داده است و موجران باید به زیر این قیمت پیشنهادهای خود را مطرح و از نرخ اعلامی دولت بالاتر نروند.

دیدگاه کاربران
0 دیدگاه
شما هم دیدگاه خود را ارسال کنید